۱۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۴
کد خبرنگار: 2215
کد خبر: 83737851
۰ نفر

برچسب‌ها

۳ رام قطار جدید به ناوگان مترو تهران اضافه می‌شود

تهران_ ایرنا_ مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه اعلام کرد: ۳ رام قطار جدید تا نیمه اول امسال به ناوگان مترو تهران افزوده می‌شود.

به گزارش روز شنبه شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) علی امام از بهره‌برداری ۳ رام قطار باقی مانده پروژه ۱۰ رام قطار(۷۰ واگن) در ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: بخش عمده ای از این قطارها در شهریور و دی ماه سال گذشته به ناوگان مترو تهران افزوده شد و قطارهای باقی مانده در پایان مرحله مونتاژ قرار دارند و تست آنها به زودی آغاز می شود.  

وی با اشاره به اینکه این ۳ رام قطار، آخرین سری باقیمانده از پروژه ۷۰ واگن یا ۱۰ رام قطار است، گفت: هر یک رام از آنها هزینه ای بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان در بر داشته و با رعایت ایمنی و استاندارد های لازم ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران همچنین با اشاره به کمبود ناوگان در مترو تهران عنوان کرد: برای دستیابی به سرفاصله حرکتی ۲ و نیم دقیقه، به ازای هر یک کیلومتر خط مترو به ۲ تا ۳ رام قطار نیاز داریم؛  در این صورت امکان جابجایی۴۰ تا ۴۵ هزار نفر در هر جهت، در هر ساعت و در هر خط وجود دارد.

به گفته وی؛ شرایط کمبود ناوگان در مترو تهران باعث شده که در برخی از خطوط، قطارها هنوز به سر فاصله حرکتی ۲ و نیم دقیقه نرسیده باشند، و به همین منظور فشار بیشتری به ناوگان فعلی وارد می شود.

امام تاکید کرد : این در حالی است که به طور معمول حداقل باید ۱۰ درصد از ناوگان مترو در شرایط تعمیر و نگهداری باشند تا ناوگان بهره وری مناسب و ایمن داشته باشد؛ اما به دلیل کمبود ناوگان در مترو تهران و نیز اهمیت تسهیل شرایط تردد مسافران عملا این میزان کمتر است.

وی با اشاره به اینکه به جز قطار های ۲ طبقه خط ۵ مترو تهران، ۱۶۷ رام قطار در کلیه خطوط وجود دارد، عنوان کرد: به دلیل نیاز فوری برای تامین واگن خطوط در حال توسعه و نیز تامین واگن برای خطوط در حال بهره برداری با هدف کاهش سرفاصله حرکتی قطارها و کاهش فشار بر ناوگان، برنامه ریزی برای تامین ۳۰ رام قطار (۲۱۰ واگن) در سال جاری انجام شده است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران تاکید کرد: این برنامه ریزی ها به این معنی است که با توجه به زمان بر بودن فرآیند ساخت واگن، شرکت متروی تهران در پایان سال جاری و در صورت پیشرفت روند های قراردادی انجام کار، تامین بودجه و رفع موانع مالی باید بتواند از اواخر سال به تدریج، ۳۰ رام قطار را به خطوط مترو وارد کند.

وی یادآور شد: این در حالی است که برای سال‌های آتی چنین برنامه ریزی هایی نیز باید دنبال شود تا بتوان ضمن تامین ناوگان برای خطوط در حال توسعه، اقدامات لازم برای کاهش فشار بر ناوگان در خطوط موجود، انجام و در راستای تسهیل شرایط کاهش سرفاصله حرکت قطارها به ۲ و نیم دقیقه اقدام کرد و این در شرایطی است که برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار پایانه‌ آزادگان در خط ۳، پایانه کلاهدوز در خط ۴ و تسریع در تکمیل پایانه اکباتان در خط ۴ در  سال ۹۸ از سوی شرکت مترو انجام شده است.

ناوگان مترو تهران با ۷ خط و با ۱۲۷ ایستگاه فعال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها