پلیس فتای فارس ۲۴ شایعه ساز درباره کرونا را دستگیر کرد

شیراز-ایرنا-رییس پلیس فتای استان فارس گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون با ۱۸۰ سایت،کانال و پیچ شایعه پراکن در فضای مجازی برخورد شده و ۲۴ نفر نیز در این رابطه در فارس دستگیر شده‌اند.

سرهنگ حشمت سلیمانی شنبه در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار ایرنا،افزود: از ابتدای شیوع بیماری کرونا در این استان انتشار شایعات در این خصوص در فضای مجازی شدت گرفت.

وی ادامه داد: مسدودسازی و حذف شایعات در این تعداد سایت،کانال و پیچ در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی انجام شده و با کسانی که قصد برهم زدن جو این استان در زمان شیوع بیماری کرونا را داشته‌اند نیز برخورد شده است.

رییس پلیس فتای استان فارسگفت: برای این ۲۴ نفر که دستگیر شده اند پرونده تشکیل شده و به مراجع قضایی معرفی شدند و همچنین شایعاتی که این افراد در فضای مجازی منتشر کرده اند نیز حذف شده است.

وی اظهار داشت: ۶۰ نفر از کسانی که بصورت ناآگاهانه اقدام به پخش شایعات در فضای مجازی کرده بودند نیز به پلیس فتا استان فارس احضار شدند و تذکر گرفتند که دیگر اقدام به پخش اینگونه شایعات نکنند.

وی عنوان کرد: شایعه پراکنان فضای مجازی که از خارج از استان فارس اقدام به انتشار و پخش شایعات پیرامون بیماری کرونا می کردند نیز پیگیری پرونده آنها به پلیس فتای استانی که این اشخاص در آن ساکن بودند ارجاع داده شده است.

سلیمانی گفت:  در حال حاضر از انتشار شایعات در فضای مجازی کاسته شده و مردم بیشتر اخبار را از طریق خبرگزاری‌های رسمی پیگیری می‌کنند.

۱۲ فروشنده مجازی ماسک و اقلام غیربهداشتی در دام پلیس فتا

رییس پلیس فتا استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود به فروش اقلام بهداشتی غیرمجاز در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: ۱۲ نفر از کسانی که اقدام به فروش اقلامی با عنوان بهداشتی از جمله ماسک و محلول ضدعفونی که بصورت غیرمجاز و بدون دریافت مجوز تهیه شده در فضای مجازی می کردند نیز دستگیر شده‌اند.

وی با بیان اینکه این تعداد افراد دستگیر شده به جز کسانی هستند که در فضای حقیقی اقدام به فروش اقلام بهداشتی بدون دریافت مجوزهای لازم کرده‌اند،افزود: کسانی که قصد تهیه و فروش اقلام بهداشتی دارند باید مجوزهای لازم را از دانشگاه علوم پزشکی و سایر نهادهای متولی دریافت و بعد از آن اقدام به این کار کنند.

سلیمانی ادامه داد: بسیاری از اقلامی که بعنوان بهداشتی در سطح فضای مجازی به فروش می رسد بصورت غیربهداشتی و بدون اخذ مجوزهای لازم و در محیط های فاقد هرگونه کنترل و نظارتی تهیه می شود.

وی اضافه کرد: بسیاری از اقلامی از جمله ماسک و محلول ضدعفونی که بصورت غیرمجاز در فضای مجازی به فروش می رسد با قیمت بسیار بالا و گزافی به دست مصرف کننده می رسد که همین موضوع موجب بروز نابسامانی در بازار نیز خواهد شد.

سلیمانی با بیان اینکه مردم باید سطح سواد رسانه ای خود را افزایش دهند،گفت: در ایام شیوع کرونا شهروندان باید اخبار و اطلاعیه ها را فقط از طریق رسانه های رسمی پیگیری کنند و هرگز به شایعات فضای مجازی توجه نداشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =