۱۸ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۷:۴۱
کد خبرنگار: 1796
کد خبر: 83740057
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح تاک برای حفظ دشت قزوین امسال اجرایی می‌شود

قزوین - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین گفت: طرح تاک (تجمیع اراضی کشاورزی) با هدف کنترل سفره‌های آب زیرزمینی و حفظ دشت قزوین در سال جاری اجرایی می‌شود.

عیسی قبادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح با هدف تحقق شعار جهش تولید طی سال جاری و به منظور کنترل و حفظ منابع آب‌های زیرزمینی تدوین و تهیه شده و در آینده‌ای نزدیک نیز به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه این طرح با همکاری شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اجرایی می‌شود، اظهار داشت: طرح تاک با هماهنگ کردن این دو سازمان در نظر دارد که الگوی کشت جدیدی را در دشت قزوین ایجاد کرده و شرایطی را فراهم کند که مصرف منابع آب‌های زیرزمینی استان تا ۵ میلیارد متر مکعب کاهش یابد.

قبادی، روش‌های موجود برای کشاورزی را عامل مهمی در از بین رفتن منابع آب‌های زیرزمینی دانست و تصریح کرد: بیشتر استان‌های کشور که زمانی دشت‌های حاصلخیزی داشتند، به علت بی‌توجهی به الگوی کشت در اراضی کشاورزی، منابع آبی خود را امروز از دست داده و در نهایت به بیابان و مناطق خشکی تبدیل شده‌اند که این اتفاقات برای آینده دشت قزوین نیز متصور است.

به گفته این مسوول، اجرایی شدن طرح تاک باعث می‌شود تا طی ۱۰ سال آینده (۱۴۰۹) دشت قزوین تنها دشت سبز و حاصلخیز کشور باقی بماند که این مهم نیازمند همکاری کشاورزان و مدیران استانی نیز هست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین یادآور شد: برای تبیین و تشریح این طرح لازم است اساتید دانشگاه‌ها، معلمان و امامان جمعه و جماعت در بین مردم به فرهنگسازی مناسب اقدام کرده و امور تسهیل‌گری مناسبی را نیز در این رابطه فراهم کنیم.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هکتار اراضی کشاورزی و یک هزار و ۹۹۲ میلیون متر مکعب منابع آب زیرزمینی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha