دانشگاه علامه ۱۲ طرح پژوهشی درباره کرونا ارائه می‌کند

تهران- ایرنا- معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: با تلاش اعضای هیات علمی ۱۲ طرح پژوهشی با موضوع کرونا با توجه به زمینه‌ها و تخصص‌های علوم انسانی و اجتماعی متنوع به تصویب رسید.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه علامه طباطبایی، جلال دهقانی فیروزآبادی، با تشریح اقدامات انجام شده در حوزه پژوهشی بعد از شیوع ویروس کرونا و به تعویق افتادن برخی از برنامه ها از جمله نشست های علمی بین المللی و همایش های پیش بینی شده در اسفند ماه سال گذشته، گفت: با همکاری بخش های مختلف دانشگاه و نیز دانشگاه ها و سازمان های داخلی و خارجی طرف تفاهم، رایزنی برای به تاخیر انداختن برگزاری این برنامه ها انجام شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بین الملل افزود: در این خصوص هماهنگی برای بازگشت دانشجویان بین المللی به کشورهای خود با وزارت عتف، پلیس مهاجرت، مرکز «آزفا» و معاونت دانشجویی انجام شد.

دهقانی به امضای دو قرارداد همکاری مشترک با اسپانیا و لهستان در قالب اراسموس پلاس اشاره کرد و افزود: در اسفند ماه گذشته برنامه های معرفی دانشجویان برای استفاده ازفرصت های مطالعاتی بین المللی، به ویژه در دانشگاه مونبلان فرانسه، ساپینزا ایتالیا و گوتینگن آلمان اجرا شدند؛ اگرچه اغلب این سفرها به دلیل شیوع کرونا به تاخیر افتاده است.

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: هشت پروژه پژوهشی دانشگاه علامه درسامانه اتحادیه اروپایی در قالب برنامه ژان مونه ثبت نام شده اند که نتایج آنها در مرداد ماه سال جاری اعلام خواهد شد.

دهقانی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه مسئولیت اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبائی بعد از شیوع کرونا عنوان کرد: این دانشگاه با رسالت خطیر خود در زمینه مسئولیت اجتماعی در حوزه اقدامات سیاستی و مشورتی به دولت و دستگاه های اجرایی با تشکیل کارگروه های تخصصی با عنوان «بررسی جوانب مختلف شیوع ویروس کرونا» بسته پژوهشی را در دستور فعالیت های علمی و پژوهشی خود قرار داده است.

وی با بیان تشکیل کمیته های تخصصی با مشارکت اعضای هیات علمی این دانشگاه برای ارائه توصیه ‌های سیاستی به دولت گفت: ارائه توصیه هایی در خوشه های مشورتی پولی بانکی، ارتباطات و رسانه و همچنین توصیه سیاستی، توسط پژوهشکدۀ اقتصاد از جمله این موارد است.

دهقانی اضافه کرد: اختصاص یک شماره از فصلنامه‌های علمی-پژوهشی به مقالات مرتبط با پژوهش‌های کرونا در سال ۹۹ از دیگر اقدامات و مصوبات مربوط به این ایام بود که بر اساس آن ۳ فصلنامه «دولت پژوهی» ،«علم زبان» و « پژوهشنامۀ اقتصادی ایران» به صورت اختصاصی به مقالات مرتبط با موضوع کرونا خواهند پرداخت.

وی تصریح کرد: با توجه به اوقات فراغت دانشجویان و اعضای هیات علمی زمینه های لازم برای امکان دﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﻪ ﭘﺎﯾﮕﺎه ﻫﺎی اﻃﻼﻋﺎﺗﯽ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﻣﺮﮐﺰی و ﻣﺮﮐﺰ اﺳﻨﺎد داﻧﺸﮕﺎه فراهم شده است. بر این اساس، اﻣﮑﺎن دﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﻪ  بیش از ۸۰ عنوان پایگاه اطلاعاتی پیوسته، متن کامل بیش از ۵۴ هزار عنوان نشریه تمام متن و یک میلیون و پانصد هزار عنوان کتاب الکترونیکی فراهم شد. همچنین اهدای اعتبار رایگان برای خرید کتاب الکترونیکی اعضای دانشگاه و نیز ارائه خدمات کتابخانه ای به صورت مجازی از طریق میز مرجع الکترونیکی کتابخانه مرکزی دانشگاه فراهم شد.

معاون پژوهشی دانشگاه در خصوص انجام کلیه فعالیت های پژوهشی دانشگاه به رغم کاهش فعالیت های اداری در اسفندماه گذشته گفت: به رغم شرایط اضطراری به وجود آمده همکاران حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه با قبول مسئولیت به صورت حضور در محل کار به صورت شیفتی و دور کاری کلیه امور جاری و ضروری این حوزه در بخش های مختلف و در امور مربوط به پژوهانه اعضای هیات علمی، کرسی های نظریه پردازی، هسته های پژوهشی، طرح های پژوهشی، ارتباط با صنعت، تفاهم نامه ها و کلیه امور پژوهشی مربوط به استادان و دانشجویان انجام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =