طرح مبارزه با آفت جوان‌خوار بلوط در جنگل‌های بلوط لردگان آغاز شد

شهرکرد-ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لردگان از آغاز اجرای طرح مبارزه با آفت جوانه‌خوار بلوط در یک‌هزار هکتار از جنگل‌های بلوط این شهرستان خبر داد.

آیت حسنی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: برای اجرایی شدن این طرح که منطقه پشتکوه فلارد و سردشت اجرا می‌شود ۶ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.
وی، با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ هزار هکتار از جنگل‌های این شهرستان آفت جوانه‌خوار بلوط آلوده شده است،گفت:با توجه به شرایط اقلیمی  حاکم بر منطقه و تخریب بی‌رویه جنگل‌ها، با برداشت چوب و زغال‌گیری این سطح در حال افزایش است.

حسنی اظهار داشت: سال‌گذشته این طرح در ۲ هزار هکتار از عرصه جنگلی شهرستان در ۲ مرحله با بیش از ۳۸ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی اجرا شد.

به گزارش ایرنا،حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری معادل ۸۶.۴ درصد عرصه منابع ملی شامل جنگل و مرتع است که از این میزان حدود ۳۰۷ هزار هکتار را پوشش جنگلی تشکیل می دهد.

بیش از نیمی از جنگل‌های بلوط استان چهارمحال و بختیاری در شهرستان لردگان واقع شده است.

 شهرستان های لردگان و خانمیرزا در ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارند.

آفت جوانه خوار بلوط یکی از علل تخریب گونه‌های جنگلی بخصوص بلوط است که این آفت در مرحله لاروی از جوانه‌ها و برگ‌ها تغذیه کرده و در صورت طغیان درختان را عاری از برگ می‌کند.

فعالیت این آفت از اوایل فصل بهار با آغاز فصل جوانه‌زنی شروع و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha