توکیو امتیاز میزبانی المپیک را با ساعت‌های گرانقیمت سِیکو به دست آورده است

تهران- ایرنا- براساس گزارش‌ها، پردرآمدترین لابی‌گر پشت پرده پیشنهاد توکیو برای کسب میزبانی المپیک ۲۰۲۰ که حالا به سال ۲۰۲۱ موکول شده، گفته است که وی به یکی از اعضای مطرح کمیته بین المللی المپیک که هم اکنون به اتهام فساد در انتظار محاکمه است، هدایای گرانبهایی داده است.

«هارویوکی تاکاهاشی» در سال ۲۰۱۰ مبلغ ۸.۲ میلیون دلار دریافت کرد تا برای به دست آوردن امتیاز میزبانی المپیک ۲۰۲۰ برای توکیو لابی کند.

تاکاهاشی در مصاحبه با رویترز گفته است که وی بخشی از این بودجه را برای خرید هدایای پر زرق و برق و گرانبها برای مقامات کمیته صرف کرده است؛ هدایایی شامل ساعت‌های مچی ژاپنی و دوربین‌های دیجیتال.

«لمین دیاک» رییس وقت فدارسیون بین المللی ورزش‌های دو و میدانی و یکی از اعضای قدیمی کمیته بین المللی المپیک، به نظر در جمع افرادی است که از این هدایا بی‌نصیب نمانده است.

فرانسه در ژانویه سال جاری با وارد آوردن اتهامات فساد، پولشویی و خیانت در امانت بابت دخالت دیاک در پرونده فساد دوپینگی ورزشکاران روس تحت حمایت کرملین، وی را به دادگاه کشانده است.

دادستان‌ها مدعی هستند که دیاک و پسرش در داخل فدراسیون جهانی ورزش‌های دو و میدانی به منظور پوشش اتهامات دوپینگ وارد شده بر ۲۳ ورزشکار روس، «یک تشکیلات مجرمانه واقعی» راه انداخته بودند. البته دیاک اتهامات مذکور را رد کرده است.

تاکاهاشی در ادامه گفت که یکی از عمده دارایی‌ها و امتیازات وی به عنوان لابی‌گر، رابطه‌اش با دیاک و سایر شخصیت‌های برجسته ورزش در عرصه بین الملل بوده است؛ اشخاصی که وی در زمان همکاری با یکی از بزرگ‌ترین آژانس‌های تبلیغاتی ژاپنی با آنان ارتباط برقرار کرده است.

رویترز مدعی شده است که به اسناد حساب‌های بانکی مرتبط با بودجه تحت اختیار کمیته توکیو برای کسب میزبانی المپیک دست یافته و براساس گزارش‌ها، این اسناد شامل مدارکی مبنی بر دو تراکنش چندمیلیون دلاری مشکوک است.

رویترز در ادامه نوشته است که دادستانی فرانسه در تلاش است تا به این پرسش پاسخ دهد که آیا دیاک مقصد یکی از این تراکنش‌ها بوده است یا خیر؛ مبلغی تقریبا معادل ۲.۳ میلیون دلار که از طریق یک شرکت مشاوره سنگاپوری پرداخت شده است.

پرداخت دیگر به ۱.۳ میلیون دلاری مربوط است که به یک موسسه غیرانتفاعی تحت مدیریت «یوشیرو موری» نخست وزیر پیشین ژاپن و رییس کنونی کمیته سازماندهی توکیو ۲۰۲۰ پرداخت شده است.

علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که مبلغ ۴۶ هزار و ۵۰۰ دلار دیگر نیز به شرکت ساعت‌سازی سیکو پرداخت شده است و محصولات گرانقیمت این شرکت در میهمانی‌های برگزار شده توسط کمیته پیشنهاددهنده میزبانی المپیک، به مقامات اهدا می‌شده است.

تاکاهاشی به رویترز گفته است که در آن زمان هدیه دادن به مقامات مرسوم بوده و انجام هرگونه اقدام غیرقانونی را در ارتباط با این هدایا رد کرده است.

وی گفت: شما دست خالی به میهمانی نمی‌روید، این یک رسم است.

کمیته سازماندهی المپیک توکیو پس از هفته‌ها تاکل سرانجام به این نتیجه رسید که بازی‌های المپیک را تا جولای ۲۰۲۱ به تعویق بیاندازد تا از این طریق خطرات ناشی شیوع ویروس کرونا کاهش یافته و در بهترین حالت از بین برود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =