انتقاد اصناف بجنورد از تمایز گذاشتن در حمایت بیمه‌ای دولت

بجنورد- ایرنا- رییس اتاق اصناف مرکز خراسان شمالی از آنچه که تمایز گذاشتن دولت در حمایت و استفاده از مزایای بخشودگی حق بیمه کارفرمایان خواند، انتقاد کرد.

مهدی امیدوار روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس اعلام دولت، تنها شماری از اصناف می توانند از مزایای حمایت های بیمه ای، بهره مند شوند و این امر، سبب اعتراض بسیاری از کسبه در این استان شده است.

وی افزود: دولت در روزهای نخست کرونایی، اعلام کرد که بیکارشدگان ناشی از کرونا را با بیمه بیکاری حمایت می کند و اصناف را با پرداخت بخشی از حق بیمه کمک می کند اما اکنون تامین اجتماعی، حمایت خود مبنی بر بخشودگی دوسوم حق کارفرما در پرداخت حق بیمه را تنها به چهار، پنج صنف، محدود کرده است.

امیدوار خاطرنشان کرد: این در حالی است که تمام بازاریان استان در این خصوص همکاری داشته و نسبت به تعطیلی واحد صنفی خود اقدام کرده اند.

رییس اتاق اصناف بجنورد افزود: اگر قرار است حمایتی برای اصناف لحاظ شود، باید تمام بازاریان از آن بهره مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: برای کاهش اثرات اقتصادی ویروس کرونا، حمایت از بیمه شدگان تامین اجتماعی، مورد درخواست همه بازاریان است، زیرا این فعالان اقتصادی، در یک ماه گذشته، همکاری بسیار خوبی در زمینه کمک به تسریع کاهش شیوع کرونا داشته اند.

رییس اتاق اصناف بجنورد گفت: بسیاری از بازاریان، توانایی پرداخت سهم دوسوم خود از پرداخت حق بیمه کارگری را ندارند، اما تنها چند صنف، مشمول حمایت های دولت در این زمینه شده اند.

پلمب ۱۲۰ واحد متخلف 

وی در خصوص برخورد با اصناف متخلف که از دستورالعمل طرح فاصله گذاری اجتماعی سرپیچی کرده اند، گفت: در نیمه نخست فروردین امسال، ۱۲۰ واحد صنفی متخلف در استان پلمب شد و در این مدت ۹۲۰ تذکر و ۲۰۷ اخطار نیز به اصناف داده شد.

رییس اتاق اصناف بجنورد با بیان اینکه ۹۶ درصد از بازاریان بجنورد با طرح فاصله گذاری اجتماعی همراهی کرده اند، گفت: پس از مرکز استان، بازاریان اسفراین و گرمه بیشترین همراهی را در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی داشته اند.

امیدوار اظهار داشت: بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و اعلام استاندار، واحدهای صنفی کم‌ خطر از ۲۳ ماه جاری، فعالیت خود را از سر می گیرند.

وی افزود: تمامی واحدهای صنفی تا پایان هفته جاری، مکلف به رعایت دستورالعمل‌های مصوبات پیشین هستند.

رییس اتاق اصناف بجنورد خاطرنشان کرد: در این زمینه، واحدهای بازرسی و نظارت اتاق‌ اصناف و اتحادیه‌های صنفی، بر نحوه فعالیت بازاریان نظارت دارند.

۱۶ هزار کاسب در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی فعالیت دارند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =