تبیین فرهنگ ایثار و شهادت محور برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس است

اراک - ایرنا - فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: تبیین فرهنگ ایثار و شهادت و پشتیبانی از حریم ولایت در جامعه به خصوص بین نسل جوان محور برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس است.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی عصر دوشنبه در بیست و چهارمین نشست گام دوم کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی، افزود: بسیاری از کارهای ماندگار در دوران دفاع مقدس امروز می تواند راهگشای بسیاری از مسائل روزمره باشد و بازخوانی آنها برای نسل جوان یک ضرورت مهم است.
وی ادامه داد: باید با برنامه‌ریزی‌های کاربردی و کارشناسی دستگاه ها و گروه های مردمی را همانند کنگره به میدان آورده تا بتوان بازخوردهای مناسبی در راستای تقویت فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ایجاد شود.
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی اضافه کرد: نیاز است یک هم افزایی در سایر مجموعه های استان مرکزی برای انجام این کار بزرگ ایجاد شود و همانگونه که با برگزاری کنگره شهدا در سال گذشته یک اقدام فرهنگی ماندگار ایجاد کنیم در برگزاری چهلمین سالگرد دفاع مقدس هم موفق عمل کنیم.
سردار کریمی اظهار داشت: محور کارهای امسال در سایر حوزه ها باید تحقق شعار سال که همان جهش تولید است باشد که این کار باید با استفاده از بیانیه گام دوم به تحقق برسد و امروز کلیدی ترین مسئله سالجاری ایجاد جهش در تولید است.
وی ادامه داد: نمایش دستاوردهای انقلاب اسلامی با محوریت شعار سال به خصوص در زمینه های اقتصادی باید در برنامه های چهل سالگی دفاع مقدس گنجانده شود.
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی افرود: ارتباط جهش تولید با دستاوردهای انقلاب می تواند اتفاقات خوبی در استان رقم بزند که این کار می تواند در برنامه های جانبی چهل سالگی دفاع مقدس گنجانده شود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی نیز گفت: برنامه های اجرایی چهلمین سالگرد دفاع مقدس از سوم خرداد ماه آغاز می شود که به دلیل گستردگی کار نیاز است همه مجموعه استان در این کار بزرگ نقش داشته باشد.
مصطفی مشایخی افزود: برای برگزاری هر چه باشکوهتر برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس ستادی به ریاست استاندار و دبیری فرمانده سپاه استان با عنوان ستاد استانی گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و یک ستاد دیگر با عنوان ستاد برگزاری به ریاست فرمانده سپاه و دبیری اداره کل حفظ آثار تشکیل شده است.
وی ادامه داد: همچنین برای ایجاد تبلیغات و فضا سازی شهری در شهر و فضای مجازی یک کار گروه ویژه و یک قرارگاه فضای مجازی با حضور صدا و سیما و سایر خبرگزاری ها و رسانه ها نیز تشکیل شده است.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مفدس استان مرکزی گفت: برگزاری ۴۰ آیین ویژه در حوزه های علمیه، انتشار ۴۰ سند ناب از آثار جنگ، مصاحبه های تخصصی با ۴۰ فرمانده و رزمنده، چاپ جلد اول دانشنامه دفاع مقدس استان، برگزاری جشنواره های فصلی که ۶ جشنواره از جمله اسوه های صبر و مقاومت در شهرهای کوچک و روستاها، راویان نوجوان دفاع مقدس، جشنواره داستان و شعر کوتاه،جشنواره سرود دفاع مقدس، جشنواره هنرهای تجسمی و جشنواره تولیدات فضای مجازی از مهمترین برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس است.
مشایخی راه اندازی نهصت روایتگری در یک هزار مدرسه، دانشگاه و مسجد،تولید فصل نامه، تولید ۴۰ اثر هنری و تجسمی، تولید ۴۰ نماهنگ دفاع مقدس، تولید ۴۰ فیلم ۱۸۰ ثانیه ای، تولید ۴۰ اثر رادیویی، اجرای ۴۰ نمایش خیابانی،عکاسی از ۴۰ والدین شهدا،برگزاری نمایشگاه های فصلی،افتتاح فاز اول مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان،افتتاح ۴ یادمان شهدای گمنام،نصب و رونمایی از مجسمه ۷ پیکر نمادین،چاپ کتاب ۴۰ خاطره ناب از پیشکسوتان،برگزاری ۴۰ شب خاطره،تولید ۴۰ کتاب کودک،مسابقه فصلی کتابخوانی استانی با محوریت دفاع مقدس،تولید ۴۰ اینفوگرافی، تولید آثار فاخر در حوزه زنان،برگزاری ۴۰ کرسی آزاد اندیشی برای دانش آموزان و دانشجویان را از دیگر برنامه های چهلمین سالگرد دفاع مقدس در استان مرکزی است.
وی افزود: برگزاری جنگ شادی فصلی،برنامه هفتگی روایت چهل سالگی در صداو سیما،برگزاری کارگاه های آموزش هنری و ادبی به منظور کادر سازی،ساخت المان چهل سالگی دفاع مقدس با محوریت امام و ۶۲۰۰ شهید استان،اجرای طرح شهید مجید ایزد پناه،تولید ۴۰ کتاب صوتی،معرفی ۴۰ پروژه صنعتی از دفاع مقدس و اجرای ۴۰ برنامه ویژه در جوار یادمان شهدای گمنام از جمله برنامه های جانبی چهلمین سالگرد دفاع مقدس است.
مسوول مرکز حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه روح الله نیز گفت: یکی از مسائل مهمی که امروز با آن مواجه هستیم مسئله حقوق شهروندی است که موضوع تامین حقوق شهروندی در مسائل اجتماعی هم در اعتقادات و مبانی اسلامی تاکید شده است.
سرهنگ پاسدار غلامرضا کریمی افزود: در همین جهت و در ادامه اجلاسیه های کنگره شهدای استان یک همایش ملی و علمی تحت عنوان همایش ملی فرهنگ ایثار و شهادت و حقوق شهروندی در نظرگرفته شده که مسئولیت آن با دانشگاه پیام نور استان است.
وی ادامه داد: از سال گذشته کمیته های تخصصی با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اعضای ستاد کنگره شهدای استان تشکیل شده که پیش بینی می شود اساتید و دانشجویان از این همایش علمی استقبال خوبی داشته باشند.
مسوول مرکز حفط آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه روح‌الله بیان کرد: با توجه به جلسات تخصصی و گسترده که بین کمیته های تخصصی این همایش برگزار شده ۱۱ محور مهم برای همایش درنظر گرفته شد که مقالات بر روی این محورها تهیه می شوند.
سرهنگ پاسدار کریمی فرهنگ ایثار و حقوق شهروندی،شهدا مدافعان حقوق شهروندی،دفاع از حق صیانت و کیفیت زندگی،حفاظت از محیط زیست و حقوق شهروندی،تبیین دفاع و تروریسم،حقوق شهروندی از دیدگاه ادیان و مذاهب،حقوق شهروندی و مبارزه با مفاسد اخلاقی،قاچاق و مواد مخدر،دفاع مقدس؛ دفاع از حقوق شهروندی،دفاع از حق صلح،امنیت و اقتدار ملی ،دفاع از حق آزادی و امنیت شهروندی و دفاع در مقابله به جنگ بیولوژیک و حقوق شهروندی از جمله محورهای این همایش عنوان کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =