۱۵ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۳
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83736768
۰ نفر

برچسب‌ها

مبادلات اقتصادی ایران و ترکمنستان افزایش می‌یابد

مشهد- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان از گسترش مبادلات اقتصادی ایران و ترکمنستان در آینده نزدیک خبر داد.

غلامعباس ارباب خالص روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: در این راستا دیدار و رایزنی با مقامات و فعالان اقتصادی ترکمنستان در حاشیه نمایشگاه و کنفرانس اتحادیه صنعتگران این کشور انجام شده است.

وی افزود: این نمایشگاه با مشارکت ۲۰۰ شرکت در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی و با حضور وزیر خارجه ترکمنستان برگزار شده بود.

وی ادامه داد: در این رایزنی‌ها، توانمندی و ظرفیت‌های اقتصادی ایران در حوزه‌های مختلف کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، درمان و دارو، گردشگری، مبل و صنایع چوبی، صنایع غذایی، مصالح ساختمانی نظیر کاشی، سرامیک، شیشه، سیمان و میلگرد مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
ارباب خالص گفت: در حوزه گردشگری نیز مذاکرات خوبی برای تبادل گردشگر فرهنگی و تورهای خانوادگی جهت بازدید از حوزه‌های تمدنی و تاریخی دو کشور انجام شد.

وی افزود: در این مذاکرات اعضای سفارت ایران در عشق آباد با تمامی غرفه‌داران نمایشگاه صنعتگران ترکمنستان گفت وگو کردند که تسهیلات فراهم شده برای توسعه مبادلات اقتصادی از سوی ترکمن‌ها مورد استقبال قرار گرفت.
وی اظهار امیدواری کرد به دنبال این رایزنی‌ها و اطلاعات اخذ شده از شرکت‌های تولیدی ترکمنستان گام‌های خوبی در افزایش ارتباطات اقتصادی با بخش خصوصی این کشور برداشته شود.
جمهوری ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد.
خراسان رضوی از شمال و شمال شرق دارای ۵۳۱ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان است که در محدوده شهرستان‌های قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =