رگبار باران و رعد و برق پدیده غالب ۲۴ ساعت آینده در استان مرکزی است

اراک - ایرنا - مسوول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: رگبار باران و رعد و برق پدیده غالب ۲۴ ساعت آینده در این استان پیش‌بینی شده که بیانگر هشدار نارنجی (مراقب باشید) است.

‌«رضا مرادی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: یک سامانه ناپایدار بارشی از ساعاتی پیش وارد استان مرکزی شده که موجب ناپایداری هوا به‌صورت رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید و احتمال تندبادهای موقتی و در مناطق مستعد احتمال تگرگ و در برخی از ارتفاعات بارش برف می‌شود.

وی بیان کرد: دمای هوا از امروز (سه‌شنبه) تا پنجشنبه هفته جاری روند کاهشی دارد و این کاهش دما در دمای روزانه بسیار محسوس است اما دمای کمینه در این مدت نسبت به روزهای ابتدایی هفته ۲ تا چهار درجه سانتیگراد کاهش پیدا می‌کند.

مسوول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته منطقه اثر این سامانه در تمام نقاط استان مرکزی است و فعالیت این سامانه تا یکشنبه هفته آینده در استان مرکزی ادامه دارد.

مرادی اظهار داشت: به دلیل ویژگی بارش‌های فصل بهار و رگباری بودن بارش‌ها امکان شدت گرفتن نقطه‌ای بارش ها و سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر وجود دارد. 
وی گفت: به دلیل وزش باد شدید در برخی ساعات فعالیت سامانه و تندبادهای موقتی احتمال خسارت به تاسیسات و سازه های سبک دور از انتظار نیست.

مسوول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی افزود: امکان کاهش دما به زیر صفر درجه سانتیگراد در برخی از مناطق سردسیر و کوهستانی استان وجود دارد.

مرادی توصیه کرد: مردم در این مدت از اسکان و تردد در بستر مسیل‌ها و حاشیه رودخانه ها اجتناب کنند و آمادگی و تمهیدات لازم را برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات باغی به کار گیرند.

وی گفت: صعود به ارتفاعات به دلیل امکان رعد و برق در مناطق مختلف استان مرکزی تا اوایل هفته آینده با خطر همراه است که نیاز است این مهم مورد توجه مردم قرار گیرد.

مسوول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی بیان کرد: مقاوم‌سازی سازه‌های سبک و گلخانه‌ها و اجتناب در کار کردن در ارتفاع به دلیل وزش باد و پرهیز از سفرهای ضروری از دیگر ضروریات است که باید مورد توجه قرار گرفته شود و دستگاه‌های اجرایی و خدمت رسان نیز باید آمادگی‌های لازم را داشته باشند.

حدود ۲۷۰ میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری (اول مهرماه سال ۹۸) تاکنون در استان مرکزی به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha