تهدید ترامپ به اعمال تعرفه علیه واردات نفت خام

تهران- ایرنا- دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت، اگر مجبور شود از کارگران بخش انرژی در کشورش در مقابل کاهش قیمت نفت «حمایت» کند، تعرفه هایی را بر واردات نفت خام اعمال خواهد کرد.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری رویترز، این اظهارات ترامپ همزمان با تشدید جنگ بین روسیه و عربستان درباره سهم این دو کشور در بازارهای نفتی مطرح شده است.

ترامپ در جلسه بریفینگ (گزارش دهی) درباره شیوع ویروس کرونا به خبرنگاران گفت: اگر مجبور باشم بر نفتی که از خارج وارد می شود تعرفه وضع کنم و یا اگر مجبور شوم برای حمایت از ده ها هزار نفر از کارگران بخش انرژی و شرکت های بزرگ ما که چنین مشاغلی را تولید می کنند، کاری انجام دهم، اقدام خواهم کرد .

قیمت نفت با تاثیر شیوع ویروس کرونا بر کاهش تقاضای ای محصول و افزایش تولید کشورهای اصلی تولیدکننده همچون روسیه و عربستان حدود دو سوم کاهش یافت.

به گزارش ایرنا، بهای نفت خام برنت روز جمعه با افزایش امیدها به توافق جهانی جدید برای کاهش عرضه نفت، به ۳۳.۰۵ دلار در هر بشکه رسید.

نفت برنت پنجشنبه گذشته به دلیل رکورد بالاترین درصد روزانه، ۴۷ درصد افزایش یافت. با این وجود، قیمت نفت برنت همچنان حدود نصف قیمت ۶۶ دلاری است که اواخر سال ۲۰۱۹ معامله می شد. نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز پس از رشد روز پنجشنبه، ۴.۸ درصد یا ۱.۲۲ دلار افزایش یافت و به بشکه ای ۲۶.۵۴ دلار رسید.

ایالات متحده در سالیان اخیر به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده و گاه صادرات این کشور در رقابت با روسیه و دیگر کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت یا اوپک قرار گرفته است.

با کاهش قیمت های نفت، بسیاری از شرکت های انرژی آمریکا با ورشکستگی مواجه شده و کارگران آنها با خطر اخراج مواجه هستند. ترامپ جمعه این هفته بعد از دیدار با مدیران صنعتی گفت، در حال حاضر به تعرفه ها فکر نمی کند اما این ابزاری است که می تواند در صورتی که «برخورد عادلانه ای با ما صورت نگیرد» استفاده شود.

دو گروه بزرگ صنعتی آمریکا شامل موسسه نفتی آمریکا و تولیدکنندگان پتروشیمی و سوخت آمریکا چهارشنبه هفته پیش در نامه ای به ترامپ گفتند واردات نفتی، فعالیت های تجاری پالایشگاهی در داخل را به خطر می اندازد زیرا برخی از کارخانه ها به واردات نفت خام از خارج متکی هستند.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت از روسیه و عربستان وارد کرد.

ترامپ روز شنبه (دیروز) گفت: مقام های عربستان به او گفته اند با روسیه درباره کاهش تولید به رقم بی سابقه ۱۰ میلیون بشکه در روز و حتی بیشتر به توافق رسیده اند. این دو کشور چنین طرحی را تایید نکرده و  فقط گفته اند که درباره راه هایی برای تثبیت بازارهای نفت جهان مذاکره می کنند.

به گفته منابع اوپک، این سازمان و روسیه نشست روز دوشنبه را برای بررسی کاهش تولید تا ۲۱ فروردین (۹ آوریل) به تعویق انداخته اند.

ترامپ روز دوشنبه با اعلام اینکه قیمت بنزین می تواند به ۹۰ سنت در هر گالن کاهش یابد، تائید کرد که کاهش قیمت نفت به بسیاری از مشاغل در آمریکا آسیب می رساند.

وی گفت: دبیرکل کنونی اوپک، عربستان و روسیه در صورتی که به جنگ بر سر قیمت ها با کاهش تولید پایان ندهند به خود آسیب می رسانند و او اهمیتی چندانی به اوپک نمی دهد.

۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =