۱۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۱
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 83739215
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پایش زیستگاه‌های حیات وحش لرستان

خرم‌آباد - ایرنا - معاون اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: با آغاز فصل زاد و ولد در راستای افزایش ضریب حفاظتی حیات وحش استان، پایش مداوم در مناطق تحت مدیریت انجام می‌شود.

نبی الله قائد رحمتی روز یکشنبه به رسانه ها اعلام کرد: گشت و کنترل و پایش مداوم زیستگاه‌ها در سطح استان و با اولویت مناطق تحت مدیریت توسط محیط بانان و کارشناسان به منظور افزایش ضریب حفاظتی وحوش و با هدف تامین آرامش آنها در فصل زاد و ولد صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه بهار، فصل زاد و ولد حیات وحش در زیستگاه‌های طبیعی است گفت: در این فصل از هر گونه زنده گیری نوزادان پستانداران، نزدیک شدن به لانه حیوانات، برداشتن جوجه و تخم پرندگان و یا غذا دهی به منظور کمک به آنها باید خودداری شود.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه زنده گیری نوزادان حیات وحش، برداشتن جوجه و تخم پرندگان تخلف محیط زیست محیطی محسوب می‌شود، ادامه داد: با متخلفین برابر قوانین و مقررات شکار و صید برخورد و متخلفین به مقامات قضائی معرفی می‌شوند.

قائد رحمتی گفت: اکثر نوزادان حیات وحش که به هر طریقی در طبیعت زنده گیری می‌شوند به دلیل تغذیه دستی، انس با انسان و عدم آموزش و مهارت‌های لازم برای زندگی در طبیعت، معمولاً قابلیت بازگشت به عرصه‌های طبیعی را نداشته و به ناچار بایستی ادامه حیات خود را در اسارت به سر ببرند که تحت این شرایط حیات آنها دوامی نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: در این ایام که آسیب پذیری حیات وحش بیشتر است طبیعت گردان در صورت مشاهده نوزادان حیوانات وحشی در طبیعت، هیچ گونه اقدامی در راستای گرفتن آنها انجام ندهند و بدون آنکه به آنها دست بزنند بلافاصله از آن مکان فاصله گرفته تا حیوان مادر بتواند به نزد بچه‌های خود بازگردد و در نهایت مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان، پاسگاه‌های محیط بانی محل اقامت خود و یا از طریق شماره تماس ۱۵۴۰ گزارش کنند.

در سال گذشته ۹۴۳ متخلف زیست محیطی در لرستان دستگیر شدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha