۱۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۴:۵۳
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83738759
۰ نفر

پروندهٔ خبری

نماینده مجلس عراق رای اعتماد به کابینه الزرفی را بعید دانست

تهران- ایرنا- یک نماینده پارلمان عراق رای اعتماد به کابینه عدنان الزرفی نخست وزیر مامور تشکیل دولت را بعید و علت آن را مخالفت اغلب گروه‌های سیاسی تاثیرگذار دانست.

برهان المعموری به پایگاه خبری المعلومه گفت: الزرفی همچنان با اعتراض از سوی  گروههایی مانند ائتلاف فتح، دولت قانون و جریان حکمت روبه روست و این نیروها در داخل مجلس تاثیرگذار هستند.

وی خاطرنشان کرد که شاید کابینه الزرفی به دلیل مخالفت‌های کنونی در داخل پارلمان، رای نیارود.

المعموری در عین حال گفت که الزرفی قصد عقب نشینی ندارد و به تلاش برای تشکیل کابینه ادامه خواهد داد.

الزرفی نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت با وجود مخالفت‌های فراکسیون‌های عمده شیعه در پارلمان عراق، روز شنبه برنامه دولت خود را به رییس پارلمان ارایه کرد.

برنامه دولت الزرفی که نسخه‌ای از آن در رسانه‌های روز گذشته  عراق منتشر شد، حول محور مهار «ویروس کرونا»، تهیه بودجه ۲۰۲۰ و فراهم کردن بستر لازم برای انتخابات زودهنگام در این کشور است.

سازماندهی نیروهای مسلح و حمایت از «الحشد الشعبی» و «نیروهای پیشمرگ» به عنوان نیروهای رسمی عراق از دیگر برنامه‌های دولت الزرفی عنوان شده است.

وی بر انحصار سلاح در دست دولت و پایان بخشیدن به حمل سلاح در انظار عمومی و رسیدگی به مطالبات تظاهرکنندگان تاکید کرده است، بدون اینکه در این خصوص جزییات اجرای این برنامه‌ها را عنوان کند.

الزرفی همچنین بر بازگرداندن آوارگان ناشی از تروریسم به شهر و دیارشان و کمک به اقشار فقیر جامعه، بهبود وضعیت اقتصادی از طریق کاهش هزینه‌های دولت و حل مشکلات بین بغداد و اربیل تاکید کرده است.

نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق در خصوص روابط خارجی، خود را ملزم به ایجاد روابط متوازن با همه کشورهای همسایه، منطقه و جهان کرده و گفته است که تلاش می‌کند که عراق محلی برای پیوندها باشد و نه درگیری‌ها.

الزرفی ۲۷ اسفند گذشته با حکم «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق مکلف به تشکیل دولت انتقالی شد، وی ۳۰ روز مهلت دارد کابینه خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند• 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =