قرقیزستان روی وبسایت گوگل برای مکان‌یابی کاربران در دوران قرنطینه قرار گرفت

تهران - ایرنا - شرکت گوگل کشور قرقیزستان را در فهرست کشورها در یک وبسایت جدید اطلاعات مربوط به حضور افراد در اماکن عمومی برای نظارت بر اجرای مقررات قرنطینه قرار داد؛ پیش از این کشور قزاقستان نیز در این فهرست قرار گرفته بود.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری قرقیزستان‌24 ، شرکت گوگل وبسایتی راه‌اندازی کرده که گزارش‌هایی درباره موقعیت مکانی کاربران خدمات این شرکت در سرتاسر جهان در دوره شیوع ویروس کرونا منتشر می‌کند بدون اینکه موقعیت دقیق جغرافیایی افراد را مشخص کند.

بر اساس بیانیه این شرکت ، در پی اعمال مقررات قرنطینه در بسیاری از کشورهای جهان به علت  شیوع کرونا ، کاربران قادر خواهند بود که از میزان حضور در مراکز خرید و تفریحی ، سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها ، پارک‌ها و سایر اماکن عمومی آگاه شوند.

این شرکت خاطرنشان کرد که گوگل به منظور محافظت از داده‌های شخصی کاربران ، صرفا اطلاعات کلی درباره بازدید و حضور در این اماکن را منتشر می‌کند . گزارش‌های منتشر شده گوگل در بردارنده اطلاعاتی است که در طی مدت چندین هفته جمع‌آوری می‌شوند.

اطلاعات درباره حضور افراد در اماکن عمومی در 131 کشور جهان از جمله قزاقستان ، قرقیزستان و بلاروس جمع‌آوری خواهد شد. کشور روسیه تا کنون بر روی این پورتال قرار نگرفته است. اما گوگل اطمینان خاطر داده است که فهرست کشورها در این خدمت جدید تکمیل خواهد شد. شرکت گوگل امیدوار است که این وبسایت جدید به مقامات دولتهای جهان در برآورد میزان تبعیت مردم از تدابیر و مقررات قرنطینه کمک کند.

صبریژان عبدی‌کریموف (Sabirzhan Abdikarimov) وزیر بهداشت قرقیزستان امروز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که 5هزار و 48 نفر در قرقیزستان با افراد مبتلا به کرونا در تماس بوده‌اند و تحت نظر قرار دارند. روز دوشنبه اعلام شد که دومین نفر نیز در کشور قرقیزستان بر اثر کرونا جان باخته است. وی یک مرد 80 ساله بوده است.  روز جمعه اولین مورد مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در قرقیزستان اعلام شد. او یک مرد ۶۱ ساله بود که از خارج به کشور بازگشته بود. شمار مبتلایان به کرونا در قرقیزستان تا روز جمعه  ۱۳۰ نفر اعلام شده بود.

رسانه های این کشور همچنین گزارش دادند: نخست وزیر و برخی از دیگر مقامات قرقیزستان که از منطقه‌ای تحت تاثیر کرونا در جنوب کشور بازدید کرده بودند به مدت سه روز در قرنطینه خانگی قرار گرفته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =