اتحاد جهانی برای نجات طلای سیاه

تهران - ایرنا - برگزاری نشست مجازی تولیدکنندگان نفت که حالا به نظر می‌رسد آمریکا، کانادا و نروژ نیز در آن شرکت خواهند کرد به نوعی اتحادی جهانی برای نجات طلای سیاه است.

عدم توافق در هشتمین نشست اوپک پلاس در اوایل ماه گذشته میلادی در کنار شیوع کرونا در جهان باعث شد تا قیمت نفت بیش از ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست دهد.

اگرچه در روزهای ابتدایی کشورهای تولیدکننده نفت به ویژه عربستان و روسیه جنگ قیمتی نافرجامی را آغاز کردند اما در ادامه مسیر متوجه شدند که اقتصادشان تاب‌آوری لازم برای هماهنگی با نفت ارزان را ندارد.

در این میان آمریکا نیز که میانگین قیمت تولید نفتش حدود ۳۵ دلار در هر بشکه برآورد می‌شود با قیمت‌های منفی نفت رو به رو شد و در حالی که نفت را ۳۵ دلار تولید می‌کرد با ضرری ۱۵ دلاری به ۲۰ دلار در هر بشکه می‌فروخت.

این عوامل باعث شد تا آمریکا به عنوان میانجی وارد عمل شود و با روسیه و عربستان چانه‌زنی را آغاز کند.

امری که به نظر می‌رسد به نشستی مجازی بین کشورهای تولیدکننده نفت اعم از اوپک و غیر اوپک بیانجامد. نشستی که حالا آمریکا نیز که همواره با اوپک مشکل داشته، در آن حاضر خواهد شد.

مشکل آمریکا با اوپک آنچنان جدی است که قانون به اصلاح نوپک را تصویب کرد تا جلوی اوپک برای بازی قیمت را بگیرد.

با این حال قدرت منافع اقتصادی در مناسبات سیاسی جهان آنچنان زیاد است که حتی می‌تواند آمریکا را به عنوان سرسخت‌ترین مخالف اوپک با این سازمان به مذاکره وادارد.

نشستی که قرار بود امروز برگزار شود اما به دلیل وجود اختلافات به پایان هفته جاری موکول شده است.

در کنار اعضای اوپک و اوپک پلاس و علاوه بر آمریکا، حالا به نظر می‌رسد کشورهای دیگر نیز در این نشست مجازی حضور خواهند داشت.

نروژ جزو نخستین کشورهایی بود که از آمادگی خود برای کاهش عرضه نفت خبر داد.

نخست وزیر کانادا نیز با تاکید بر ادامه تلاش‌های این کشور در سطح بین‌المللی برای کمک به حل بحران کنونی نفت گفته که گفت و گوها را با جامعه جهانی از جمله اوپک ادامه خواهد داد و در این زمینه ار تباط‌هایی بین اوپک و کانادا برقرار شده است.

این اجماع جهانی از انجا اتفاق افتاده که اختلال موجود در بازارهای جهانی نفت خام به حدی زیاد است که اوپک نمی‌تواند به تنهایی ثبات آن را بر قرار کند.

در واقع ماموریت اوپک برای تثبیت بازار نفت از طریق متعادل کردن عرضه، تنها بخشی از مجموعه بزرگ‌تر راه‌های موجود بازار، برای کمک به مدیریت خطرهای ناشی از قیمت کنونی نفت است.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاهش نوسان‌های قیمت نفت با بهره‌گیری از ظرفیت مازاد اوپک، ۱۷۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار سود سالانه برای اقتصاد جهانی ایجاد می‌کند. اما همانگونه که «ثامر غضبان» وزیر نفت عراق نیز تاکید کرده توافق جدید اوپک پلاس به همکاری دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت نیاز دارد.

وزیر نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده که درباره دستیابی به توافقی جدید برای کاهش تولید نفت در نشست پایان هفته خوشبین است.

در این نشست که به دلیل کرونا به صورت مجازی بین اعضا برگزار خواهد شد در مورد خروج ۱۰ میلیون بشکه نفت از بازار تصمیم‌گیری خواهد شد. اگرچه این تصمیم می‌تواند قیمت‌ها را تا حدودی به تعادل برساند اما عملکرد پالایشگاه‌های جهان نشان می‌دهد که ۱۷ درصداز تقاضا از بازار خارج شده است.

از سوی دیگر با توجه به قرنطینه بیش از نیمی از مردم جهان، کاهش سفرهای هوایی و مصرف بنزین به دلیل شیوع کرونا، کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای نفت تنها به عنوان مسکنی موقتی کارساز خواهد بود.

بنابراین اگر روند توافقات ادامه‌دار نباشد نگرانی نسبت به اقتصاد جهانی، حتی ممکن است قیمت‌ها را به زیر ۱۰ دلار در هر بشکه نیز برساند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =