درخواست‌های ۲۲ گانه صنعت نساجی و پوشاک از رئیس جمهوری

تهران- ایرنا- هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهوری و رییس ستاد مدیریت و مبارزه با کرونا، برای صیانت از این صنعت پر اهمیت و کلیدی در شرایط حساس کنونی بسته پیشنهادی با ۲۲ عنوان ارسال کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در این نامه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» آمده است: با توجه به مشکلات اقتصادی و تولیدی پیش آمده به دلیل فراگیر شدن ویروس کرونا و مطابق با بخشنامه شماره ۹۸/۴۴۱۸۷۵ بانک مرکزی، صنعت تولید و فروش پوشاک از صنایع بسیار آسیب دیده کشور است که با توجه به اهمیت و اشتغال بسیار بالا نیاز به حمایت های فوری دارد.

در ادامه عنوان شده، با وجود فشارهای مالی شدید در اسفند ماه که در ادامه رکود بازارهایمان در آبان و دی ماه بود و بازار اصلی یعنی بازار آخر سال هم از دست رفت، این اتحادیه با تشکیل ستاد مشترک تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با حکم دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت و وزارت بهداشت در خط مقدم مبارزه با این مهمان ناخوانده بوده و بدون تعطیلی حتی در ایام نوروز نسبت به تولید و تامین ماسک و گان (لباس یکسره) مورد نیاز کشور اقدامی جهادی کرده است که همچنان ادامه دارد.

در خاتمه این نامه، برای صیانت از این صنعت پر اهمیت و کلیدی در این شرایط حساس بسته پیشنهادی اتحادیه برای اقدام حمایتی فوری دستگاه های ذیربط به شرح زیر عنوان شد.

۱- کاهش ساعت های کاری و زوج و فرد کردن پرسنل و پرداخت حقوق بر اساس ساعت‌های کارکرد و روزهای کاری و بقیه تا سقف حقوق فهرست بیمه توسط دولت تامین شود.

۲- اجرا نشدن قانون کار در دوره کرونا و قراردادهای کاری بر اساس توافق بین کارگر و کارفرما باشد و تعیین حداقل دستمزد سال ۹۹ ابلاغ و اجرایی شدن آن به پس از رفع شدن بحران کرونا موکول شود.

۳- بخشودگی پرداخت سهم بیمه کارگر و کارفرما در طول دوره حالت فوق العاده تا زمان عادی شدن اوضاع تولید و اشتغال به منظور تشویق برای حفظ پرسنل و استفاده نکردن از منابع بیمه بیکاری و کم شدن بار تعهدات مالی دولت.

۴- تقویت صندوق بیمه بیکاری و تسهیل و تسریع پرداخت بیمه بیکاری بدون تشریفات اداری طولانی، تعویق در دریافت جرایم و معوقه های تامین اجتماعی تا برگشت به حالت عادی و رفع بحران کرونا.

۵- تخصیص یارانه به اقشار کم درآمد شاغل در واحدهای آسیب پذیر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی به مدت سه ماه .

۶- تعویق در پرداخت همه تعهدات جاری مالیاتی فعالین اقتصادی تا سه ماهه نخست سال ۹۹.

۷- بخشودگی ارزش افزوده واحدها از ابتدای بهمن ماه ۹۸ حداقل به مدت ۶ ماه.

۸- تعویق ارائه اظهارنامه های مالیاتی سال ۹۸ به مدت ۶ ماه.

۹- تسریع در استرداد مطالبات مالیات ارزش افزوده واحدهای صادراتی.

۱۰- تعویق سر رسید وام های شرکت های تولیدی و مشاغل آسیب دیده و توقف دریافت اقساط تا عادی شدن اوضاع.

۱۱- تصویب تسهیلات بانکی برای سرمایه در گردش و تامین مواد اولیه به شرکت های فعال بر اساس تعداد پرسنل و با باز پرداخت دو ساله و بهره بانکی تک رقمی.

۱۲- تخصیص ارز برای تامین مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی در حداقل زمان و حذف تشریفات.

۱۳- تسریع در عملیاتی شدن مصوبات دولت و بانک مرکزی در اعطای تسهیلات به واحدهای آسیب دیده با نظارت بخش خصوصی و با شفافیت کامل نحوه اعطا و چگونگی تقسیم آن بین بخش های مختلف صنایع برای جلوگیری از رانت و لابی گری برخی صنایع خاص.

۱۴- تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع نساجی و پوشاک که از طریق پتروشیمی ها تولید می شود به صورت اقساط و بازنگری در قیمت آنها با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و خوراک پتروشیمی‌ها.

۱۵- تعویق سه ماهه در پرداخت و اقساط هزینه های آب، برق و گاز صنایع و واحدهای صنفی آسیب دیده و حذف هزینه های دیماند و اشتراک قبوض.

۱۶- مبارزه جدی، قهری و بدون اغماض با قاچاق از ورود تا سطح عرضه برای حمایت از تولید داخل.

۱۷- ممنوعیت واردات کالاهایی که در داخل تولید می شوند و نظارت کامل و جدی بر قیمت مواد اولیه مورد نیاز که در داخل تولید می‌شوند.

۱۸- حمایت از تشکل های بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف خود و همی نطور مشاوره و کمک در تصویب دستورالعمل های دولت و بانک مرکزی برای گذر از شرایط بحرانی کنونی.

۱۹- ارائه تسهیلات با نرخ بهره پایین و حمایت از واحدهایی که برای تولید اقلام و کالاهای مورد نیاز کشور در این شرایط (همچون اقلام بهداشتی برای صادرات) تصمیم به سرمایه گذاری جدید یا تغییر کاربری دارند، موارد مورد نیاز می تواند از طرف وزارت صنعت و وزارت بهداشت یا ستاد مقابله با کرونا اعلام شود.

۲۰- بازنگری جدی در چگونگی توزیع بودجه کشور در سال ۹۹ و اولویت قراردادن بهداشت، تولید و معیشت و حذف یا به حداقل رساندن بودجه ارگان ها،گروه ها، نهادهای فرهنگی موازی و مراکز تبلیغاتی که در مدیریت و رفع بحران بوجود آمده نقشی ندارند.

۲۱- استفاده از همه ظرفیت های مالی و اعتباری ارگان های حاکمیتی خارج از دولت که علاوه بر منتفع شدن از بودجه عمومی دارای درآمدهای خود نیز هستند.

۲۲- برای همه چک های صادر شده در بازه ی زمانی اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ تاریخ سررسید چک ها به طور اتوماتیک به مدت ۹۰ روز تمدید شود تا از بروز بی نظمی و آشفتگی ناشی از وصول نشدن چک ها جلوگیری شود و در ادامه، ضمن حفظ اعتبار چک ها تعامل و توافق بین طرفین در شرایط عادی و نرمال انجام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =