همبستگی ملی برای شکست کرونا

تهران- ایرنا- مواجهه با ویروس عالمگیری همچون کرونا امری فردی محسوب نمی‌شود و به‌طور انفرادی نمی‌توان از چنین بلای بزرگی نجات یافت. حال آنکه گریز از چنین بحرانی که به موقعیت شبه جنگی تشبیه شده، بدون همبستگی ملی ممکن نخواهدبود.

شیوع ویروس کرونا باعث شده تا وضعیت عجیبی در ایران و جهان به وجود آید و انگار کشورها برای اعلام آمار جدید ابتلا و تلفات با یکدیگر رقابت دارند و هر روز رکورد جدیدی ثبت می‌کنند و این هم نشان برتری آنها نیست. اگرچه نوظهور بودن این ویروس باعث شده هر کشور مسیر متفاوتی را برای شکستن زنجیره انتقال و رفع اپیدمی آن در پیش بگیرد. به تعبیر آگاهان و نظریه‌پردازان اجتماعی، همبستگی و اتحاد در کنار اعمال سیاست‌های مراقبت‌گرایانه و برابرخواهانه و ایفای نقش رفاهی از طرف دولت، تنها راه‌حل اضطراری و مؤثر برای چیرگی بر پاندومی کروناست.  بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به شیوع آن در کشورهای مختلف و چگونگی پیشگیری از آن پرداخته‌اند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

کرونا، کسب و کارها و آسیب های اقتصاد

روزنامه ابتکار در گزارشی می آورد: روزنامه ابتکار: کشور در گردابی به نام کرونا گرفتار شده و کافی است که بار مالی هر روز تعطیل را محاسبه کنیم تا متوجه وضعیت حاد اقتصاد در این‌روزها باشیم. هنوز مشخص نیست تا چه زمانی کشور درگیر ویروس کرونا باقی می‌ماند، اما چیزی که مسلم است آسیب اقتصادی شدیدی به کشور وارد شده و قطعا این آسیب در ماه‌های آتی بیشتر خود را نمایان می‌کند، در چنین شرایطی بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند اگر امروز به فکر وضعیت پیش آمده نباشیم اقتصاد دوران پساکرونا می‌تواند بحران‌های جدی را تجربه کند. این‌روزها کشور در تعطیلات کرونایی به سر می‌برد. واحدهای تولیدی، برخی از ادارات و بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ خانه‌نشین شده‌اند و اثرات منفی این ویروس تمام کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است. به گفته بسیاری از کارشناسان، درگیری کشور با ویروس کرونا ضربه محکمی به اقتصاد کشور وارد می‌کند که اگر به درستی کنترل نشود در آینده با شرایط بدتری روبه‌رو خواهیم بود. این در حالی است که آنها معتقدند کسب‌وکارها و همچنین خانوارها در شرایط فعلی می‌توانند تا حدودی در برابر اتفاقات و تاثیرات مخرب آن ایستادگی کنند اما اگر شرایط تداوم یابد همین اندک توان هم از بین خواهد رفت. بنابراین دولت باید به دنبال راهکارهایی برای جبران خسارت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و حمایت از معیشت اقشار آسیب‌پذیر جامعه باشد.

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم حمید حاج اسماعیلی تحلیلگر بازار کار می نویسد: بازار کشور طی یک دهه گذشته مسیر بسیار پیچیده و پر فراز و نشیبی را طی کرده است که در ۱۰ ماه اخیر و با شیوع کرونا به نقطه اوج تلاطم ها رسید. شرایطی که به شدت بر محیط کسب وکار کشور و فعالیت بنگاه ها تأثیر عمیق گذاشته و باعث توقف فعالیت بنگاه ها در کشور شده است. البته شیوع ویروس کرونا نه ققط اقتصاد ایران بلکه اقتصاد کل جهان را با توقف و رکود مواجه کرده است. سقوط بازارهای مطرح بورس در کشورهای توسعه یافته و کاهش شدید قیمت نفت در دنیا از آثار بسیاربرجسته، مشهود و منفی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی است. متأسفانه ابهام و رکود ناشی از تشدید تحریم های یک جانبه امریکا بر محیط کسب و کار کشور با شیوع ویروس کرونا مضاعف شد. می توان گفت تقریباً همه فعالیت های بنگاه های کشور در عرصه خدمات، صنعت و کشاورزی که مجموعه بنگاه های کوچک متوسط و بزرگ را شامل می شود، به تعطیلی کشاند.

روزنامه جهان صنعت در یادداشتی به قلم محمود جامساز اقتصاددان آورد: گسترش و شیوع ویروس کرونا در ایران دولت را با چند مشکل اساسی مواجه کرده که مهم‌ترین آن، سرعت گسترش این ویروس و نرخ بالای مرگ‌ومیر مردم ایران نسبت به متوسط جهانی آن است. در این شرایط دولت ناچار است هم برای مبارزه با این ویروس و هم برای دوران بعد از کنترل این اپیدمی یعنی دوران پساکرونا هزینه‌هایی را متقبل شود. وضعیت خاص کنونی، دولت را از نظر مالی در مضیقه قرار داده است از یک‌سو درآمدهای نفتی به میزان زیادی کاهش یافته که طبق اعلام مشاور رییس‌جمهور این درآمدها به یک‌هشتم آن در سال قبل (بدون در نظر گرفتن شرایط کرونایی) رسیده است. با توجه به سقوط آزاد قیمت جهانی نفت پیش‌بینی می‌شود درآمدهای نفتی دولت کاهش بیشتری را نیز تجربه کند.

روزنامه دنیای اقتصاد در سرمقاله ای به قلم اشکان رسولیان نوشت: کرونا جهانگردی از دیار چشم‌بادامی‌ها بود که مهمان ناخوانده سفره اقتصادهای زیادی شد. این مهمان سرزده نمونه‌ای از اتفاقاتی است که در علم اقتصاد به آن شوک می‌گویند؛ مشخص نیست چه زمان از راه می‌رسد، خوش‌قدم هستند یا بدقدم و چند روز می‌مانند. اما کشورها باید آمادگی میزبانی از آنها را داشته باشند؛ زیرا دیر یا زود چنین مهمانانی از راه می‌رسند. با توجه به تاثیر انکارناپذیر شوک‌های برون‌زا بر رفاه افراد جامعه، سیاست‌گذاران تلاش کرده‌اند نهادهایی را طراحی کنند که امکان مدیریت اثرات این شوک‌ها را به‌طور خودکار و کارآمد فراهم کند. بیمه بیکاری، پرداخت‌های انتقالی و مالیات‌های فزاینده از تثبیت‌کننده‌های خودکار هستند که می‌توانند باعث کاهش اثر شوک‌ها بر عملکرد اقتصاد شوند. اگر افزایش بیکاری در نتیجه یک شوک منفی عرضه باعث کاهش درآمد خانوارها و افت تقاضای آنها شود، پرداخت بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده باعث می‌شد تا حدودی از عمق رکود کاسته شود و تاثیر شوک منفی محدود شود. اگر نهاد بیمه بیکاری ایجاد نشده باشد یا نتواند به‌طور موثری منابع را میان کارگران بیکار توزیع کند و از افت تقاضا جلوگیری کند، تاثیر شوک منفی بیشتر خواهد بود.

خبرگزاری ایلنا در گفت و گو با محمد حسینی نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی می آورد: در مدتی که کرونا به  کشور آمده واحدها و کارگاه‌های تولید تعطیل بودند و زیان‌هایی را متحمل شده‌اند. از سوی دیگر هم هزینه آب و برق و کارگر هم دارد پس در نتیجه یکسری بدهی‌های جدیدی برایش به وجود آمده که برای پر کردن جای این هزینه‌ها یک زمان معقول حداقل ۶ ماه لازم است. در ابتدا دولت باید معافیت‌ها را که در شب عید برای واحدهای تولیدی در نظر گرفت زمانش را بیشتر کند؛ یعنی بازپرداخت تسهیلات اگر تا خرداد ماه است باید تا پایان شهریور ماه تمدید شود و یا اگر بحث مالیاتی است باید تا نیمه اول سال صبر کنند. کلیه خدماتی مانند تسهیلات و معافیت‌هایی که  دولت به واحدهای تولیدی داده است را باید تا پایان شهریور ادامه دهد، چرا که واحد تولیدی باید بتوانند بر اساس توان اقتصادی خود دوباره به چرخه اولیه بازگردند.

شیوع کرونا و قرنطینه و کنترل آن

روزنامه ایران در گزارشی می نویسد: امروز در حالی چهارمین روز از نخستین هفته کاری سال ٩٩ را پشت سر می گذاریم که علی رغم همه هشدارها و توصیه ها نه تنها از میزان ترددهای شهری کاسته نشده که برعکس روز اول(شنبه)، با حجم بیشتری از سواره ها و عابران پیاده مواجهیم، تصویر شهرهای بزرگ کشور و بویژه پایتخت دراین چند روز با تصویر روزهای عادی در بهمن ماه سال گذشته برابری می کند و اگر کسی از وضعیت قرنطینه و اجرای طرح های سختگیرانه فاصله اجتماعی و هوشمند بی خبر باشد، قطعاً فکر می کند به شرایط عادی پیش از آمدن کرونا برگشته ایم! این درحالیست که تاکنون بیش از ٣ هزار و ٥٠٠ نفر جان خود را بر اثر کرونا از دست داده اند و تعداد مبتلایان عدد ۶۰ هزار را رد کرده و اتفاقاً فقط در یک روز کاری جدید، به تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستان های تهران حدوداً ٣٠ درصد افزوده شده است. مسئولان وزارت بهداشت تأکید دارند که هنوز شرایط به حالت عادی برنگشته و حتی بیماری کرونا تحت کنترل هم در نیامده است، اما مشاهدات میدانی نشان می دهد که شهروندان بدون توجه به پروتکل های قانونی، کرکره زندگی عادی را بالا کشیده اند و هشدارهای بهداشتی همچون استفاده از ماسک و دستکش را نسبت به گذشته کمتر رعایت می کنند، مصداق بارزاین کم توجهی را می توان درعبور و مرورهای روزانه در سطح شهر دید! نگرانی اصلی اما از بازگشت موج دوباره مبتلایان است، اگر این روند ادامه یابد، با خستگی شدید کادر درمان، بحران غیرقابل تصوری رقم خواهد خورد و ممکن است زنجیره بیماری تا اوایل خرداد هم قطع نشود.

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم عادل سلیمانی دکتری جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی نوشت: پیشگیری، کنترل و مبارزه با بیماری پاندمیک کرونا، مستلزم ارائه برنامه‌ای جامع و مانع با رویکرد سیستمیک است. در این ایام انبوهی از پیام‌ها، دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های متعدد جهت مدیریت بحران شیوع کرونا از منابع و مراجع مختلف ارائه می‌شود. بن مایه غالب این مطالب بر مدار رعایت امورات بهداشتی و شست‌وشوی مدام دست‌ها با مواد ضدعفونی، صابون‌ها، استفاده از ماسک و... و. استوار است که در این میان ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) (Environmental Impact Assessment)، به مثابه روشی که در آن اثرات ناشی از انجام یک پروژه یا عملیات بر محیط زیست مورد بررسی و پیش بینی قرار می‌گیرد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا در هنگام انجام عملیات، با توجه به شناخت وضعیت موجود و نوع اثرات، اقدامات به‌صورتی انجام پذیرد تا کمترین اثر بر محیط زیست وارد شود.

روزنامه همدلی در گزارشی می آورد: با پایان تعطیلات نوروزی، آژیر خطر کرونا به صدا در آمده و شیوع این بیماری در کشور وارد فاز جدیدی شده است، به نحوی که اکنون از یک «بیماری» به یک «بحران» تغییر ماهیت داده است. کارشناسان حوزه سلامت نیز می‌گویند به دلیل شیوع گسترده کرونا تا بروز یک فاجعه‌ انسانی در کشور فاصله زیادی نداریم و اگر تدبیری برای مهار این ویروس ترسناک اندیشیده نشود و وضعیت به همین روال پیش برود، در آینده‌ای نزدیک با یک کشتار دسته جمعی مواجه خواهیم شد. در حال حاضر تمام استان‌های کشور درگیر این بیماری هستند و به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، «استان «سفید» از نظر ابتلا به کرونا در کشور وجود ندارد»، اما در این میان وضعیت پایتخت به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند جمعیت و... بغرنج‌تر است. شرایط بیماری کرونا در پایتخت به حدی تشدید شده است که دیروز فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای تهران، از وضعیت قرمز این شهر سخن گفت و اعلام کرد نه تنها به مرحله کنترل این بیماری نرسیده‌ایم بلکه شیوع این ویروس رو به افزایش است.

خبرگزاری ایسنا در گفت و گو با مینو محرز فوق تخصص بیماری‌های عفونی می نویسد: بیماری زایی بیماری کووید۱۹ نسبت به آنفلوانزا بسیار بالاتر است. از طرفی آنفلوانزا واکسن دارد و با تزریق واکسن، جمعیت کمتری به آن مبتلا می شوند، در حالیکه شدت بیماری زایی کرونا فوق العاده بیشتر بوده و حتی از سارس و سایر ویروس های هم خانواده خودش نیز شدت بیماری زایی بیشتری دارد. اگر محدودیت ها تا پایان فروردین در تهران ادامه یابند و مردم هم رعایت کنند، بسیار کمک کننده خواهد بود. در حال حاضر طبق گزارشی که از بیمارستان ها داریم، تعداد مراجعین کرونایی به بیمارستان ها کاهش یافته است و شرایط بهتر شده است. حال اگر محدودیت ها تا پایان فروردین ادامه یابد و مردم نیز رعایت کرده و جز به ضرورت از خانه خارج نشوند، بهتر می توان وضعیت بیماری را کنترل کرد.

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم غلامحسین محمدی مشاور شهردار تهران آورد: کرونا از ما می‌خواهد که برای توقف شیوع بیماری، همه‌چیز را «متوقف» کنیم. توقف همه‌چیز به معنای توقف چرخه‌های اقتصادی نیزهست. چنین توقفی بلافاصله اقشار متعددی را دچار بحران معیشت می‌کند. به نظر می‌رسد فقط در سایه یک همبستگی و عزم ملی است که ما می‌توانیم از بحران عبور کنیم. اگر در نظر بگیریم که از مجموع حدود ۲۰ میلیون نفر نیروی شاغل کشور، فقط نزدیک به ۳ میلیون نفر کارمند دولت‌اند و بقیه یا کارمند بخش خصوصی‌اند(کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، کارگران ساختمانی، شرکت‌ها و بانک‌های خصوصی، بنگاه‌های خدماتی و ... ) یا خود، کارفرمای خودشان‌اند(مانند وکلا، پیشه‌وران، رانندگان تاکسی، کشاورزان صاحب زمین و ... ) نقش بخش‌های توانمندتر جامعه در مهیا کردن امکان «قرنطینه» و ماندن در خانه بیشتر معلوم می‌شود. به نظر می‌رسد طبقات دارای جامعه ایران - برخلاف پزشکان- تاکنون نقش خود را در این بحران به خوبی ایفا نکرده‌اند. صاحبان حساب‌های بانکی میلیاردی، مالکان خانه‌های متعدد در کلانشهرها، بازاریان و در یک کلام «صاحبان سرمایه» در ایران تاکنون آنگونه که باید به صورت جمعی و رسمی به میان نیامده‌اند و شرایط رفاهی چندانی برای اقشاری که زیر دست آنها کار می‌کنند فراهم نکرده‌اند.

روزنامه آرمان ملی در گزارشی می آورد: در روزهای گذشته اظهارنظرهای رئیس‌جمهور درباره زمان شروع فعالیت‌های اقتصادی و صنفی در کشور موجب انتقادهایی از سوی برخی مقامات دولتی شده است و کارشناسان این مساله را موجب شیوع بیشتر ویروس کرونا در ایران می‌دانند، با این حال رئیس‌جمهور اصرار دارد که از ۲۳ فروردین، کشور با رعایت طرح «فاصله‌گذاری هوشمند» به شرایط عادی بازگردد. در این شرایط بسیاری از مردم مخصوصا در پایتخت به سرکارهایشان می‌روند و خیابان‌های تهران روزهای شلوغی را تجربه می‌کند. بد نیست در ابتدا نگاهی به آمار مبتلایان به کرونا در کشور بیندازیم که همچنان روند افزایشی را طی می‌کند. به گفته کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت: «از یکشنبه (۱۷ فروردین) تا دوشنبه (۱۸ فروردین) ۲۲۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده و ۱۳۶ بیمار جان خود را از دست داده‌اند. با احتساب به این موارد جدید، مجموع بیماران کرونا در کشورمان به۶۰ هزار و ۵۰۰ نفر رسید و تاکنون ۳۷۳۹ نفر در کشور به دلیل ابتلا به این بیماری، جان خود را از دست داده‌اند. روند بهبود یافتگان سرعت بالایی گرفته و تاکنون ۲۴۲۳۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.» وی همچنین حال عمومی ۴۰۸۳ نفر از بیماران را وخیم توصیف کرد.

کرونا در جهان

روزنامه جهان صنعت در یادداشتی به قلم مهدی مطهرنیا کارشناس مسائل بین الملل می نویسد: آنچه در باب ویروس کرونا می‌توان گفت در بافت متن یک بحران بین‌المللی است که گریبانگیر دولت‌ها و حکومت‌ها در جهان در رده‌های گوناگون شده است. چه حکومت‌های دموکرات غرب و چه حکومت‌های اقتدارگرای شرق که مدعی دموکراسی هستند، تمامی در گرداب یک شگفتی‌ساز به نام کرونا فرو رفته‌اند و اکنون باید قدرت خود را در ارتباط با آنچه یک بحران طبیعی است و کنترل این بحران در مراحل تولد، شکوفایی، فروکش و پیامدهای آن به نمایش بگذارند. آنچه که تجربه تاریخی نشان داده است دولت‌های اقتدارگرای شرقی در پنهان کردن آنچه که رخ می‌دهد ید طولایی دارند.   اکنون بر اساس معادلات ریاضی و جلوه‌های گوناگون خبری آنچه که به عنوان تعداد بیماران کرونایی در چین از سوی دولت چین اعلام شده است با شک و تردید روبه‌رو است و به تبع آن جان باختگان. از سوی دیگر در دولت‌هایی مانند  ایالات متحده با وجود رسانه‌های گوناگون و شکل‌گیری دموکراسی متکی بر  نیروهای اجتماعی و مدنی پنهانکاری نمی‌تواند ادامه داشته باشد.

روزنامه دنیای قتصاد در گزارشی نوشت: کرونا در جهان به سرعت در حال پیشروی است؛ اما یک نقطه است که سرعت پیشروی ویروس را گرفته است؛ آلمان. برخی می‌گویند گرچه این تشبیه قابل مقایسه نیست اما برای ملموس‌سازی می‌توان گفت: بلایی که در سیبری سر ارتش آلمان‌ها آمد حال بر سر کرونا در سرزمین ژرمن‌ها سنگینی می‌کند. در قاره‌ای که این روزها یکی از کانون‌های اصلی شیوع کرونا است، آلمان توانسته شرایط پایداری را رقم بزند. تدابیر آلمان‌ها چه بود؟ دولت آلمان سریع واکنش نشان داد و دولتمردان اولین کسانی بودند که وارد گود شدند. فرماندهی مقابله با بحران را شخص مرکل برعهده گرفت. تعطیلی ۵ هفته‌ای در کشوری که به پرکاری معروف است مصوب شد، زیرساخت‌ها برای دورکاری فراهم شد و در کنار کمک‌های مالی به کسب‌وکارها و افراد، نظارت‌های سفت و سخت بر رعایت مقررات قرنطینه در دستور کار قرار گرفت. حتی وقتی صدراعظم مشکوک به کرونا بود به قرنطینه رفت و دورکاری را رعایت کرد. این روزها درباره تجربه آلمان و موفقیت نسبی این کشور در کاستن از سرعت پیشروی کرونا بحث‌های زیادی می‌شود.

رسانه‌های اصولگرا

ستاد ملی مبارزه با کرونا و ماندن در خانه

پایگاه خبری تابناک در گزارشی نوشت: پایگاه خبری تابناک: از زمان تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا تا به امروز در بین افکار عمومی واکنش هایی به مصوبات این ستاد شده که بیشتر این واکنش ها در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بروز یافته است.  انتقاد افکار عمومی نسبت به تاخیر در اعلام برخی تمهیدات محدود کننده یا حتی آغاز رفع برخی از محدودیت ها که قرار است از هفته آینده آغاز شود، از مهمترین واکنش هایی بودند که نسبت به مصوبات این ستاد مطرح شده است. برخی فعالان سیاسی و مدنی بر این قایل بوده که برای اصلاح و جلوگیری از برخی تصمیمات انتقاد برانگیز این ستاد، جدای از مطالبه عمومی در شبکه‌های اجتماعی، باید دعاوی در مراجع قضایی صالحه مطرح شود تا بتوان با حکم قضایی، جلوی برخی تصمیمات این ستاد را گرفت، اما سوال اساسی این که آیا اساسا چنین اقدامی از دید اصول حقوقی و قوانین موضوعه امکانپذیر است؟ لذا «تابناک» در نظر دارد با توجه به اهمیت موضوع، در سلسله مطالبی و با کسب نظر از برخی از حقوقدانان این سوال را که «آیا مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا قابل شکایت هستند یا خیر؟» واکاوی کند.

روزنامه رسالت در گزارشی می نویسد: جامعه با توجه به تشدید حس ناامنی از آینده و بی‌سابقه بودن این اتفاق در ۱۰۰ سال اخیر، یارای سرنهادن بر تصمیمِ به ظاهر ساده اما دشوار در «خانه ماندن» را ندارد. نمی‌توان خرده گرفت و بار تمامی گناهان را به گردن مردمی انداخت که تکلیف خود را با گفته‌های مسئولان نمی‌دانند.

کرونا، اقتصاد ایران و جهان

خبرگزاری تسنیم در گفت و گو با یحیی آل اسحاق رئیس مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق آورد: در سال ۹۹ علاوه بر اهداف جهش و شکوفایی اقتصادی باید کنترل و مدیریت حین کرونا و بعد از کرونا را نیز در دستور کار داشته باشیم. ابتدا باید آثار اقتصادی کرونا درحین و بعد از مهار کرونا لحاظ شود و در مرحله بعد دومین هدف که جهش اقتصادی در سال ۹۹ است باید مورد توجه قرار گیرد اما این درحالی است که ما به صورت طبیعی مشکلاتی مضمن در اقتصاد داریم. قطعا سلامت انسان ها از اصول اولیه است و نسبت به تک تک آحاد مردم، دارا و ندار، روستایی و شهری، پیرو  جوان مسئول هستیم و اولویت نخست حفظ سلامت تمام مردم است. اما مسائل اقتصادی هم مهم است چون اگر اقتصاد به درستی مدیریت نشود سلامت و حفظ جان مردم نیز لطمه و آسیب جدی خواهد خورد.

خبرگزاری دانشجو در گفت و گو با حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی می نویسد: کشور از نظر اقتصادی دچار رکود شده است و خیلی از کسب و کار های خرد و کوچک دچار مشکل و حتی رو به ورشکستگی آورده اند که این جا دولت و مجلس اقدامات سازنده باید انجام دهند تا ما شاهد زیان های کرونا در اقتصاد نباشیم. ضررها و تبعات کرونا برای کشور بسیار سنگین بوده و هست ولی اقدامات مسئولین باید طوری باشد که این ضررها مادام در اقتصاد کشور باقی نماند و کشور را دچار مشکل نکند.

روزنامه صبح نو در گزارشی نوشت: اقتصاد کرونازده مساله روز نه‌تنها ایران بلکه همه کشورهای جهان است. با وجود ابعاد فراگیر تاثیر شیوع کرونا روی اقتصاد، دولت تدابیر خوبی برای کنترل و مدیریت شرایط اتخاذ کرده که نیازمند تداوم و حتی بهبود این روند است. این درحالی است که بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی غرب، در مواجهه با بحران کرونا دچار چالش فراگیر و در ظاهر غیرقابل مهار شده‌اند. یکی از اقدامات دولت برای کاهش آثار اقتصادی کرونا، اختصاص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود. اصناف نیز طی روزهای گذشته با برگزاری جلسات مختلف، سازوکارهای لازم برای انطباق خود با شرایط کرونایی را در پیش ‌گرفتند.

روزنامه رسالت در یادداشتی به قلم محسن پیرهادی می آورد: همه‌گیری ویروس کرونا به بحرانی جهانی تبدیل‌شده است.  پیش‌ازاین، ما ایرانیان بحران‌هایی داشته‌ایم که مسئله دیگر کشورها نبوده و یا دیگر کشورها بحران‌هایی را از سر گذرانده‌اند که ارتباطی با ایران پیدا نمی‌کرده است. این اولین بار است که مردم ایران، می‌توانند در یک محک یکسان، عیار کارآمدی رواداری حاکمیتی دولت و همبستگی اجتماعی خود را در مقایسه با دیگر دولت‌ها و ملت‌ها بسنجند. اگرچه به نحوه عمل و تعلل دولت فعلی در بسیاری از حوزه‌ها و ازجمله در همین موضوع ویروس کووید۱۹ انتقاد داریم، اما مجموعه اقدامات دولت، دستگاه‌ها و نهادهای غیردولتی، گروه‌های جهادی و فعالیت‌های مردمی، از ایران اسلامی الگویی قابل‌قبول و بلکه قابل‌ارائه به جهان ساخته است. این تازه در شرایطی است که مقایسه ایران با بسیاری از کشورها، به دلیل تروریسم اقتصادی و رسانه‌ای سنگین علیه کشورمان، رقابت و قیاسی نابرابر است.  حتما گزارش خبرنگاران خارجی از ایران را دیده‌اید که با حسرت و تأسف، از آرامش مردم ایران و پر بودن قفسه‌های فروشگاه‌ها گفته‌اند و مردم کشور خود را هم دعوت به آرامش کرده‌اند. حرف این نیست که ما با سوءتدبیر یا مشکلات مواجه نیستیم، ازقضا در همین ایام، از همین رسانه، صریح‌ترین نقدها به عملکرد ستاد ملی مبارزه با کرونا را خوانده‌اید. اما باید مسئله را واقعی و بدون بزرگ‌نمایی یا کوچک نمایی دید. تا اینجای کار، ایران اسلامی، از این آزمون سربلند بیرون آمده است.

روزنامه جوان در گزارشی می نویسد: بیش از ۳ میلیارد نفر در جهان قرنطینه هستند؛ همه چیز به هم خورده است و اعداد و ارقامی که درباره خسارت‌های اقتصادی به گوش می‌رسد نشان می‌دهد یک ویروس چگونه می‌تواند همه معادلات اقتصادی را بر هم بزند. در بین همه کشورهایی که خسارات کرونا را تحمل می‌کنند امریکایی‌ها که خود را تافته‌ای جدابافته از جهان می‌دانند، نسخه‌های لیبرالی و نئولیبرالی خود را عاری از هرگونه خلل ارزیابی می‌کردند، اما امروز در چاهی گرفتار شده‌اند که برای برون‌رفت از آن، دچار مخصمه بزرگی شده‌اند و همراه با اروپا تا سه سال دیگر افقی که پیش روی خود می‌بیند بسیار تیره است تا جایی که مؤسسه مکنزی می‌گوید اقتصاد اروپا و امریکا زودتر از ۲۰۲۳ به قبل از کرونا باز نمی‌گردد و این برای چین تا سال ۲۰۲۱ است.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی می نویسد: روزهای نخست شیوع کرونا بود که از سازمان بهداشت جهانی تا متخصصان کشورهای مختلف می‌گفتند با رعایت بهداشت فردی، بدون استفاده از ماسک و... می‌توان به کرونا مبتلا نشد و مثلا ویروس در هوا نمی‌ماند و ... اما همه اینها روزهای نخست تا حالا که معلوم نیست دقیقا کجای زمان مواجهه با کرونا ایستاده‌ایم و تا کی قرار است به این حیات بااحتیاط و محدود ادامه دهیم با تغییرات عجیب و چشمگیری مواجه شده‌اند و تنها چیزی که از ابتدا تا همین حالا که دنیا جولانگاه کرونا شده، باقی مانده‌ همان رعایت بهداشت فردی و این مساله  است که بالاخره روزی کرونا هم بار خود را خواهد بست و شرش را کم می‌کند. وضعیت عجیب و غریبی است؛ شبیه مسابقات ورزشی، انگار کشورها برای اعلام آمار جدید ابتلا و تلفات با یکدیگر رقابت دارند و هر روز رکورد جدیدی ثبت می‌کنند. در این دوئل اما برعکس مسابقات ورزشی تعداد بالای ابتلا و جان‌باخته نشان برتری نیست که برعکس آن وجه تمایز کشورهای موفق در مبارزه با کروناست. ناشناختگی، رفتارهای متغیر و نوظهور بودن ویروس کرونا باعث شده راهکار واحدی برای مواجهه و مبارزه با کرونا توسط کشورها در پیش گرفته نشود و هر کشور مسیر متفاوتی را برای شکستن زنجیره انتقال و رفع اپیدمی کرونا در پیش بگیرد.

خبرگزاری فارس در گفت و گو با اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می آورد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بلافاصله با مواجهه با شیوع ویروس کرونا کمیته علمی کرونا با تعامل مستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی کشور سعی کرده وظیفه خود را در حمایت از فناوران و نوآورانی که برای مقابله با شیوع گسترده و درمان این بیماری مورد  نظر کشور است را انجام دهد و این مسؤولیت توسط دکتر ستاری به ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی سپرده شد. پدیده شیوع ویروس کرونا یک پدیده زیست فناورانه و بیولوژیک است؛ بنابراین ستاد توسعه فناوری‌های زیستی معاونت علمی ماموریت پیدا کرد به عنوان دبیرخانه کارگروه علمی از شرکت های دانش‌بنیانی که توانایی ارائه راهکارهای خلاقانه، هدفمند و محصولات را در سه حوزه پیشگیری، ‌ تشخیص و درمان کرونا دارند را حمایت کند.

کرونا و آمریکا

خبرگزاری فارس در گفت و گو با محمدکاظم انبارلویی کارشناس مسائل سیاسی می نویسد: بر اساس گزارش‌ها آمریکایی‌ها و برخی از شرکای آنان دست‌اندرکار ساخت این ویروس بوده‌اند.  اینکه الان آمریکایی‌ها خودشان با این ویروس در حد گسترده‌ای روبرو هستند نمی‌تواند برخی از گزارش‌های موجود مبنی بر ساخت این ویروس توسط آنها را رد کند. آمریکا همیشه چاه می‌کند بهر کسی و بعد خود در قعر آن چاه می‌افتد، امروز هم کرونا با آنها همین ضرب‌المثل ایرانی (چاه مکن بهر کسی اول خودت بعد کسی) را محقق کرده است. برخی فرضیه‌ها مبنی بر اینکه آمریکا این ویروس (کرونا ویروس) را برای زمین زدن اقتصاد چین تولید کرده است،  وجود دارد؛ چرا که چین تا سال ۲۰۵۰ بر قله اقتصاد دنیا قرار می‌گرفت. بنابراین بعید نیست که آنها این سلاح بیولوژیک را ایجاد کردند تا اقتصاد چین و کشورهایی که با آنها روبرو هستند زمین بزند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =