غربالگری بیش از ٢۶ هزار مادر باردار در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون ٢۶ هزار و ۵٠٠ مادر باردار در استان غربالگری شده‌ که گام بلندی در راستای مقابله با شیوع بیماری کرونا و اجرای اقدامات پیشگیرانه بوده‌است.

دکتر جواد آقازاده روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: ٢۵٠ نفر از مادران باردار غربالگری شده در آذربایجان غربی دارای علامت بودند که از این تعداد، ٧۶ نفر به پزشک ارجاع شدند.

وی اضافه کرد: تاکنون در مجموع ٨٩ درصد از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و ٨۶ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی خوی غربالگری شده‌اند.   

وی بیان کرد: با این آمار بیش از ٢ میلیون و ٩٠٠ هزار نفر توسط دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و بیش از ٣۵٧ هزار نفر توسط دانشگاه علوم پزشکی خوی غربالگری و اطلاعات وضعیت آنان در خصوص بیماری کرونا دریافت شده‌است.

وی با اشاره به اینکه میزان افراد بدون مشکل  معادل ۱۰۵ درصد جمعیت غربالگری شده است، تاکید کرد: بالا بودن این میزان به علت تماس مجدد از طرف مرکز غربالگری و ثبت مجدد نفرات در سامانه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به فعالیت مستمر مراکز بهداشتی در استان اظهار داشت: یک‌هزار و ٣۶ خانه بهداشت، ٣۶٠ پایگاه سلامت، ٢٣٣ مرکز خدمات سلامت و ١٩ مرکز خدمات سلامت به صورت ١۶ ساعته در آذربایجان‌غربی فعال بوده و امر غربالگری را انجام می‌دهند.

آقازاده تاکید کرد: تنها راه کنترل وضعیت موجود، انجام غربالگری و شناسایی افراد در جامعه است.

وی بیان کرد: فعالیت سایت خود ارزیابی و شماره ۴۰۳۰ از روش‌های غربالگری در آذربایجان‌غربی است که کارشناسان بهداشتی از این طریق با مردم تماس می‌گیرند و علائم بیماری کرونا را در آحاد شهروندان بررسی می‌کنند.

وی با اشاره به وضعیت تخت‌های بیمارستانی در استان گفت: حدود ٢ هزار و ٧٠٠ تخت خالی در بیمارستان‌های دانشگاهی آذربایجان غربی وجود دارد.

وی اظهار داشت: همچنین ٧٠ تخت ویژه خالی نیز در حال حاضر در بیمارستان‌های استان وجود دارد و آماده ارائه خدمات ویژه است.

وی اضافه کرد: در تمام شهرهای استان استراحت‌گاه بیماران مبتلا به کرونا ایجاد شده و در حال حاضر ۳۰ بیمار بهبود یافته از کرونا در این استراحتگاه‌ها روند درمان را طی می‌کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه پیشگیری مهمترین هدف ماست، اظهار داشت: اگر افراد در جامعه بهداشت فردی را با هوشیاری رعایت کنند و با شیوه رفتاری ویروس کرونا آشنا باشند، می‌توان در این جنگ پیروز شد.

آقازاده با اشاره به اینکه در حال حاضر در یک جنگ قرار داریم، گفت: باید با تمام قوا تا آخر ادامه دهیم و نباید غافل در این برهه حساس غافل شویم.

به گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته از چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در این کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

این بیماری قابل پیشگیری است و به‌ راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد؛ ویروس کرونا دوره نهفته به نسبت طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین امر موجب شده‌ تا زمانی که علایمی‌ چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند، از آن آگاهی پیدا نکرده و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان احساس نکنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =