۱۸ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۷
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83740554
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

درگیری های کشمیر ۱۰ کشته داشت

دهلی نو-ایرنا- سخنگوی وزارت دفاع هند روز دوشنبه اعلام کرد که بر اثر درگیری های ۲۴ ساعت گذشته میان شبه نظامیان و نیروهای امنیتی این کشور در بخش "کاران" کشمیر، ۵ شبه نظامی و ۵ نیروی نظامی هند کشته شدند.

به گزارش روز دوشنبه شبکه خبری "ایندیا تودی"، سخنگوی وزارت دفاع هند افزود:  این درگیری ها در میان تلاش شبه نظامیان برای ورود به خاک هند آغاز شد و تا ساعات پایانی روز یکشنبه ادامه یافت. در این درگیری ها ۵ سرباز هندی و نیز ۵ شبه نظامی نیز کشته شدند.

در همین حال ارتش هند روز دوشنبه از آتشباری میان نیروهای هند و پاکستان در منطقه پونچ کشمیر خبر داد.

به گفته یک سخنگوی ارتش هند، نیروهای هندی در پاسخ به نقض آتش بس از سوی پاکستان، به سوی مواضع این کشور تیراندازی کردند که در این درگیری سه سرباز پاکستانی به شدت مجروح شدند.

از سال ۱۹۸۹ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر در درگیری های مسلحانه و اعتراضات کشمیر کشته شده اند.

هند و پاکستان در سال ۲۰۰۳ میلادی توافق آتش بس در مرزهای جامو و کشمیر را امضا کردند.

هر دو کشور مسوول نقض مکرر آتش بس میان دو کشور در امتداد خط واقعی کنترل در کشمیر هستند.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفند سال گذشته، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی چندماه پیش در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی و تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر، از جمله تنش های سیاسی- نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می رود.

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال ۱۹۴۷میلادی تاکنون است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =