کیش می تواند در مهار کرونا پیشتاز باشد

کیش - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اقدامات انجام شده در مقابله با ویروس کرونا در کیش را غیر قابل مقایسه با سایر نقاط کشور ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این جزیره نخستین مکان از نظر کنترل و مهار این بیماری باشد.

به گزارش  ایرنا، حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پنجشنبه در جلسه هم‌اندیشی و ارائه گزارش‌های عملکرد از اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا در کیش؛ اقدامات انجام شده در این جزیره را خوب و موثر ارزیابی کرد و از مسئولان خواست شاخصه های درمانی و مجموعه  فعالیت‌های عملیاتی علیه ویروس کرونا در این جزیره را بصورت کتاب به زبان انگلیسی تهیه کنند تا با ارسال آن به سازمان جهانی بهداشت دست‌آوردهای کیش مورد مطالعه قرار گیرد.

فرشیدی با بیان این‌که اقدامات انجام شده در بیمارستان کیش از استانداردهای جهانی بالاتر بوده افزود:  بستن ورودی‌ها و کنترل کامل خروجی ها یکی از اقدامات بسیار موثر در مقابله با ویروس کرونا است که این امر نشان از دید بالای بهداشتی است که در بین مدیران جزیره کیش وجود دارد.

 وی رویکرد مدیریتی منطقه آزاد کیش را با وجود زیانهای مالی ناشی از شیوع کرونا قابل تجلیل دانست و افزود: با همین رویکرد امیدواریم که کیش زودتر از شهرهای دیگر به چرخه تولید کشور بازگردد و اطمینان داریم که همه دستگاه‌های اجرایی مستقر در جزیره کیش با تعامل و همکاری می‌توانند از این بحران سخت با موفقیت عبور کنند. 

او با بیان این‌که با شناسایی  گروه های ریسک پذیر و در معرض خطر و تداوم تدابیر اندیشیده شده به‌طور حتم ظرف ۴ هفته آینده می‌توانیم جزیره‌ای پاک و عاری از ویروس داشته باشیم افزود: این واقعیت را باید درک کنیم که اگر این ویروس کرونا ماندگار شود کل آینده را از دست خواهیم داد پس بنابراین با تمام توان و تلاش خود این ویروس را مهار خواهیم کرد.

در ادامه این جلسه سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش قطع زنجیره انسانی و کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا در کیش را از اقدامات صورت گرفته در این منطقه عنوان کرد و گفت: بیماریابی و رصد ارتباطات بیمار در راستای آگاهی و اطلاع‌رسانی و ترغیب به حفاظت فردی و بهداشتی ساکنین جزیره کیش در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته است.

پورعلی بر لزوم ارتقای ظرفیت درمانی بیمارستان و اجرای پرتکل‌های مرکز بهداشت اشاره داشت و افزود: تهیه و تدارک بیمارستان پشتیبان، درمان و نقاهتگاه، افزایش تخت‌های بیمارستان و قرنطینه‌سازی یکی از اقدامات مهم در این جزیره بود که با هماهنگی و تعامل با دیگر دستگاه‌های اجرایی مستقر در کیش تحقق یافت.

محمدرضا رضانیا رییس مرکز توسعه سلامت و سخنگوی شورای سلامت کیش با اشاره به حمایت‌های غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت:  پیش از شروع اپیدمی؛ منطقه آزاد کیش در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اقدامات خود را آغاز کرد و با بسیج همه امکانات به مقابله با ویروس کرونا پرداخت.

علی عرب مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های منطقه آزاد کیش با بیان اینکه پروازهای نوروز سال گذشته هزار پرواز و ۱۴۲هزار نفر ورودی به جزیره کیش داشتیم،افزود:  پروازهای امسال  از ۲۹ اسفند به صفر رسیده است، و پرواز بندرعباس، تهران به کیش به‌دلیل پروازهای اورژانسی و ضروری برای کادر پزشکی و درمانی و پرسنل نظامی و انتظامی در نظر گرفته شده بود.

علی عرب خاطر نشان کرد: در مسیر دریایی نیر نوروز ۹۸؛ ۱۴۲۰۰ خودرو سواری وارد جزیره شده بود این درحالی است که امسال این ورودی به صفر رسیده و مسافران ورودی سال گذشته ۱۶ هزار مسافر بود که امسال به ۱۰۰ نفر رسیده است.

 محمد پورسینا مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش ضمن تشکر از نگاه مثبت رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به جزیره کیش؛ گفت: در حوزه اطلاع‌رسانی و کار آموزشی و تبلیغات با هماهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان و مرکز توسعه سلامت کیش در دو بخش تبلیغات محیطی و در فضای مجازی فعالیت‌های خود را در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا آغاز کرده‌ایم.

 پورسینا افزود: با همکاری مرکز توسعه سلامت کیش ۴۰۰۰ نسخه بروشورهای آموزشی به کیشوندان در سطح جزیره کیش توزیع شده است.

مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش از تولید  ۵۰۰۰  نسخه پوستر در جزیره کیش خبر داد و عنوان کرد: با تولید کلیپ و فعال کردن تلویزیون‌های شهری و نصب استند در مراکز تجاری و خدماتی در کیش؛ اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا در کیش صورت گرفته است.

پور سینا خاطر نشان کرد: ضمن اینکه  گزارش‌های سخنگوی شورای سلامت کیش بعد از پایان هرجلسه، در قالب یک کلیپ تهیه و در مرکز صدا و سیمای کیش و فضای مجازی منتشر می‌شد؛ فعالیت بخش‌های مختلف و نحوه توزیع اقلام ضدعفونی‌کننده نیز به صورت کلیپ در فضای مجازی انتشار داده شده است، تا مردم از اقدامات صورت گرفته در این زمینه مطلع شوند.

محمد پور سینا از موشن‌های تولیدی روابط عمومی با محوریت آموزشی در فضای مجازی خبر داد و عنوان کرد:  مخاطبان ما کیشوندان بودند که با همکاری دکتر محمدرضا رضانیا رییس مرکز توسعه سلامت و سخنگوی شورای سلامت کیش صورت گرفت.

وی همچنین در این خصوص به حضور سلبریتی‌ها اشاره داشت و گفت: با تولید کلیپ‌هایی برای جلوگیری از تجمعات مردمی در سطح شهر از کمک آنان استفاده کردیم.

سعید پورزادی مدیریت فنی و عمران شهری سازمان منطقه آزاد کیش فعالیت پروژه‌های ساختمانی کیش را در قالب یک پادگان معرفی کرد و اظهار داشت: در راستای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا؛ این کارگران اجازه خروج از پروژه‌ها را ندارند و طی معاینات صورت گرفته همه آنان در سلامتی کامل هستند.

وی در همین خصوص تصریح کرد: برخی از پروژه‌ها با اختصاص یک ون، چهار نفر اجازه خروج از آن پروژه را دارند که خریدهای روزانه پروژه را انجام می‌دهند و بعد از ورود به پروژه کاملا اقدامات ضدعفونی صورت می‌گیرد و حتی این چهار نفر اجازه ارتباط با دیگر کارگران را ندارند و همچنین برخی پروژه‌ها تب‌سنجی و ضدعفونی کارگاه‌ها را به‌صورت مستمر انجام می‌دهند.

سعید پورزادی عنوان کرد: ضمن اینکه تلاش می‌کنیم این شیوه فعالیت را نیز در دیگر  پروژه‌های فعال در جزیره کیش اجرایی کنیم درخصوص پروژه‌های سازمانی هم این کنترل و نظارت‌ها اعمال می‌شود و تعدادی از حضور کارگرها را در این پروژه‌ها کاهش داده‌ایم.

پورزادی در پایان سخنان خود افزود: تمام اعضای هیئت مدیره و مدیران ساختمان، مجتمع‌های مسکونی و اقامتی مکلف شده‌اند با تشکیل جلسات پیوسته و مستمر نسبت به اجرای ضوابط پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده از سوی سازمان اقدام کنند.

در پایان حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از تلاش‌های سازمان منطقه آزاد کیش، مرکز توسعه سلامت و بیمارستان کیش و دیگر دستگاه‌های مستقر در جزیره کیش که در راستای پیشگیری از ویروس کرونا ایفای نقش می‌کنند تشکر و قدردانی کرد. 

براساس آخرین آمار اعلام شده توسط سخنگوی شورای سلامت، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کیش امروز پنجشنبه با دو مورد افزایش به ۴۳ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =