الگوسازی و برنامه‌ریزی‌ها در راستای فرهنگ دینی باشد

تهران- ایرنا- مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نهادها و سازمان‌های مختلف خواست ضمن الگوسازی از سبک زندگی و اخلاق حضرت علی اکبر (ع)، در راستای اشاعه فرهنگ دینی مناسب برنامه‌ریزی‌ کنند.

به گزارش ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور حجت الاسلام حبیب‌رضا ارزانی روز شنبه گفت: ایران اسلامی جامعه‌ای متشکل از میلیون‌ها جوان است که نیازمند ارایه الگویی موفق در سبک زندگی هستند و نامگذاری روز ولادت آن حضرت در تقویم رسمی کشور به عنوان روز جوان، اقدامی مبارک است که در راستای ترویج فرهنگ اسلامی و سیره ائمه اطهار(ع) شکل گرفته و انتظار می‌رود نهادها و ارگان‌های مختلف، با تأسی به سبک زندگی، اخلاق و رویکرد جوانِ دلیر دشت کربلا، از شخصیت والای آن حضرت الگوسازی کرده و برنامه‌ریزی‌های مناسبی را در راستای اشاعه فرهنگ دینی داشته باشند.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه جوانان در ارتقای سطح فرهنگ جامعه اظهار کرد: معرفی الگوی مناسب به جوانان مساله‌ای مهم است؛ در این میان سیره و الگوی جاودانه‌ای چون حضرت علی‌اکبر(ع) می‌تواند سرلوحه فعالیت‌های جامعه اسلامی و چراغ راه جوانان ما باشد.

 رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد افزود: امام حسین(ع) در وصف فرزندش علی‌اکبر(ع) فرمود «هر وقت مشتاق دیدن پیامبر(ص) می‌شدیم به او نگاه می‌کردیم»، این سخن فارغ از شباهت ظاهری علی اکبر(ع) به رسول خدا(ص)، نوع رفتار آن حضرت به گونه‌ای بود که برای همگان رفتار پیامبر اکرم(ص) را تداعی می‌کرد.

وی افزود: به بیان دیگر در لوای چنین ویژگی‌هایی بود که علی اکبر(ع)، نَه تنها الگویی برای جوانان بنی‌هاشم که برای سایر جوانان از طوایف و قبایل عرب شده و داستان رشادت‌ها و خُلق نیکویش نسل به نسل و سینه به سینه نقل شد تا امروز که به دست ما رسید.

ارزانی ادامه داد: ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز در راستای تقویت مضاعف رویکرد و سبک زندگی اسلامی میان جوانان کشور، از مسیر فعالیت‌های متعدد فرهنگی و هنری در دل مسجد به عنوان مهمترین هسته شکل‌گیری و نظام‌سازی دینی در طول تاریخ، تلاش می‌کند تا بیش از پیش بدنه فکری و فرهنگی این سرمایه عظیم را غنا و وسعت بخشیده و بر اساس فعالیت و حضور در مسجد شکل دهد.

این ستاد با میلیون‌ها عضو فعال در این راستا تلاش می‌کند جوانانی را تربیت کند که در مسیر لبیک به ولی امر خود، در عرصه فعالیت‌های دینی پیش رفته و در مدار شکل گیری جامعه‌ای منتهی به تمدن نوین اسلامی گام بردارند، مولفه‌ای که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از راه اندازی پرتال بچه های مسجد به عنوان ایجاد ارتباط شبکه ای میان اعضای کانون ها یاد کرد تا امکان ارایه فعالیت‌های متعددی فرهنگی و هنری با محوریت مباحث دینی در سطح فضای مجازی فراهم شود.

وی یکی دیگر از دستاوردهای پرتال بچه‌های مسجد را امکان فعالیت کانون ها در شرایط مختلف به ویژه وضعیت فعلی دانست که ناشی از شیوع ویروس (کرونا) در کشور در بستر فضای مجازی صورت می گیرد.

ارزانی افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه عموم کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در طول ایام مختلف و اعیاد مذهبی و ملی برنامه‌های متعددی را در دستور کار خود داشتند، با راه‌اندازی این پرتال می‌توانند از مسیر تولید محتوا این رویه را ادامه دهند که خود این امر علاوه بر آنکه سبب ادامه فعالیت‌ها شده از سوی دیگر موجب می‌شود تا میلیون‌ها جوان فعال در کانون‌ها و فضای مجازی بتوانند از تجارب یکدیگر در عرصه برنامه‌های فرهنگی دینی بهره مند شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =