۱۸ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۸
کد خبرنگار: 3045
کد خبر: 83740658
۰ نفر

برچسب‌ها

کسب‌وکارهای کم‌ریسک هنوز مشخص نشده‌اند

تهران- ایرنا- «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری اعلام کرده است که از روز ۲۳ فروردین ماه، کسب‌وکارهای کم‌ریسک و متوسط می‌توانند فعالیت خود را دوباره آغاز کنند. اما این کسب‌وکارها شامل چه صنف‌هایی می‌شود؟  

بر اساس آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت ۷.۵ میلیون نفر به طور مستقیم در اصناف کشور فعالیت دارند و به صورت غیرمستقیم، ۱۸.۵ میلیون نفر با مشاغل صنف‌های مختلف در تماس و ارتباط هستند.  

در حوزه تولید نیز نزدیک به ۲.۵میلیون نفر شاغل مستقیم وجود دارد که ۵۰ درصد آنها در صنایع متوسط فعال هستند.

«ابراهیم درستی» نماینده وزیر صنعت در اتاق اصناف ایران به خبرنگار اقتصادی ایرنا می‌گوید: «هنوز معلوم نیست که به طور دقیق چه مشاغلی فعالیت عادی خود را از ۲۳ فروردین آغاز می‌کنند. ما با استفاده از چند شاخص سلامت و محیط زیست، مدلی را طراحی کرده‌ایم تا مشاغل کم‌ریسک در این مدل مشخص شوند.» 

درستی ادامه می‌دهد: «این شاخص‌های اصلی را از وزارت بهداشت دریافت می‌کنیم. سپس آن‌ها در کارگروه‌های ویژه اتاق اصناف ایران بررسی و بر اساس آن لیست پیشنهادی مشاغل تعیین می‌شود. سپس این فهرست را به ستاد ملی کرونا می‌دهیم. اما الان برای اینکه بگوییم دقیقا چه صنف‌هایی به فعالیت بازمی‌گردند، زود است.» 

«حسین مدرس خیابانی» قائم‌مقام وزیر صنعت نیز پیش از این اعلام کرده است که  فهرست آن دسته از واحدهای صنفی که امکان فعالیت در مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی خواهند یافت، از سوی اتاق اصناف، وزارت صنعت و سایر دستگاه‌های مرتبط، در حال نهایی شدن است؛ ضمن اینکه همچنان با تعریف میزان ریسک فعالیت، بقیه کسب و کارا نیز به تدریج و به صورت پلکانی و البته با نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این فهرست اضافه می‌شوند.

مدرس خیابانی همچنین اعلام کرد که فعالیت واحدهای پرتردد همچنان ممنوع است، گفت: پروتکل بهداشتی شامل مسوول واحد، ابزارهای مورد استفاده و مشتریان است که در چارچوب پروتکل‌های عمومی و تخصصی رعایت کنند و باید پروتکل‌ها را در معرض دید عموم قرار دهند و اصناف، بهداشت و بازرسان روی نحوه اجرای آن نظارت خواهند داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha