وزیر خارجه اسپانیا: مرگ اروپا یا شکست کرونا؛ انتخاب کنیم 

تهران- ایرنا- وزارت امور خارجه اسپانیا با هدف تامین مالی پروتکل‌های بهداشتی و اقتصادی مبارزه علیه گسترش روزافزون ویروس کرونا، تقسیم بدهی‌ها میان کشورهای قاره سبز را خواستار شد و گفت: «یا این ویروس، اروپا را می‌کشد، یا اروپا ویروس را؛ ما باید انتخاب کنیم».

به گزارش نشریه ال پائیس، « آرانچا گونزالس لایا » وزیر امور خارجه اسپانیا روز گذشته (یکشنبه ۱۷ فروردین) در مصاحبه با روزنامه فرانسوی « درنیرنوول دالساک » بر لزوم همکاری کشورهای حوزه اروپا برای مقابله با شیوع گسترده ویروس کرونا و همچنین بر ایده تقسیم بدهی‌ها برای تامین مالی سیاست‌های بهداشتی و اقتصادی کشورهای قاره سبز به منظور مقابله با گسترش روز افزون ویروس کرونا تاکید کرد.

وزیر امور خارجه اسپانیا در ادامه به دفاع از دولتش پرداخت و گفت: دولت اسپانیا برای مقابله با ویروس کرونا در کشور با تاخیر عمل نکرد بلکه مطابق دستورالعمل های سازمان های بین المللی اقدام کرد.
وی همچنین خاطرنشان کرد، همه کشورها، قدرت ویروس کرونا، سرعت انتشار و دشواری درمان آن را دست کم گرفتند.    

لایا با یادآوری موضوع کیت «آزمایش‌های تشخیص سریع کرونا» خریداری شده توسط دولت از کشور چین گفت: حساسیت ناکافی این کیت‌های آزمایش و عدم تشخیص دقیق بیماری با استفاده از آنها، فقط مشکل اسپانیا نیست و بی‌اطمینانی از آنها در جهان تائید شده است.

او همچنین اضافه کرد: ویروس کرونا برای نخستین‌بار به وسیله گردشگران اسپانیایی سفر کرده به ایتالیا به کشور منتقل شد و روابط بسیار دو کشور، تشدید شیوع این ویروس در اسپانیا را موجب شد.

وزیر امور خارجه اسپانیا با استناد به تاثیر گسترده شیوع بیماری همه‌گیر کرونا در این کشور، اهمیت سرمایه گذاری در حوزه بهداشت عمومی را موضوعی بسیار جدی دانست و گفت: سیستم بهداشت و درمان اسپانیا پس از اقدامات ریاضتی بحران مالی سال ۲۰۰۸، بسیار تحت تاثیر قرار گرفت اما باید اعتراف کنم که اعمال گسترده محدودیت ها در مواجهه با بحران های غیرمنتظره، امری اجتناب ناپذیر است.

درحالی که مقام‌های اسپانیا برای سومین روز متوالی از روند نزولی تعداد جانباختگان در این کشور خبر دادند، اما اسپانیا در جایگاه نخست درگیر با ویروس کرونا در قاره اروپا و دومین کشور آلوده در جهان پس از آمریکا قرار دارد.

بنابر آخرین آمارهای رسمی از وزارت بهداشت اسپانیا، تاکنون ۱۳۱ هزار و ۶۴۶ نفر به این ویروس مبتلا شده که ۱۲ هزار و ۶۴۱ نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =