حکم اعدام متهم قتل خبرنگار آمریکایی در پاکستان به حبس تغییر یافت

اسلام‌آباد - ایرنا - دادگاه عالی ایالت سِند در جنوب پاکستان روز پنجشنبه حکم اعدام متهم اصلی پرونده ربایش و قتل خبرنگار آمریکایی روزنامه وال استریت ژورنال را لغو و برای وی ۷ سال حبس بُرید.

رسانه‌های پاکستانی امروز اعلام کردند: "احمد عمر شیخ" که پس از بازداشت در سال ۱۳۸۱ در شهر کراچی تاکنون ۱۸ سال در حبس بوده، به دلیل ثابت نشدن اتهام قتل "دنیل پرل" خبرنگار آمریکایی وال استریت ژورنال از حکم اعدام تبرئه و دادگاه به دلیل ثابت شدن اتهام ربودن خبرنگار آمریکایی رای به حبس وی برای ۷ سال داد.

براساس این گزارش، دادگاه ایالتی پاکستان که درخواست تجدید نظر ۴ متهم از جمله عمر شیخ، پرونده قتل خبرنگار آمریکایی را بررسی می‌کرد ۳ نفر دیگر از متهمان را تبرئه کرد.

دنیل پرل خبرنگار وال استریت ژورنال در دیماه ۱۳۸۰ ناپدید شد و پس از آن فیلمی از صحنه قتل وی به دست پلیس پاکستان رسید. جسد وی اردیبهشت ۱۳۸۱ پیدا شد.

دادگاه ضدتروریسم پاکستان در ۲۴ تیر ۱۳۸۱ احمد عمر شیخ را به عنوان متهم اصلی محکوم به اعدام و ۳ نفر از همدستانش را به حبس ابد محکوم کرده بود.

"خواجه نوید" وکیل مدافع عمر شیخ طی گفت‌وگو با رسانه‌ها در شهر کراچی گفت: دادگاه عالی ایالت سِند پس از ۱۸ سال رای نهایی در پرونده ربایش و قتل خبرنگار آمریکایی را صادر کرد و از آنجا که موکل وی از ۱۸ سال گذشته در زندان بسر می‌برد تا روزهای آینده آزاد خواهد شد.

احمد عمر شیخ تبعه پاکستانی و متولد لندن است که تابعیت انگلیسی نیز دارد و رسانه‌های خارجی وی را یک افراطی اسلام‌گرا معرفی کرده و می‌گویند و در سال ۲۰۰۱ پس از آموزش از شبه‌نظامیان در افغانستان به کراچی پاکستان برگشت.

منابع خبری پاکستان امروز اعلام کردند: دادستان دولت ایالتی از تصمیم ارجاع حکم جدید پرونده قتل خبرنگار آمریکایی به دیوان عالی پاکستان خبر داد و گفت: "ما امروز پس از کسب محتویات رسمی رای در دیوان عالی دایر درخواست تجدید نظر رسمی خواهیم‌کرد".

اواسط اردیبهشت سال گذشته نیز دادگاه پاکستان با استراداد «طلحه هارون» شهروند این کشور با ملیت آمریکایی که متهم به همکاری با داعش است، به واشنگتن مخالفت کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha