۵۰ درصد تماس‌های مردم با خط مشاوره بهزیستی مربوط به کرونا است

تهران - ایرنا - مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: ۵۰ درصد تماس‌ها با ۱۴۸۰ خط مشاوره بهزیستی مربوط به کرونا است و مردم موارد مختلفی مانند ترس از مرگ را با مشاوران متخصص این خط درمیان می‌گذارند.

بهزاد وحیدنیا روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط خاص کرونا موجب شده تا روزانه چهار هزار تماس با صدای مشاور بهزیستی کشور گرفته  شود که ۶۳ درصد تماس گیرندگان زن و ۷۲ درصد متاهل و ۲۸ درصد آنان مجرد هستند.

وی ادامه داد: همچنین ۴۲.۸ درصد آنان شاغل و ۵۲ درصد بیکار هستند.
وحیدنیا افزود: بیشترین تماس ها با صدای مشاور بهزیستی به شماره ۱۴۸۰ از استان های تهران و فارس و کمترین تماس ها از استان های یزد و خراسان جنوبی است.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: اغلب تماس گیرندگان نگران هستند که خود یا خانواده شان به کرونا مبتلا شوند؛ علاو بر این ترس از مرگ نیز از مواردی است که مطرح می شود.
وحیدنیا افزود: کنش های مربوط به سوگ، ناامیدی و افسردگی و اختلافات زناشویی از دیگر مواردی است که با سامانه ۱۴۸۰ درمیان گذاشته می شود و اغلب تماس گیرندگان به آینده خوشبین نیستند. 
وی خاطرنشان کرد: ۲۵ درصد تماس گیرندگان ها با صدای مشاور بهزیستی به شماره ۱۴۸۰، سابقه بیماری زمینه ای داشتند و ۸۳ درصد تماس گیرندگان یا خود یا خانواده شان جزو گروه های پرخطر از جمله گروه های  دارای بیماری های زمینه ای و سالمندان بوده اند.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور یادآور شد: علاوه بر خدمات مشاوره ای تلفنی، در برخی استان ها ، گروه ها در مراکز سلامت روان محلی اقدام به توزیع بسته های آموزشی سلامت روان می کنند. 

افزایش تماس‌های مرتبط با خانواده لزوما به معنای افزایش اختلافات حاد نیست
وی گفت: علاوه بر تاثیر اطلاع رسانی عمومی خطوط و تعریف خدمت مشاوره های کرونا که تقاضای خدمت بیشتری را ایجاد می کند، در وجهی توجه به مسائل خانواده را نشان می دهد و تلاش در خدمت گیری جهت کاهش مشکلات و بهبود کیفیت زندگی را می تواند شامل شود.
وحیدنیا افزود: همچنین در نظر داشته باشیم شرایط ایمن دریافت خدمت در حال حاضر غیرحضوری است و این به این معناست که احتمالا بسیاری از خدماتی که به صورت حضوری ارائه می شده اکنون از درگاه خدمات مشاوره تلفنی دریافت می شود.
وی ادامه داد: حضور بیشتر همه اعضای خانواده فرصتی برای طرح مسائلی که تا کنون کمتر مورد توجه بوده و اساسا افزایش تعاملات داخل خانواده به شرط تقویت مهارتهای ارتباطی می تواند فضای مفاهمه بیشتری را ایجاد کند.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور ادامه داد: وجود تنش‌های ناشی از شیوع کرونا، دلواپسی بابت سلامت خانواده و انتظارات متقابل در رعایت موارد پیشگیرانه، کاهش ارتباطات اجتماعی، رکود و توقف برخی از مشاغل و بروز مشکلات اقتصادی و نگرانی از آینده، نحوه مدیریت برنامه های فردی و شیوه تعامل با اعضای پر خطر مانند سالمندان، می‌تواند از مصادیق تماس‌ها باشد.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته(دوشنبه) اعلام کرد: تاکنون ۶۰ و ۵۰۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۳۶ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۳۷۳۹ نفر رسید.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha