تعطیلی جشن‌ملی نیمه شعبان درقم غمی که کرونا بردلها نشاند

قم - ایرنا - هرسال درشب و روز نیمه شعبان درقم به ویژه مسجد مقدس جمکران مملو از عاشقان دلسوخته از سراسر و دنیا بود که برای عرض ارادت به ساحت مقدس امام عصر(عج) وارد این شهر می‌شدند، و مردم مسئولان قم خدمتگزار خیل عظیم زائران بودند، اما امسال شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی این جشن ملی شده‌است.

وجود مسجد مقدس جمکران به عنوان میعادگاه منتظران در شهر قم موجب شده تا این شهر مهمترین کانون حضور ارادتمندان به ساحت امام عصر(عج) در نیمه شعبان باشد و به همین علت هر ساله جمعیت میلیونی زائران از سراسر ایران و سایر کشورهای جهان خود را به این شهر می‌رسانند تا علاوه بر شرکت در محافل معنوی در جشن‌های نیمه شعبان مسجد جمکران حضور داشته باشند.

اما امسال با شیوع ویروس کرونا، همه چیز تغییر کرد و به گفته مسئولان استان قم و مسجد جمکران،‌ جشن‌های نیمه شعبان با حضور زایران در این مکان مقدس برگزار نخواهد شد و انتظار منتظران برای حضور دراین مکان برای ابراز ارادت با مولای خویش امسال محقق نشد و همچون غمی سنگین دردل باقی ماند.

مسئولان استان قم علت این تصمیم سخت را حفظ سلامت مردم و زایران در زمان شیوع ویروس کرونا بیان کردند و توضیح دادند ارادتمندان به ساحت امام زمان(عج) می‌توانند از طریق رسانه ملی و فضای مجازی، برنامه های متنوع مسجد مقدس جمکران در شب و روز نیمه شعبان را دنبال کنند.

جشن های نیمه شعبان غیر حضور برگزار می‌شود

در همین رابطه استاندار قم گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته جشن های نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود و علاقه مندان می توانند این برنامه های معنوی و متنوع را از طریق صدا و سیما و فضای مجازی دنبال کنند.

بهرام سرمست بیان کرد: هیچ گونه تجمعی در مسجد مقدس جمکران و سایر نقاط استان قم به منظور برگزاری جشن های نیمه شعبان نخواهیم داشت و تمام برنامه ها به صورت مجازی اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: اجرای طرح های پیشگیرانه از شیوع بیماری کرونا در قم که با همدلی قابل تقدیر مردم همراه بود نقش زیادی در کنترل این بیماری در استان داشته است که امیدواریم این روند با همراهی مردم همچنان ادامه یابد.

برپایی اجتماع در نیمه شعبان ممنوع است

فرماندار قم نیز بابیان اینکه برابر قانون با برپایی هیات های مذهبی در روز نیمه شعبان برخورد می‌کنیم، بیان کرد: اگر فردی یا هیاتی بخواهد نسبت به برپایی اجتماعات در این روز اقدام کند طبق قوانین و مقررات با آن‌ها عمل خواهد شد.

مرتضی حیدری به ایرنا گفت: تمام مراجع تقلید و مقام معظم رهبری نسبت به رعایت الزامات بهداشتی و خودداری از تجمعات تاکید دارند و همان‌گونه که مسجد مقدس جمکران تعطیل است نباید تجمعی نیز در این روز در نقاط شهر ایجاد شود.

وی اضافه کرد: نیمه شعبان یکی از جشن‌های دیرینه ما است و اما به دلیل شرایط بحرانی امسال هیات های مذهبی باید رعایت حال عموم مردم و سلامت جامعه را داشته باشند.

بسته‌شدن موقت مسجد جمکران برای کمک به مهار شیوع کرونا بود

همچنین تولیت مسجد جمکران در بیانیه ای با تاکید بر ضرورت بسته شدن درهای این مسجد به منظور کمک به مهار شیوع کرونا، اظهار امیدواری کرد در اسرع وقت با برطرف شدن بحران کرونا، بیش از پیش پذیرای زائران و نمازگزاران باشد.

در بیانیه حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن رحیمیان،  در خصوص بسته شدن موقت درهای این مکان مقدس آمده است: به‌منظور حفظ سلامت نمازگزاران عزیز و بر حسب تکلیف شرعی و اخلاقی نسبت به عاشقان و منتظران حضرت بقیهالله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه) از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور خادمان مسجد مقدس جمکران با رعایت جوانب پیشگیرانه و مطابق با دستورالعمل‌های بهداشتی علاوه بر انجام ضدعفونی مکرر روزانه اقدام به اعمال محدودیت‌های لازم و تعلیق مراسمات و برنامه‌های مسجد نمودند.

بیانیه ادامه یافته است: اکنون نیز به اطلاع دلدادگان و شیفتگان حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) می‌رساند به‌منظور کمک به قطع زنجیره انتقال این بیماری به‌شدت مُسری و بنا به درخواست و تأکید ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی درهای مسجد مقدس جمکران بسته خواهد بود.

بیانیه حاکیست: امید آن‌که با لطف خداوند متعال و توسل به ولی‌الله الاعظم و رعایت همه جوانب بهداشتی این بیماری به‌زودی از جامعه رخت بربندد و بیش از پیش خدمتگزار و پذیرای زائران و نمازگزاران و شاهد محافل باشکوه معنوی در این مکان مقدس باشیم‌.

فضای مجازی ظرفیت مهمی در برگزاری آیین‌های نیمه شعبان است

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم نیز در این رابطه گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اماکن مقدس، فضای مجازی ظرفیت مهمی در برگزاری آیین‌های فرهنگی و معنوی نیمه شعبان است.

یونس عالی‌پور تاکید کرد: اگرچه کشور درگیر ویروس کروناست، اما فرصت مهمی در تبیین آموزه‌های فرهنگی و دینی در قالب فضای مجازی فراهم‌ شده است.

وی افزود: در شرایط فعلی مراسم‌ و زیارت فیزیکی نداریم، ولی نباید برنامه‌های فرهنگی و معنوی تعطیل شود، بلکه در کنار اطلاع‌رسانی حرم حضرت معصومه(س) و جمکران و پخش برنامه‌های فرهنگی و معنوی، باید در تولید محتوا نیز ظرفیت‌های لازم را به وجود بیاوریم.

عالی پور بیان کرد: همه از شرایط بیماری ناراحت هستیم، اما با توجه به دوری از فضای فیزیکی برای جلوگیری از شیوع بیماری، بستر خوبی برای فعالیت در فضای مجازی و حوزه الکترونیک و دیجیتال فراهم ‌شده است و اگر به‌خوبی مدیریت شود، می‌تواند کشور را در این بخش به رشد مناسبی برساند.

وی ادامه داد: باید بتوانیم بخش زیادی از برنامه‌های دینی، فرهنگی و معنوی را از فضای اجتماعی و فیزیکی به سمت فضای مجازی منتقل کنیم، همه متولیان فرهنگی با ظرفیت‌های خود پای‌کار باشند و ایستگاه‌های صلواتی و نذورات به شکل دیگری به جامعه خدمت‌رسانی کنند.

مسیرهای منتهی به مسجد جمکران مسدود می‌شود

همچنین فرمانده انتظامی قم بابیان این‌که امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، کنگره عظیم نیمه شعبان در قم برگزار نخواهد شد، گفت: ورودی‌های منتهی به مسجد جمکران یک روز قبل از نیمه شعبان مسدود خواهد شد.

سردار عبدالرضا آقاخانی بیان کرد: هرسال هم‌زمان با جشن نیمه شعبان، خیل عظیم زائران و میلیون‌ها دلداده حضرت ولی‌عصر(عج) برای حضور در مسجد جمکران عازم شهر قم می‌شوند اما امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا و برابر تصمیم‌های صورت گرفته کنگره عظیم نیمه شعبان در قم برگزار نخواهد شد.

وی با اشاره به این‌که تمامی مسیرهای منتهی به مسجد جمکران از روز قبل از نیمه شعبان توسط پلیس راهور قم بسته خواهد شد، از هم‌وطنان خواست همکاری لازم را با پلیس داشته باشند.

آقاخانی از همشهریان خواست، از تردد غیر ضرور در سطح شهر پرهیز کرده تا با قطع زنجیره انتقال بیماری، شاهد کاهش افراد مبتلا به بیماری کرونا در استان باشیم.

وی با تاکید بر این‌که مجوز دایر کردن ایستگاه صلواتی داده نخواهد شد، تصریح کرد: مردم عزیز نیز ضمن رعایت موارد بهداشتی از دریافت هرگونه نذرهای خوراکی خودداری کنند.

مسجد مقدس جمکران تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کروناست

قائم مقام تولیت مسجد مقدس جمکران نیز گفت: تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا در این مکان مقدس لازم الاجراست.

محمد کاظم پور امینی با تاکید بر اینکه تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا در این مکان مقدس لازم الاجراست، گفت: برنامه های نیمه شعبان در مسجد جمکران بدون حضور زائران برگزار خواهد شد و این برنامه ها از شبکه های تلویزیونی و فضای مجازی پخش می شوند.

تعطیلی موقت حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران بیست و ششم اسفندماه سال گذشته در قالب یک بیانیه مشترک از سوی استاندار قم و تولیت‌های حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران به‌منظور همراهی با روند مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا  اعلام شد.

اجرای برنامه‌های نیمه شعبان مسجد جمکران در فضای مجازی

همچنین معاون فرهنگی مسجد جمکران با بیان‌این که تعطیلی این مکان مقدس برای قطع زنجیره کرونا به معنای توقف فعالیت‌های فرهنگی میعادگاه منتظران نیست، گفت: برنامه‌ها و آیین‌های قرائت دعای کمیل و توسل و ندبه این مسجد در فضای مجازی دنبال می‌شود.

حجت‌الاسلام یاسین حسین‌آبادی اظهار کرد: این مکان مقدس هرساله در ایام نیمه شعبان میزبان خیل عظیم زائران است اما در پی شیوع ویروس کرونا این مسجد به‌منظور قطع زنجیره شیوع و ابتلا اعلام کرد همه آیین‌ها و اجتماعات تا اطلاع ثانوی تعطیل است و درهای آن نیز بسته شد.

معاون فرهنگی مسجد جمکران ادامه داد: برنامه‌های فرهنگی این مسجد مقدس از طریق شبکه‌های صداوسیما و فضای مجازی دنبال می‌شود.

حجت‌الاسلام حسین‌آبادی با اشاره به برگزاری جشن و احیای شب نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران و بدون حضور مخاطب، گفت: تندیس «یالثارات الحسین»، یادبود سردار سلیمانی و ویژه کسانی که کاری‌ترین ضربات را به استکبار زده‌اند در این شب رونمایی می‌شود.

وی درباره برنامه های مسجد مقدس جمکران برای نیمه شعبان، بیان کرد: با توجه به تعطیلی میعادگاه منتظران در پی شیوع ویروس کرونا، برنامه های جمکران در شب نیمه شعبان از ساعت ۱۸ با برگزاری محفل انس با قرآن و قرائت دعای امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)، بدون حضور مخاطب و با پخش از رسانه ملی آغاز می شود.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران تصریح کرد: در ادامه و پس از اذان مغرب، جشن نیمه شعبان با بخش های متنوع همچون «نرجسانه»، معرفی پیرغلامان مهدوی و رونمایی از تندیس «یالثارات الحسین» برگزار می شود.

وی ادامه داد: تندیس «یالثارات الحسین» نشانی است که در یادبود سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در سالروز شهادت سردار دل ها که جزء ایام الله محسوب می شود، به کسانی که بیشترین و کاری ترین ضربه را به جبهه استکبار وارد کرده اند، اعطا می شود.

حسین آبادی اعلام کرد: استغاثه جهانی به امام زمان(علیه السلام) در شب نیمه شعبان با قرائت زیارت آل یاسین از ساعت ۲۰ و نیز قرائت دعای فرج در ساعت ۲۱ همان شب همراه با پخش از شبکه های سراسری رسانه ملی انجام می شود.

وی با بیان اینکه احیای شب نیمه شعبان نیز از ساعت ۲۴ بدون مستمع و پخش از رسانه ملی در مسجد مقدس جمکران آغاز می شود، گفت: علاوه بر این، مسابقه «عهد منتظران» با محوریت حفظ، ترجمه و تفسیر دعای شریف عهد نیز برای ایام نیمه شعبان در حال برگزاری است و برگزیدگان آن ۱۷ ماه مبارک رمضان، سالروز تاسیس مسجد مقدس جمکران به فرمان امام زمان(علیه السلام) معرفی می شوند.

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر این مستند مهدوی «همدلی» به مناسبت ایام ولادت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) از ۱۶ تا ۲۳ فروردین ماه هر روز از ساعت ۱۸ تا ۱۹ از رسانه ملی روی آنتن می رود.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

گزارش: محمد جنابان 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha