انجام عملیات تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی در ۴ رودخانه گیلان

انزلی-ایرنا-معاون صید و بنادر ماهیگیری گیلان از انجام عملیات تکثیرطبیعی و بازسازی ماهیان استخوانی در چهار رودخانه استان خبر داد.

اکبر ایلدرم روز شنبه در مصاحبه با ایرنا با اشاره به این که طی پنج سال گذشته این کار در دو رودخانه استان انجام می شد افزود: امسال رودخانه های خاله سرا، لمیر،حویق و کریم محله پشته به این کار اختصاص داده شده است.

وی اظهار داشت: شیلات گیلان در کنار تکثیر مصنوعی از  ۵ سال گذشته کار تکثیر طبیعی و نیمه طبیعی را در ۲ رودخانه در دستور کار داشت که امسال انجام این کار را در چهار رودخانه گسترش دادیم .

وی خاطرنشان کرد: در کنار این چهار رودخانه ، صیادان در ۱۰ جایگاه شرکت تعاونی پره در تالش، انزلی، زیباکنار، آستانه اشرفیه و حوزه رودسر  اقدام به احداث استخرهای خاکی و ماهی دار کردن از خود ماهیان مولد صید شده توسط صیادان نمودند.

به گفته وی در حال حاضر این ماهیان سفید اقدام به تخم ریزی کردند بعد از دو ماه حدود اواسط خرداد ماه با رشد تخم و لارو بچه ماهیان راهی رودخانه و دریا خواهند شد .

ایلدرم اظهار داشت:اهمیت مساله انجام کار توسط خود جامعه صیادی با تقبل بخش زیادی از هزینه های مربوطه است که نتیجه اش  تولید ماهیانی با کمترین دستکاری و درصد بازماندگی بالا خواهد بود.

 وی یاداور شد:سه مرکز در گیلان به کار تکثیر و پرورش ماهیان استخوانی و خاویاری مشغولند وسالیانه بالای ۱۲۰ میلیون انواع ماهیان استخوانی و خاویاری در این مراکز تکثیر و در رودخانه ها رهاسازی می شوند .

فصل صید ماهیان استخوانی ۱۹ فروردین در گیلان به اتمام می رسد . صیادان عضو شرکتهای تعاونی پره سال گذشته حدود دو هزار تن ماهیان استخوانی در گیلان صید کردند.

۴۹ شرکت تعاونی با ۴ هزار صیاد در ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی استان از ۲۰ مهر ماه تا ۱۹ فروردین به صید می پردازند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =