۱۹ فروردین ۱۳۹۹، ۱۱:۰۸
کد خبرنگار: 2521
کد خبر: 83741141
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تکذیب شد: شبکه ۵G مقصر گسترش کرونا

۱۹ فروردین ۱۳۹۹، ۱۱:۰۸
کد خبر: 83741141
تکذیب شد: شبکه ۵G مقصر گسترش کرونا

تهران- ایرنا- برخی شبکه‌های اجتماعی نامعتبر از نقش شبکه ۵G نسل پنجم اینترنت همراه در گسترش و همه‌گیری خطرناک ویروس کرونا خبر دادند؛ خبری که به سرعت در فضای مجازی انتشار پیدا کرد اما کارشناسان فعال در حوزه فناوری این شایعه را تکذیب کردند.

همزمان با شیوع گسترده ویروس خطرناک کرونا بسیاری از افراد و کارشناسان که پیشتر از منتقدان توسعه و راه اندازی نسل پنجم اینترنت همراه موسوم به شبکه ۵G بودند، از نقش این نسل از شبکه در تقویت ویروس کرونا و همه گیری آن در کشورهای مختلف جهان سخن گفتند. خبری که شبکه های مجازی نیز به آن دامن زدند و با انتشار اخباری نادرست و کذب در این باره به فضاسازی و هجمه آفرینی پرداختند و این در حالی است که مسوولان فعال در حوزه فناوری این خبر را شایعه ای کذب دانسته اند.

شایعه: شبکه ۵G مقصر گسترش کرونا 

پاسخ به شایعه: شبکه۵G در یکی ۲ سال اخیر به شدت جنجال آفرین و دردسر ساز بوده است زیرا بسیاری از دانشمندان و منتقدان بر این باورند که توسعه شبکه ۵G تاثیرات منفی متعددی بر سلامت انسان، حیوان و محیط زیست ایجاد می کند و احتمال سرطان زایی و بسیاری دیگر از بیماری‌های خطرناک را برای انسان افزایش می دهد. آنها بر این باورند که دولت های مختلف در سراسر جهان نیز به علت سودآوری و درآمدزایی بسیار بالایی که توسعه و راه اندازی این نسل از شبکه اینترنت پرسرعت برایشان به ارمغان می آورد، همچنان به همکاری با اپراتورهای مخابراتی و شرکت‌های تکنولوژی فعال در این حوزه ادامه می دهند. این در حالی است که بسیاری دیگر از کارشناسان نظر و عقیده این دسته از منتقدان را قبول نداشته و با فرض اینکه فرکانس های شبکه ۵G نیز همچون نسل های قبل از آن، تنها فرکانس های رادیویی هستند و وارد بافت های بدن انسان نمی شوند این تئوری ها را رد می‌کنند. حالا به نظر می رسد که در یکی دو ماه گذشته با شیوع و همه گیری ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای مختلف به خصوص اروپا و آمریکا، باری دیگر جنجال های ناشی از توسعه شبکه  سر و صداهای زیادی را در جهان به راه انداخته است زیرا بسیاری از افراد با انتشار پیام هایی در صفحات توییتر خود از ارتباط بروز ویروس کرونا یا بیماری کوئید ۱۹ با شبکه ۵G سخن گفتند و بر این باورند که از آنجایی که چین به واسطه شرکت هواوی نخستین و بزرگترین کشور پیشگام در توسعه و راه‌اندازی شبکه‌ ۵G بوده است، ویروس کرونا نیز از همان کشور نشأت گرفته است و بعد از آن نیز در بسیاری دیگر از کشورهایی که اقدام به توسعه زیرساخت‌های لازم برای برقراری آن کرده بودند شیوع پیدا کرد. از جمله این کشورها می توان به کره جنوبی،  ایالات متحده آمریکا و بریتانیا اشاره کرد.

برخی دیگر از کشورها همچون ایران، مالزی، سنگاپور، فرانسه و نیجریه نیز که هنوز اقدام به توسعه شبکه  ۵G نکرده‌اند ‌، نیز نباید گرفتار این ویروس می شدند اما هم اکنون به شدت درگیر آن شده و شمار مبتلایان به آنها نیز بسیار بالا گزارش شده است. بنابراین تئوری های ارتباط و نقش شبکه ۵G در بروز و گسترش ویروس کرونا در جهان همگی رد می شود. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود. بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه فناوری برخی از تئوری های جدید مبنی بر نقش شبکه ۵G در گسترش و همه گیری ویروس خطرناک کرونا را رد و تکذیب کرده‌اند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha