نماینده مجلس عراق: الزرفی موفق به تشکیل دولت نخواهد شد

بغداد – ایرنا - «عباس الزاملی»، عضو ائتلاف «الفتح» در مجلس عراق امروز (یکشنبه) تاکید کرد که «عدنان الزرفی»، نخست وزیر مکلف با توجه به مخالفت ها موفق به تشکیل دولت نخواهد شد.

الزرفی ۲۷ اسفند گذشته با حکم «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق انتخاب و مامور تشکیل دولت انتقالی شده است.

انتخاب وی بدون در نظر گرفتن حق قانونی جریان شیعی عراق از سوی رئیس جمهوری این کشور، موج شدیدی از مخالفت با الزرفی و صالح را برانگیخته است.

به گزارش «نینا» خبرگزاری ملی عراق، الزاملی گفت که نخست وزیر منصوب، عدنان الزرفی موفق نخواهد شد و اطمینان داریم که کابینه وی در مجلس تایید نمی شود.

این عضو ائتلاف الفتح اظهار کرد که الزرفی در مذاکرات خود با گروههای سیاسی برای تشکیل دولت ره به جایی نمی برد و با کردها نیز به توافق نرسیده است.

الزاملی توضیح داد که الزرفی توسط ائتلاف «سائرون» نامزد نخست وزیری نشده بود و از حمایت «مقتدی صدر» نیز برخودار نبود و ما همچنان تاکید می کنیم که او موفق به تشکیل دولت نخواهد شد.

با وجود مخالفت گروه های عمده شیعه به عنوان جریان اکثریت مجلس، الزرفی نخست وزیر مکلف عراق جمعه گذشته در بیانیه ای تاکید کرد که از تشکیل کابینه منصرف نمی شود و کناره گیری نمی کند.

وی دیروز (شنبه) در نامه ای به «محمد الحلبوسی»، برنامه های دولت خود را به رئیس مجلس عراق اعلام کرد.

در این نامه الزرفی برنامه دولت خود را در صورت کسب رای اعتماد از مجلس حول محور مهار «ویروس کرونا»، تهیه بودجه ۲۰۲۰ و فراهم کردن بسترهای لازم برای برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور قرار داده است.
نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق به تاریخ مشخصی در برنامه خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور اشاره نکرده است.
سازماندهی نیروهای مسلح و حمایت از «الحشد الشعبی» و «پیشمرگ ها» به عنوان نیروهای رسمی عراق از دیگر برنامه‌های دولت الزرفی عنوان شده است.
وی بر انحصار سلاح در دست دولت و پایان بخشیدن به حمل سلاح در انظار عمومی و رسیدگی به مطالبات تظاهرکنندگان تاکید کرده است، بدون اینکه در این خصوص جزییات اجرای این برنامه‌ها را عنوان کند.
الزرفی همچنین بر بازگرداندن آوارگان ناشی از تروریسم به شهر و دیارشان و کمک به اقشار فقیر جامعه، بهبود وضعیت اقتصادی از طریق کاهش هزینه‌های دولت و حل مشکلات بین بغداد و اربیل هم اشاره کرده است.
نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق در خصوص روابط خارجی، خود را ملزم به ایجاد روابط متوازن با همه کشورهای همسایه، منطقه و جهان کرده و گفته تلاش می‌کند که عراق محلی برای پیوندها و نه درگیری‌ها باشد.
اعطای صلاحیت‌های بیشتر به استان‌ها، حمایت از بخش آموزش و پرورش و دادن نقش بیشتر به زنان از دیگر برنامه‌هایی است که به طور کلی الزرفی به آنها تعهد نشان داده است.
وی به رییس مجلس عراق گفته است که در مهلت قانونی باقی مانده نیز اعضای کابینه خود را به پارلمان معرفی می‌کند تا جلسه اعطای رای اعتماد به کابینه‌اش برگزار شود.
در حالی الزرفی همچنان بر تشکیل کابینه اصرار می‌ورزد که فراکسیون‌های عمده شیعه با تکلیف او به عنوان نخست‌وزیر مخالف هستند و کارشناسان در سایه این مخالفت‌های شدید، شانس او را برای تصدی این پست بعید می‌دانند.

الزرفی از زمان انتخاب و صدور حکم مکلف شدن (۲۷ اسفند) ۳۰ روز مهلت دارد کابینه خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =