آماده‌باش اصفهان برای مقابله با سیل احتمالی در استان

اصفهان - ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: همه دستگاه‌های امدادی و خدماتی و اعضای ستاد بحران استان برای مقابله با سیل احتمالی تا پایان هفته در حالت آماده‌باش قرار دارند.

منصور شیشه‌فروش روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه تدابیر لازم برای مقابله با سیل و حوادث احتمالی در استان اندیشیده شده است اظهارداشت:  مدیریت بحران استان با توجه به پیش بینی بارش های رگباری بهاری و گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید و احتمال وقوع تگرگ و صاعقه در مناطق مستعد در آماده باش قرار دارد.

وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌های هواشناسی سامانه بارش زایی  در این مدت در استان فعال خواهد شد که بتدریج بارش‌های رگباری بهاری گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد و احتمال بارش تگرگ را در مناطق مستعد به دنبال خواهد داشت.

به گفته وی فعالیت این سامانه از اواسط امروز مناطق شمال و شرق استان را در بر می‌گیرد و تا روز چهارشنبه استان را فرا می‌گیرد و روزهای پنجشنبه و جمعه در منطقه فعال خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: این سامانه در مناطق مرتفع بارش باران و برف و کاهش محسوس دما را به دنبال خواهد داشت و لغزندگی جاده‌ها و آبگرفتگی معابر و اختلال در تردد شهری و جاده‌ای و احتمال وقوع تگرگ و صاعقه در مناطق غربی استان پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: جلسه مدیریت بحران استان به صورت ویدئو کنفرانس با شهرستانها برگزار و تکالیفی برای مدیریت بحران همه فرمانداری ها و دستگاههای اجرایی مشخص شد.

شیشه فروش اضافه کرد: مراقبت لازم در زمینه کنترل و استحکام  سیل بندهای اطراف جاده‌ها به اداره راه محول و شرکت شهرک‌های صنعتی استان موظف شد بررسی لازم در مورد استحکام سیل بندهای حدود ۷۰ شهرک صنعتی استان را انجام دهد.

وی بیان کرد: ستاد سیل شهرداری‌ها هم فعال و مقرر شد تیم های گشت و بازرسی با همکاری آب منطقه‌ای تشکیل دهند و برای بازگشایی مسیر رودخانه‌های داخل شهرها و جلوگیری از مسدود شدن مادی‌های شهر اصفهان و کنترل سیل بندها اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهانبرداشت مصالح از رودخانه های استان را ممنوع اعلام کرد و گفت: همچنین کنترل و ساماندهی و بازگشایی مسیر رودخانه‌ها در بیرون شهرها با همکاری بنیاد مسکن، دهیاری‌ها و آب منطقه‌ای انجام شود.

وی اظهارداشت: هشدارهای لازم به جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی و مخاطرات جوی در اراضی کشاورزی و اهمیت بیمه کردن محصولات کشاورزی داده شد.

شیشه فروش بیان کرد: هواشناسی استان هم موظف شد که اطلاعات لازم را در مورد پیشگیری و کنترل حوادث و وضعیت مخاطرات جوی را تا روز جمعه به صورت آنلاین و نقطه‌ای، پیامک و اطلاع رسانی کند.

وی اضافه کرد: با توجه به درس آموزی سیل‌های فروردین سال گذشته، ضرورت رعایت اصول ایمنی استقرار در اطراف رودخانه‌ها به ساکنان و مجاوران رودخانه‌های فصلی بویژه در مناطق غربی استان گوشزد شود.

اداره کل هواشناسی روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد از امروز با نفوذ موج جدیدی به استان شاهد افزایش ابر، وزش باد به نسبت شدید و رگبار و رعد و برق به ویژه در نیمه غربی استان که بتدریج در بیشتر نقاط خواهیم بود و این ناپایداری‌ها تا پایان هفته بطور متناوب در منطقه وجود خواهد داشت و در مناطق مستعد بارش تگرگ دور از انتظار نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =