حماس درخواست آزادی زندانیان فلسطینی در عربستان را برای چندمین بار مطرح کرد

تهران-ایرنا- "محمد نزال" معاون جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از مقامات سعودی خواست تا زندانیان فلسطینی در زندان های این کشور از جمله "محمد الخضری" نماینده این جنبش در عربستان، آزاد شوند.

به نوشته روز دوشنبه پایگاه فلسطینی "الرای"،   وی روز یکشنبه در سخنانی مطبوعاتی ضمن تأسف درباره بازداشت الخضری از یک سال پیش در زندان های سعودی، افزود که این امر مخالف عرف و روابط سیاسی بین کشورها و رژیم ها و در تناقض با تاریخ عربستان در حمایت از مسأله فلسطین است.

وی تصریح کرد که دعوت برای آزادی این بازداشتی ها دعوتی برای جبران اینگونه رخدادهای فی مابین و تحکیم روابط عربستان و فلسطین است که به طور دایمی باید روابطی برادرانه باشد.

نزال اضافه کرد که انتخاب الخضری به عنوان نماینده حماس در ریاض به دلیل توانمندی او برای ایجاد روابط سیاسی و دیپلماتیک با کشورهای بزرگی چون عربستان بود.

درخواست حماس برای آزادی زندانیان این جنبش در عربستان برای چندمین بار مطرح و با بی تفاوتی مقام های این کشور مواجه می شود.

حماس روز شنبه در بیانیه‌ای که بر روی پایگاه اطلاع رسانی خود قرار داد، با اشاره به بازداشت «محمد الخضری» از اعضای این جنبش و «هانی» فرزندش همراه با ده‌ها فلسطینی‌ دیگر توسط مقامات عربستان سعودی از یکسال پیش افزود:  با توجه به شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و خطرات این بیماری برای برادران دستگیر شده و افزایش رنج خانواده‌هایشان ما از مقامات عربستان سعودی می‌خواهیم که همه بازداشت شدگان را آزاد کنند.  

اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی این جنبش نیز روز سوم فروردین امسال از پادشاه عربستان سعودی خواسته بود که به دلیل شیوع کرونا و خطر ابتلای فلسطینیان زندانی در عربستان به این ویروس، آنها را آزاد کند.

در همین ارتباط،  خانواده‌های فلسطینیان زندانی در عربستان هم خواستار آزادی فرزندان خود شده و تأکید کردند که اتهامات وارده به آنها از سوی این کشور، واهی است.

با شیوع ویروس کرونا در جهان اغلب کشورها شماری از زندانیان خود را مشمول عفو عمومی قرار داده اند تا از شیوع این ویروس در زندان ها با تراکم جمعیتی زیاد بکاهند.

 در جدیدترین این اقدام محمد ششم شاه مغرب روز گذشته ۵ هزار زندانی را مشمول عفو عمومی قرار داد.

عربستان نه تنها زندانیان را آزاد نکرده بلکه با درخواست کنندگان این موضوع در این کشور نیز برخورد کرده است.

بر اساس اعلام روزنامه القدس العربی، صالح المغامسی امام جماعت مسجد قبا واقع در شهر مدینه منوره به تازگی به دلیل آنکه خواستار آزادی شماری از زندانیان این کشور به خاطر شیوع ویروس کرونا شده بود، برکنار شد.

وی در توییتی ۱۰ فروردین نوشته بود: ما در این روز فرخنده به خادم حرمین شریفین و به خودمان به خاطر موفقیت در برگزاری اجلاس سران گروه ۲۰ تبریک می‌گوییم و اضافه می‌ کنم که از جمله عوامل رفع بلا، سه چیز است: پناه بردن به خدا و استغفار، احسان به فقرا و عفو و بخشش (در صورت امکان)  خطاکاران زندانی.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha