بازی جدید آمریکا در عراق؛ الزرفی یا هدف قرار دادن الحشدالشعبی

بغداد – ایرنا – «سعد شاکر»، عضو فراکسیون صادقون در پارلمان عراق امروز (دوشنبه) هشدار داد که واشنگتن از برگ فشار جدیدی علیه برخی جناح های سیاسی عراق استفاده می کند، زیرا جناح های مقاومت تسلیم سیاست های خبیث واشنگتن نشدند.

شاکر در گفت وگو با المعلومه اظهار داشت: جناحهای مقاومت اطلاعات دقیقی درباره همدستی برخی شخصیتهای سیاسی عراق با واشنگتن در دست دارد و اطلاعات قبلی که گردانهای حزب الله در دست دارد، همدستی برخی شخصیتهای عراقی با واشنگتن را آشکار می کند و این همان چیزی است که جناحهای مقاومت در بیانیه دو روز گذشته خود اعلام کردند.
وی خاطر نشان کرد که واشنگتن شروع به استفاده از برگ فشارهای جدیدی در عراق کرده و آن هم این است که یا الزرفی را به عنوان نخست وزیر مکلف عراق بپذیرید یا مقرهای الحشدالشعبی را هدف قرار می دهیم.
این درحالی است که «محمد کریم»، عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق پیشتر گفته بود که ائتلاف الفتح و به ویژه فراکسیون پارلمانی صادقون، کابینه الزرفی را رد میکند و به کابینه وی رای نخواهد داد، چرا که الزرفی در گذشته مواضعی داشته که مثبت نبودهاند.

عدنان الزرفی ۲۷ اسفند ماه سال گذشته با حکم «برهم صالح» رییس جمهوری عراق بدون توجه به حق قانونی جریان‌های شیعه در معرفی نخست وزیر، مامور تشکیل دولت انتقالی در عراق شد؛ اقدامی که خشم و اعتراض شدید بیت شیعی عراق را برانگیخت.
این در حالی است که الزرفی نیز جمعه گذشته در بیانیهای اعلام کرد که قصد کنارهگیری از تشکیل دولت عراق را ندارد و کابینه خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی میکند.  
الزرفی همچنین شنبه گذشته در نامهای به «محمد الحلبوسی»، برنامههای دولت خود را به رئیس مجلس عراق اعلام کرد.
در این نامه الزرفی برنامه دولت خود را در صورت کسب رای اعتماد از مجلس حول محور مهار «ویروس کرونا»، تهیه بودجه ۲۰۲۰ و فراهم کردن بسترهای لازم برای برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور قرار داده است.
نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق به تاریخ مشخصی در برنامه خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور اشاره نکرده است.
سازماندهی نیروهای مسلح و حمایت از «الحشد الشعبی» و «پیشمرگها» به عنوان نیروهای رسمی عراق از دیگر برنامه‌های دولت الزرفی عنوان شده است.
وی همچنین بر انحصار سلاح در دست دولت و پایان بخشیدن به حمل سلاح در انظار عمومی و رسیدگی به مطالبات تظاهرکنندگان تاکید کرده است، بدون اینکه در این خصوص جزییات اجرای برنامه‌ای را عنوان کند.
الزرفی همچنین بر بازگرداندن آوارگان ناشی از تروریسم به شهر و دیارشان و کمک به اقشار فقیر جامعه، بهبود وضعیت اقتصادی از طریق کاهش هزینه‌های دولت و حل مشکلات بین بغداد و اربیل هم اشاره کرده است.
نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق درخصوص روابط خارجی، خود را ملزم به ایجاد روابط متوازن با همه کشورهای همسایه، منطقه و جهان کرده و گفته تلاش می‌کند که عراق محلی برای پیوندها و نه درگیری‌ها باشد.
اعطای صلاحیت‌های بیشتر به استان‌ها، حمایت از بخش آموزش و پرورش و دادن نقش بیشتر به زنان از دیگر برنامه‌هایی است که به طور کلی الزرفی به آنها تعهد نشان داده است.
وی به رییس مجلس عراق گفته است که در مهلت قانونی باقی مانده نیز اعضای کابینه خود را به پارلمان معرفی می‌کند تا جلسه اعطای رای اعتماد به کابینه‌اش برگزار شود.
در حالی الزرفی همچنان بر تشکیل کابینه اصرار می‌ورزد که فراکسیون‌های عمده شیعه با تکلیف او به عنوان نخست‌وزیر عراق مخالف هستند و کارشناسان در سایه این مخالفت‌های شدید، شانس او را برای تصدی این پست بعید می‌دانند.
الزرفی از زمان انتخاب و صدور حکم مکلف شدن (۲۷ اسفند) ۳۰ روز مهلت دارد کابینه خود را برای رای اعتماد به مجلس عراق معرفی کند.

در همین حال، برخی خبرها حکایت از این دارد که جریان‌های سیاسی شیعی عراق برای معرفی «مصطفی الکاظمی» به جای «عدنان الزرفی»، نخست وزیر مکلف عراق به توافق رسیده‌اند.

منابع سیاسی عراق یکشنبه شب گذشته گزارش دادند که گروه‌های اصلی شیعه این کشور موافقت خود را برای معرفی مصطفی الکاظمی به جای عدنان الزرفی برای عهده داری پست نخست وزیری عراق اعلام کردند.
این منابع دیروز (یکشنبه) در مصاحبه با «موازین نیوز» گفتند که جلسه‌ای در خانه رییس ائتلاف الفتح (هادی العامری) با حضور رهبر ائتلاف دولت قانون، «نوری المالکی» و رییس جریان حکمت ملی سید «عمار الحکیم»، برای بحث در مورد نامزد جدید نخست وزیری برگزار شد.
بر اساس این گزارش، به پیشنهاد «مقتدی صدر» رهبر جنبش صدر، الکاظمی نامزد نخست وزیری و به عنوان جایگزین الزرفی مشخص شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =