انجام بیش از ۴ هزار ماموریت‌ موفق اورژانس هوایی در سال ۹۸

تهران - ایرنا - رئیس اورژانس هوایی کشور از انجام چهار هزار و ۱۳۳ ماموریت موفق اورژانس هوایی از سوی بالگردهای این سازمان در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روز شنبه سازمان اورژانس کشور، محمد سرور با بیان اینکه خدمات اورژانس هوایی از سال ۱۳۷۹ در ایران در حوزه غیر نظامی فعال شد، افزود: از ابتدای راه‌اندازی تا امروز در حوزه اورژانس هوایی ۲۰ هزار و ۷۱۹ مأموریت انجام شده که با این تعداد مأموریت، ۳۰ هزار و ۶۷۳ بیمار بد حال را به مراکز درمانی منتقل کردیم. غالب این بیماران، افرادی بودند که دچار حوادث شده بودند یا مشکلات فوریتی داشتند و از نقاط دوردست یا صعب‌العبور به مراکز درمانی منتقل شدند.
وی در خصوص تعداد مأموریت انجام شده در سال گذشته افزود: آمارها در سال ۱۳۹۸ نشان می دهد که چهار هزار و ۱۳۳ مأموریت توسط اورژانس هوایی در کشور انجام شد که با این تعداد مأموریت پنج هزار و ۱۹۳ بیمار به مراکز درمانی منتقل شدند.
رییس اورژانس هوایی کشور از افزایش مأموریت ها نسبت به سال ۱۳۹۷ خبر داد و اضافه کرد: در سال ۱۳۹۷ نیز سه هزار و ۱۹۲ ماموریت انجام شد و طی آن چهار هزار و ۹۱ نفر به مراکز درمانی انتقال یافتند که در مقایسه با سال ۱۳۹۸ شاهد افزایش امدادرسانی بوده ایم.
سرور درباره موضوع امداد رسانی بالگردهای اورژانس گفت: حوادث ترافیکی، حوادث غیر ترافیکی مانند سقوط از ارتفاع و یا ریزش بهمن در ارتفاعات، امدادرسانی به مادران باردار در مناطق کوهستانی و صعب العبور، بیماران قلبی که دچار سکته قلبی شدند، بیماران دچار سکته مغزی، انتقال اعضای پیوندی مثل قلب، کبد و ریه و انتقال فراورده های خونی از جمله امدادرسانی هایی بوده است که توسط اورژانس هوایی انجام شد.
وی در خصوص برخی از مأموریت های مهم و حیاتی تصریح کرد: امدادرسانی به مادران باردار که در مناطق صعب‌العبور و روستاهای کوهستانی به دلیل برف و بارندگی، مسیر انتقال زمینی آنها بسته شده بود، صورت گرفت که اگر این مادر باردار به موقع به مراکز درمانی نمی رسیدند، حاصل آن افزایش مرگ ‌و میر مادران باردار بود.
سرور اضافه کرد: از دیگر مامورت های مهم، انتقال بیماران قلبی بود که سکته  کرده و باید سریعا به دستگاه‌های آنژیوگرافی یا متخصصین قلب آنژیوگرافی می‌رسیدند تا بتوانند درمان موثرتری بگیرند. در بسیاری از شهرها این امکانات وجود ندارد و بیماران قلبی باید با فوریت با هلی کوپتر منتقل شوند. انتقال اعضای پیوندی نیز مثل قلب، کبد و ریه از طریق زمینی امکان پذیر نیست چون باید در کوتاه ترین زمان به مراکز درمانی منتقل شوند و ماموریت انتقال اعضای پیوندی هم از دیگر ماموریت های مهم امداد هوایی اورژانس است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha