۸۰۹ هزار تن کالا از پایانه مرزی دوغارون صادر شده است

مشهد- ایرنا- ۸۰۹ هزار و ۶۸۵ تن انواع کالا با ۳۴ هزار و ۲۸۳ دستگاه کامیون ترانزیتی سال گذشته از پایانه مرزی دوغارون شهرستان تایباد به افغانستان صادر شد.

مدیر پایانه مرزی دوغارون روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: سال ۹۷ نیز ۷۷۱ هزار و ۷۲۹ تن انواع کالا با ۳۱ هزار و ۸۰۷ دستگاه کامیون از این پایانه به کشور افغانستان صادر شد.
کریم نوایی نظامی افزود: همچنین در سال گذشته ۳۰ هزار و ۴۳۴ تن انواع کالا با هزار و ۵۲۸ دستگاه کامیون به سمت این کشور ترانزیت خروجی انجام شد.

وی اظهار کرد: در سال ۹۸ واردات کالا به این پایانه مرزی ۲۸ هزار و ۲۸۷ تن کالا بود که با هزار و ۱۷۷ دستگاه کامیون ترانزیتی انجام شد.

مدیر پایانه مرزی دوغارون گفت: هرات یکی از مهمترین بازارهای کشور افغانستان است که با نقطه صفر مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

نوایی انواع مصالح ساختمانی، میلگرد، بنزین و گاز مایع را از مهم ترین اقلام صادراتی به افغانستان اعلام کرد و افزود: پایانه مرزی دوغارون دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و یکی از پرترددترین معبرهای زمینی کشور در بخش کالا و مسافر است.
وی به جایگاه پایانه مرزی دوغارون از نظر ترانزیت و صادرات انواع کالا اشاره کرد و ادامه داد: این پایانه، رتبه پنجم ترانزیت خروجی و رتبه سوم صادرات را در بین پایانه های خروجی کشور دارد و ۹ درصد از سهم صادرات کشور را از آن خود کرده است.
مدیر پایانه مرزی دوغارون گفت: در بخش مسافری روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر شامل راننده، مسافر و کارکنان بخش های مختلف اداری و خدماتی در این پایانه تردد دارند و سالانه بیش از یک میلیون مسافر از طریق معبر رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می شوند.
مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و شهر تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =