کرونا در آمریکا؛ دفن اجساد در پارک‌ها و کاهش اعتماد عمومی به دولت ترامپ

تهران- ایرنا- همزمان با اظهارات عضو شورای شهر نیویورک درخصوص احتمال دفن موقت فوتی‌های ناشی از بیماری کووید-۱۹ در پارک‌های شهر، نظرسنجی‌های تازه از کاهش اعتماد مردم به عملکرد دولت ترامپ خبر می‌دهد.

روزنامه بریتانیایی گاردین در نوشتاری با عنوان «با افزایش آمار مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در آمریکا، نیویورک خود را برای دفن احتمالی اجساد در پارک‌ها آماده می‌کند» افزود: با رسیدن شمار کشته‌شدگان ناشی از بیماری کووید-۱۹ در ایالات متحده به ۱۰ هزار نفر، یک مقام نیویورک از امکان دفن موقت اجساد در پارک‌های شهری خبر داد.

به گفته محققان دانشگاه جان هاپکینز، شمار مبتلایان تائید شده به ویروس کرونا در آمریکا تا صبح دوشنبه به وقت محلی، نزدیک به ۳۴۰ هزار نفر و تعداد جان‌باختگان نیز ۹ هزار و ۶۵۰ نفر اعلام شده است. ظرفیت بسیاری از بیمارستان‌ها در سراسر ایالات متحده تکمیل شده و همه مناطق کشور، نقاط بحرانی و بالقوه از نظر ابتلا به کووید-۱۹ اعلام شده‌اند.  
در این میان نظرسنجی‌های تازه توسط آزمایشگاه تحقیق افکار عمومی دانشگاه فلوریدای شمالی نشان داد، رای دهندگان در ایالت‌های مهم برای انتخابات ریاست جمهوری، دیگر اعتمادی به رئیس جمهوری کشورشان ندارند. ۵۳ درصد فلوریدایی‌ها در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند که بیشتر آنها شیوه مدیریت بحران دولت ترامپ را رد کرده و ۵۸ درصد نیز اعلام کرده‌اند به دولت ترامپ درخصوص ارائه اطلاعات موثق در مورد ویروس کرونا اعتماد ندارند. 

مقام های ارشد دولت واشنگتن در آخر هفته، پیام هماهنگی مبنی بر اینکه ایالات متحده هفته‌های سختی پیش رو دارد، منتشر کردند. 
 «دکتر آنتونی فائوچی» مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا نیز در همین راستا هفته‌های پیش روی کشورش را بسیار بد خواند. در نیویورک نیز رئیس کمیته بهداشت شورای شهر هشدار داد که سردخانه‌ها تقریبا تکمیل هستند. 
 «مارک لوین» از اعضای شورای شهر نیویورک در توئیتی نوشت: به زودی ما مجبور به دفن موقت اجساد خواهیم شد و احتمالا برای اینکار از پارک‌های شهری استفاده می‌کنیم. خندق‌هایی برای قراردادن ۱۰ تابوت کنده می‌شود و کار به شکلی محترمانه و منظم و موقت انجام می‌گیرد. هرچند چنین چیزی برای نیویورکی‌ها سخت خواهد بود. 

لوین بعدا اعلام کرد که طرح هنوز به مرحله اجرا در نیامده است. «بیل دبلازیو» شهردار نیویورک نیز به خبرنگاران گفت: ما ظرفیت دفن موقت را داریم و این تنها چیزی است که می‌خواهم بگویم. به جزئیات نمی‌پردازم. فکر نمی‌کنم صحبت کردن در مورد این چیز خوبی باشد. اما «اندرو کومو» فرماندار نیویورک ضمن مخالفت با این ایده، افزود: از چنین برنامه‌هایی پشتیبانی نمی‌کند. 
کوومو گزارش داد که آمار کشته شدگان ناشی از کووید-۱۹ در بدترین وضعیت ۴ هزار و ۷۵۸ مورد از میان ۱۳۱ هزار مبتلا بوده، اما در عین حال اضافه کرد که تعداد روزانه مرگ و میرها به طور موثری ثابت مانده است. کومو با اعلام اینکه رعایت فاصله اجتماعی نتیجه بخش بوده است، اعلام کرد: دستورالعمل‌های فاصله اجتماعی در نیویورک تا ۲۹ آوریل (۱۰ اردیبهشت) تمدید شده است. 

فرماندار نیویورک همچنین از افزایش جریمه‌ها برای عدم رعایت فاصله اجتماعی خبر داد و بر وظیفه نیویورکی‌ها نسبت به یکدیگر و کارکنان بهداشتی که در خط مقدم نبرد با این بیماری قرار دارند، تاکید کرد. 
کومو همچنین همچنین با بیان اینکه سیستم مراقبت‌های بهداشتی نیویورک با همه توان در حال تلاش است و دیگر به دستگاه‌های تنفس مصنوعی نیاز ندارد، در خصوص آمار بالای مرگ‌ومیرکشته شدگان ناشی از کووید-۱۹ گفت: افرادی که ما از دست دادیم کسانی بودند که قادر به نجات جانشان نبودیم. 
 «ژانت یلن» رئیس پیشین بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا به شبکه «سی‌ان بی‌سی» گفت: این یک ضربه بزرگ، بی‌سابقه و ویران کننده است؛ امیدوارم هرچه سریعتر به وضعیت عادی بازگردیم.
یلن خاطرنشان کرد: احتمالا نرخ بیکاری به ۱۳ درصد و تولید ناخالص داخلی دستکم ۳۰ درصد کاهش یابد. 
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =