۲۴ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83736856
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روزهای سخت قطعه سازان خودرو در چین

پکن-ایرنا- در حالی که شمار مبتلایان به کرونا در جهان رو به افزایش است و هنوز نشانه ای از پایان همه گیری به چشم نمی خورد و خودروسازان اروپا و آمریکا کارخانه هایشان را تعطیل کرده اند، قطعه سازان چینی با کاهش سفارش های خرید روبرو هستند و روزهای دشواری را تجربه می کنند.

به گزارش ایرنا شرکت های بزرگ خودروسازی نظیر فورد، تویوتا و فولکس واگن کارخانه ها را تعطیل کرده اند و نگرانی از شیوع کرونا باعث شده است تا کارگران و نیروهای خود را قرنطینه کنند.

خودروسازان چینی نزدیک به ۵۳ میلیارد دلار قطعات یدکی خودرو در سال ۲۰۱۹ میلادی صادر کردند اما الان شاهد کاهش سفارش های خرید و یا لغو سفارش های قبلی هستند.

"ریتا شیایو" از صادر کنندگان قطعات خودرو می گوید هرگز شاهد چنین وضعی نبوده است از ماه ها قبل که شیوع ویروس کرونا آغاز شد، شرایط روز به روز برای قطعه سازان در چین بدتر شده است.

او با اشاره به بسته شدن بسیاری از کارخانه های ساخت خودرو در سراسر جهان خاطر نشان می کند که بسیاری از صادرکنندگان قطعات که لوازم یدکی را به اروپا و آمریکا صادر می کردند، مانند او در شرایط سختی بسر می برند.

ریتا می گوید: شرکت خودروسازی چونگ چینگ بونا که در آن کار می کنم شاهد کاهش ۷۰ درصدی سفارش های خرید بوده است.

او می افزاید: حتی شرکت هایی که قبلا سفارش خرید داده بودند یا آنها را لغو کرده اند و یا حتی محموله های آماده نیز به دلیل مشکل بسته شدن مرزها برای ارسال با مشکل مواجه است آنها هم که سفارش ها را لغو نکرده اند از ما خواسته اند فعلا از ارسال لوازم خودداری کنیم و به نظر می رسد ماه ها باید در انتظار باشیم.

لیندسای نماینده فروش شرکت قطعه سازی فونگ مینگ در استان گوانگ دونگ در جنوب چین می گوید: ما نیز مانند صادرکنندگان دیگر قطعات خودرو در چین از مشکلات مشابه رنج می بریم.

او تصریح کرد : ۲۵ درصد از درامد شرکت ما از صادرات قطعات خودرو به آمریکا و کشورهای اروپایی است ولی کارخانه های تولید خودرو آنها تعطیل شده اند و سفارش های خرید در ماه مارس بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش یافته است.

با نظرداشت اینکه بیش از یک میلیون و ۷۰۰ نفر در دنیا به کرونا آلوده شده و حدود ۱۱۰ هزار نفر هم جان باخته اند و با توجه به بسته شدن مرزها و کارخانه ها، صادرکنندگان چینی در بخش های صنعتی از جمله قطعات خودرو روزهای سختی را در پیش دارند.

بخاطر بسته شدن کارخانه ها و شیوع کرونا صادرات لوازم یدکی خودرو از چین تنها  در ماه های ژانویه و فوریه امسال ۱۳.۳ درصد کاهش یافته است و وضعیت در ماه مارس ممکن است بدتر از این بوده باشد.

فرد جانگ کارشناس صنعت خودرو می گوید: مارس شرایط بدتری را برای خودروسازان و قطعه سازان بوجود آورد چون در ماه فوریه هنوز جهان تا این اندازه به کرونا آلوده نشده بود اما شیوع آن باعث شد تا بسیاری از کسب و کارها در سطح جهان متوقف شود.

نزدیک به ۵۰ درصد از قطعات خودرو در چین توسط شرکت های خصوصی تولید می شود و ۷۰ درصد از عرضه کنندگان این قطعات نیز شرکت های کوچک هستند.

در ماه فوریه میزان فروش خودرو در چین نزدیک به ۸۲ درصد در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۹ میلادی کاهش یافت و این نشانه ای بسیار بد برای صنایع خودرو سازی شامل بخش های قطعه سازی، سرمایه گذاری، لجستیک و مشتریان این صنعت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha