هشدار گوترش نسبت به افزایش خشونت خانگی در دوران قرنطینه کرونا

تهران- ایرنا - قرنطینه خانگی برای مقابله با کرونا در جهان اگرچه امری لازم، اما تبعاتی از جمله افزایش خشونت‌های خانگی و خشونت علیه زنان را به همراه داشته بطوری که دبیرکل سازمان ملل نسبت به افزایش این گونه تبعات هشدار داده است.

به گزارش روز دوشنبه فرانس 24، آنتونیو گوترش روز گذشته در سخنانی گفت: طی هفته‌های گذشته، درحالی‌که فشارهای اقتصادی و اجتماعی افزایش یافته و هراس و ترس فزونی گرفته، ما شاهد روند وحشتناکی از تشدید خشونت‌های خانگی در سطح جهان بودیم.

از زمان آغاز قرنطینه برای مهار کرونا در جهان، خبرهای نسبتا زیادی از کشور های غربی مبنی بر افزایش خشونت علیه زنان در رسانه ها منتشر می شود.
دبیر کل ملل متحد تاکید کرده قرنطینه خانگی و ماندن در محل زندگی روش مهمی برای مقابله با شیوع کرونا است، اما «این نباید سبب زندانی شدن زنان با کسانی شود که شریک زندگیشان هستند و به آن‌ها ستم می‌کنند».
گوترش همچنین هشدار داده بسیاری از سازمان‌های فرادولتی و حامی قربانیان خشونت‌های خانگی، در شرایط فعلی یا پولی ندارند یا کلا از کار باز مانده‌اند.
او از دولت‌ها خواسته مسئله خشونت‌های خانگی را بسیار جدی بگیرند و آن‌ را در میان اقدامات کلیدی خود در واکنش به همه‌گیری کووید-۱۹ قرار دهند.
این اظهارات در حالی بیان شده که گزارش‌ها از گوشه و کنار جهان حاکی از افزایش آماری خشونت‌های خانگی و بالا گرفتن نگرانی‌ها در این مورد است.
در انگلیس یک گروه خیریه حامی قربانیان خشونت‌های خانگی از افزایش ۲۵ درصد تماس‌های تلفنی و آن‌لاین نیازمندان کمک خبر داده است.
دولت فرانسه هفته پیش گفته بود خشونت‌های خانگی در روند قرنطینه خانگی در آن کشور بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته و قرار است برای کمک به قربانیان آن‌ها به هتل‌های ویژه انتقال داده شوند.
در گرینلند مقام‌های دولتی فروش نوشیدنی‌های الکلی را در پایتخت به کلی ممنوع کرده‌اند و هدف آن را نیز مقابله با خشونت‌های خانگی علیه کودکان در جریان شیوع ویروس عنوان کرده‌اند.
در تونس نیز وزیر امور زنان در مورد افزایش خشونت‌ها در جریان وضع محدودیت‌های آمد و شد هشدار داده‌است .

همچنین در آلمان اجبار به ماندن در خانه موجب افزایش مشاجرات خانوادگی و خشونت ها به ویژه در مناطق شهری این کشور شده است.
«فرانسیسکا گیفی» وزیرخانواده آلمان با بیان این مطلب گفت آمارهای متفاوتی از میزان این خشونت های خانگی در شهرها و مناطق مختلف کشور وجود دارد.
به گفته این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات (SPD) در مناطق روستایی که مردم در محیط های بازتر زندگی کرده و امکان بیرون رفتن از خانه را دارند، موارد خشونت های خانگی بسیار کمتر گزارش شده است.
این در حالی است که شهرهای پرجمعیت با افزایش قابل توجه خشونت خانگی مواجه هستند و به ویژه در برلین این خشونت ها ۱۰ درصد افزایش داشته است.
در حالی که به منظور کاستن از سرعت همه گیری کرونا، مراکز آموزشی، مدارس و مهدکودک ها بسته شده و فعالیت های روزمره مراکز اداری، تجاری و صنعتی متوقف شده است، اعمال محدودیت در خروج از خانه ها نیز بر دشواری شرایط افزوده است.
وزیر خانواده آلمان گفت طی سه هفته ای که از آغاز تعطیلی همگانی و قرنطینه های خانگی در این کشور می گذرد میزان تماس های اورژانسی با نهادهای امداد خانواده رشد بیش از ۲۰ درصدی داشته است.
در این میان علاوه بر زنان خانه دار، کودکان و نوجوانان جزو گروه هایی هستند که بیشترین تماس را با شماره تلفن های اضطراری گرفته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

سرخط اخبار جهان