اعتراض آمریکا به پاکستان برای حکم قضایی خبرنگار آمریکایی

اسلام آباد - ایرنا - دو روز پس از تغییر حکم اعدام متهم ردیف اول پرونده قتل خبرنگار آمریکایی روزنامه وال استریت ژورنال در شهر کراچی، دولت آمریکا به رای دادگاه پاکستان واکنش نشان داد. 

رسانه‌های پاکستان امروز (شنبه) اظهارات وزیر امور خارجه این کشور مبنی بر اعتراض واشنگتن به رای دادگاه عالی ایالت سِند در جنوب پاکستان را منعکس کردند. 
 «شاه محمود قریشی» طی گفت وگویی اعلام کرد: آمریکا به رای دادگاه پاکستان در پرونده ربایش و قتل «دنیل پرل» خبرنگار آمریکایی وال استریت ژورنال اعتراض کرده اما این یک اقدام عادی است و ما آن را پیگیری خواهیم کرد. 
وی افزود: خبرنگار وال استریت ژورنال ربوده و سپس به قتل رسید، این یک مسئله حیثیتی برای پاکستان محسوب شد در عین حال ما هدف اتهام و انتقاد نیز قرار گرفته بودیم. 
وزیر امور خارجه پاکستان اظهار داشت: رای دادگاه به درخواست تجدید نظر ۴ متهم از جمله عمر شیخ متهم اصلی پرونده قتل خبرنگار آمریکایی نگرانی‌هایی را به وجود آورده است با این حال دولت تصمیم دارد تا رای فعلی را در دیوان عالی پاکستان به چالش بکشد. 
دادگاه عالی ایالت سِند در جنوب پاکستان روز پنجشنبه حکم اعدام متهم اصلی پرونده ربایش و قتل خبرنگار آمریکایی روزنامه وال استریت ژورنال را لغو و برای وی ۷ سال حبس بُرید. 

رسانه‌های پاکستانی امروز اعلام کردند: "احمد عمر شیخ" که پس از بازداشت در سال ۱۳۸۱ در شهر کراچی تاکنون ۱۸ سال در حبس بوده، به دلیل ثابت نشدن اتهام قتل "دنیل پرل" خبرنگار آمریکایی وال استریت ژورنال از حکم اعدام تبرئه و دادگاه به دلیل ثابت شدن اتهام ربودن خبرنگار آمریکایی، رای به حبس وی برای ۷ سال داد. 
براساس این گزارش، دادگاه ایالتی پاکستان که درخواست تجدید نظر ۴ متهم از جمله عمر شیخ، پرونده قتل خبرنگار آمریکایی را بررسی می‌کرد ۳ نفر دیگر از متهمان را تبرئه کرد. 
وزارت کشور پاکستان نیز روز گذشته با ابراز نگرانی از تغییر حکم اعدام متهم ردیف اول پرونده قتل خبرنگار آمریکایی اعلام کرد: درخواست تجدیدنظر از جانب دادستانی کشور علیه رای صادره به دیوان عالی پاکستان ارجاع داده می‌شود. 
چهار متهم این پرونده از جمله عمر شیخ برای سه ماه بازداشت شده و آنان تا زمان پیگیری درخواست تجدید نظر و رای دیوان عالی پاکستان در زندان خواهند ماند. 
دنیل پرل خبرنگار وال استریت ژورنال در دیماه ۱۳۸۰ ناپدید شد و پس از آن فیلمی از صحنه قتل وی به دست پلیس پاکستان رسید. جسد وی اردیبهشت ۱۳۸۱ پیدا شد. 
دادگاه ضدتروریسم پاکستان در ۲۴ تیر ۱۳۸۱ احمد عمر شیخ را به عنوان متهم اصلی محکوم به اعدام و ۳ نفر از همدستانش را به حبس ابد محکوم کرده بود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha