۱۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۰
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83739240
۱ نفر

برچسب‌ها

کاهش ۴۰ درصدی اهدای خون در نوروز ۹۹ قم

قم – ایرنا – مدیرکل انتقال خون قم گفت: از ابتدای سال جدید تا ۱۵ فروردین‌ماه جاری اهدای خون در این استان نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشته است.

مرتضی نوریان روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: باوجود کاهش اهدای خون در نوروز ۹۹، میزان مصرف خون در مراکز درمانی استان از ابتدای سال تا ۱۵ فروردین‌ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در ۱۵ روز ابتدایی سال جاری ۷۷۰ شهروند نوع‌دوست قم اقدام به اهدای خون کردند، این در حالی است که در این مدت ۲ هزار و ۲۰۰ خون و فرآورده خونی در مراکز درمانی استان مصرف‌شده است.

مدیرکل انتقال خون قم با تاکید بر این‌که ذخیره خونی استان باید همواره در یک سطح استاندارد قرار داشته باشد، افزود: باوجود کاهش اهدای خون در روزهای اخیر و تشدید این موضوع به دلیل شیوع بیماری کرونا، ذخیره خون استان در سطح قابل قبولی قرار دارد.

نوریان بابیان این‌که این استان برای ۱۲ روز ذخیره خون دارد گفت: باوجود کاهش اهدای خون و افزایش مصرف بیمارستانی ، ذخیره خون قم صد درصد نیاز مراکز درمانی و ۹۰ درصد نیاز این مراکز به پلاکت را تامین کرده است.

وی با تاکید بر این‌که وضعیت ذخیره خون استان به‌صورت لحظه‌ای پایش می‌شود، گفت: ذخایر خونی قم در شرایط کنونی پاسخگوی نیاز مراکز درمانی است ولی به دلیل این‌که زمان ماندگاری خون محدود است، امکان ذخیره خون در مدت طولانی وجود ندارد به همین دلیل باید اهدای خون به‌صورت مرتب و مستمر صورت گیرد.

مدیرکل انتقال خون قم با تأکید بر این‌که خون و فرآورده‌های آن جایگزین مصنوعی ندارد افزود: با توجه به نیاز مستمر بیماران مختلف ازجمله بیمارانی دیالیزی و تالاسمی و مجروحان ناشی از تصادف‌های رانندگی، از مردم نوع‌دوست استان که از سلامت برخوردار هستند، درخواست داریم تا این بیماران را در این ایام تنها نگذارند.

نوریان ادامه داد: توصیه و درخواست ما به اهداکنندگان و مردمی که از سلامت برخوردار هستند و علائم بیماری را ندارند، این است که جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون قم مراجعه و نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

مدیرکل انتقال خون قم با تأکید بر رعایت مسائل بهداشتی در مراکز انتقال خون این استان تأکید کرد: این مرکز به‌صورت مستمر ضدعفونی و گندزدایی می‌شود ضمن این‌که پیش از ورود اهداکنندگان به این مراکز، وسایل مراقبتی فردی شامل دستکش و ماسک نیز در اختیار آنان قرار داده می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم به همراه داشتن کارت ملی توسط داوطلبان اهدای خون، افزود: تمام افراد بالای ۱۸ سال که از سلامت کامل برخوردار بوده و هیچ‌گونه علامتی از آنفلوانزا یا سرماخوردگی ندارند، امکان اهدای خون دارند.

 شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =