۱۴ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۵
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 83736127
۰ نفر

برچسب‌ها

انجام ۳۰ هزار تست سل و بروسلوز در دامداری‌های قزوین

قزوین - ایرنا - ۳۰ هزار فقره تست برای پیشگیری از بیماری‌های سل و بروسلوز سال گذشته در دامداری های شهرستان قزوین انجام شد.

دکتر مهدی جلوخانی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین روز پنجشنبه با اعلام این خبر افزود: از این تعداد، ۱۷ هزار و ۳۷ رأس گاو و گوساله مورد تست توبرکولیناسیون برای شناسایی بیماری سل قرار گرفتند و همچنین خونگیری از بیش از ۱۳ هزار راس گاو برای بررسی بیماری بروسلوز یا تب مالت انجام گرفت. 
وی در خصوص میزان موارد راکتور سل و بروسلوز نیز گفت: خوشبختانه در سالی که گذشت هیچ مورد مثبتی مبنی بر وجود دام راکتور سلی و یا بروسلوزی در سطح این شهرستان شناسایی نشد و میزان موارد تست سل و بروسلوز در سال جاری نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲/۵ درصد رشد داشته است.
دکتر جلوخانی در تبیین اهمیت بیماری‌های سل و بروسلوز گفت: شناسایی و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از مهم‌ترین اهداف سازمان دامپزشکی کشور است و سل و بروسلوز از جمله مهمترین این بیماری‌ها هستند که می‌توانند از طریق مصرف فرآورده‌های لبنی غیر پاستوریزه و آلوده، مصرف کنندگان را درگیر نموده و موجب آلودگی جمعیت دامی و گله‌های مولد شوند. 
جلوخانی در خصوص روش‌های پیشگیری از این بیماریها گفت: با رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای از قبیل واکسیناسیون، شناسایی کانون‌های آلودگی و حذف دام‌های آلوده، رعایت اصول امنیت زیستی، پاکسازی و ضدعفونی محیط و محدود کردن نقل و انتقال دام و کنترل جوندگان می‌توان با این بیماری‌ها مبارزه کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =