سایه سنگین کرونا بر معیشت پاکستان و خطر بیکاری ۱۸ میلیون نفر

اسلام آباد - ایرنا - دولت پاکستان این روزها برای مهار شیوع کرونا دست به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت‌های شدید در شهرهای مختلف این کشور زده، موضوعی که از زمان آغاز بحران ویروس کووید-۱۹ به معیشت پاکستان ضربه زده و اکنون شنیده‌ها حاکی از خطر بیکار شدن حدود ۱۸ میلیون نفر پاکستانی است.  

مناطق مختلف پاکستان شاهد اعمال محدودیت‌های تردد و ممنوعیت آمد و رفت مردم در سطح شهر و مسافرت به سایر شهرهاست اما «عمران خان» نخست وزیر این کشور تعطیلی سراسر که از آن اعمال حکومت نظامی یاد می‌شود، را به ضرر مردم و قشر کم درآمد پاکستان می‌داند.  
به اعتقاد عمران خان، تعطیلی کامل یعنی از بین رفتن کامل چرخه اقتصاد پاکستان، تشدید بحران غذا و گرسنگی مردم و همچنین بحران انسانی به ویژه میان قشر ضعیف جامعه. به همین دولت پاکستان همزمان با اجرای محدودیت‌های بهداشتی سعی در حمایت از قشر آسیب پذیر و حمایت از منابع اقتصادی و صنعت این کشور است. اما از زمان تشدید بحران کرونا در پاکستان، اقتصاد این کشور متحمل ضرر ۲ هزار تا ۲۵۰۰ میلیارد روپیه بوده و مقامات این کشور بیم آن دارند که طولانی شدن این وضعیت موقعیت شغلی حدود ۱۸ میلیون نفر پاکستانی را به خطر می‌اندازد.  
وزارت توسعه و برنامه ریزی پاکستان برآورد تهدید پیش روی جامعه کسب و کار این کشور را چنین بیان کرده که در صورت پیشروی کشور به سمت حکومت نظامی (تعطیلی سراسری) ناشی از غیرقابل کنترل شدن کرونا، چیزی حدود ۱۸ میلیون شاغل کار خود را از دست خواهند داد.  
موسسه توسعه اقتصادی پاکستان به همراه وزارت برنامه ریزی و سایر نهادهای نظارتی این کشور می‌گویند که در صورت اجرای طرح تعطیلی سراسری در پاکستان این کشور ۲۵۰۰ میلیارد روپیه ضرر خواهد دید.  
کارشناسان پاکستانی گفتند: در زمان فعلی و در صورت تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر را بیکار می‌کند که این تعداد ۲.۲ درصد کل نیروی کاری کشور را تشکیل می‌دهد.  
 

توفان کرونا جامعه کارگری پاکستان را درنوردید
رسانه‌های پاکستان گزارش دادند: با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در سراسر این کشور در کنار قشر ضعیف، جامعه کارگردی نیز به شدت تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفته به نحوی که دولت مجبور به اختصاص چند طرح حمایتی ویژه برای جامعه کارگری شده است.  
نخست وزیر پاکستان، آسیب پذیر بودن کارگران در برابر کرونا را تهدید جدی برای این کشور دانست و گفت: حدود ۸۰ درصد کارگران این کشور ثبت رسمی نبوده و رسیدگی به مشکلات آنان در ایامی که کشور به شدت در حال نبرد با کرونا است، دشوار تلقی می‌شود.  
منابع خبری نوشتند: در صورت اجرای طرح تعطیلی کامل در پاکستان به ۱۸.۵ میلیون کارگر روزمزد از جمله صدها هزار نفر شاغل بیکار خواهند شد.  
«دکتر جهانزیب» نائب رئیس کمیسیون برنامه ریزی پاکستان گفت: وضعیت فعلی سطح واردات پاکستان را بین ۳۰ تا ۶۰ درصد کاهش خواهد داد و روند کاهش ارزش روپیه در برابر دلار نیز ادامه پیدا می‌کند که در این صورت میزان صادرات و واردات کشور نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.  
ارزش واحد پولی پاکستان (روپیه) پس از شیوع ویروس کرونا، طی هفته‌های اخیر با کاهش چشم گیری مواجه شده است. این وضعیت به بدیهی‌های خارجی پاکستان نیز اضافه کرده است.  
رسانه‌های پاکستانی امروز گزارش دادند که ارزش روپیه در برابر دلار آمریکا در بازارهای اسلام آباد و سایر مراکز تجاری پاکستان به پایان‌ترین سطح خود رسیده است.  
طبق آمار ارائه شده امروز از سوی بازارهای ارزی پاکستان قیمت هر دلار در پاکستان به ۱۶۴ روپیه رسیده و این کاهش ارزش واحد پولی پاکستان مشکلات جدیدی از جمله افزایش بدهی‌های خارجی این کشور به دنبال داشته است. هر روپیه پاکستان معادل حدود ۹۵۰ ریال ایران است.  
سهام بازار بورس پاکستان که ماه‌های گذشته توانسته بود به نقطه تثبیت برسد طی روزهای آینده به دلیل شیوع کرونا سقوط کرد و گزارش رسانه‌ها حاکی از کاهش شدید تجارت در بورس و تصمیم سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای خارج کردن سرمایه‌های خود است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =