باران به آثار تاریخی تربت‌حیدریه خسارت زد

تربت‌حیدریه- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تربت‌حیدریه گفت: بارش‌های شدید باران بهاری به ۹ اثر تاریخی این شهرستان خسارت وارد کرد.

علی محمدی دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، میزان خسارت وارده به آثار تاریخی این شهرستان را ابیش از یک میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: هرکدام از این آثار تاریخی بین ۱۰ تا  ۴۰ درصد آسیب دیده‌اند. 

 وی ادامه داد: آثار تاریخی آسیب دیده عبارتند از رباط لاری، رباط علیا، رباط میاندشت، رباط شورحصار، بلغورخانه کسکک، رباط کامه، مزار شیخ حیدر کدکنی، خانه تاریخی امینی و حسینیه برس.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تربت‌حیدریه گفت: بخشداری‌ها، دهیاران، شوراهای اسلامی روستاها، انجمن‌های میراث فرهنگی، هیات امناها و متولیان بناهای تاریخی در حفاظت برخی بناهای تاریخی در سطح روستاها همکاری مطلوبی داشتند که همین امر باعث شد از تخریب بیشتر آثار جلوگیری شود.

محمدی  از مرمت و ساماندهی ۹ بنای تاریخی شهرستان طی سال گذشته با هزینه‌ بیش از هفت میلیارد ریال و با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و افزود: از جمله این آثار می‌توان به حمام حاج رییس و رباط لاری اشاره کرد.

تاکنون ۲۵۰ اثر تاریخی و گردشگری در منطقه تربت حیدریه شناسایی شده است. از مجموع ۷۰ بنای تاریخی شناسایی شده در تربت حیدریه ۴۶ اثر شامل ۳۵ بنا و ۱۱ تپه و دو اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. 
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب  مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =