هراس از کرونای افسارگسیخته در پاکستان و تمدید طرح فاصله گذاری اجتماعی

اسلام آباد - ایرنا - همزمان با هشدار جدی نخست وزیر پاکستان نسبت به افزایش بیماران کرونایی در این کشور طی روزهای آینده، دولت اسلام آباد طرح محدودیت‌های فاصله گذاری اجتماعی و همچنین تعطیلی شهرها را با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کووید-۱۹ تمدید کرد. 

رسانه‌های پاکستان روز پنجشنبه گزارش دادند: ششمین نشست بلندپایه کمیته هماهنگی مبارزه با کرونا به ریاست «عمران خان» نخست وزیر این کشور در اسلام آباد برگزار شد. 
مقام‌های عالی رتبه دولتی و نظامی پاکستان که اعضای این کمیته هستند طرح تعطیلی‌ها شهرهای برای مهار کرونا و همچنین محدودیت‌های فاصله گذاری اجتماعی را برای دوهفته آینده تمدید کردند. 
مقامات پاکستانی اعمال محدودیت‌ها از جمله تعطیلی شهرها را برای مهار کرونا موثر دانسته و تاکید کردند که اگر طرح فاصله گذاری اجتماعی جدی گرفته نمی‌شد ممکن بود شمار بیماران کرونایی و یا فوت شدگان بیشتر از آمار فعلی افزایش یابد. 
بر همین اساس، ممنوعیت ورود و خروج پروازهای خارجی در پاکستان تا پس فردا برقرار خواهد ماند و پس از آن دولت اسلام آباد اجازه ورود اولین پرواز خارجی را خواهد داد و طرح غربالگری مسافران بازگشتی اجرا خواهد شد. 
دولت پاکستان همچنین در نظر دارد از فردا تا ۲۳ فروردین ۱۷ پرواز مسافربری به چند کشور از جمله انگلیس و کانادا برای بازگرداندن حدود ۲ هزار نفر اتباع پاکستانی اعزام کند. 
وزیر بهداشت پاکستان نیز اعلام کرد: طرح فاصله گذاری اجتماعی تا روز ۲۷ فروردین در سراسر این کشور به قوت خود ادامه خواهد داشت و پس از آن مراحل بعدی برای مهار کرونا بررسی می‌شود. 

هشدار عمران خان نسبت به افزایش بیماران کرونایی
نخست وزیر پاکستان که ریاست نشست‌های مستمر کمیته هماهنگی برای مبارزه کرونا را برعهده دارد، اعلام کرد: اگر مردم تا دو هفته آینده همچنان به طرح فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه داوطلبانه پایبند بمانند میزان مبتلایان به بیماری کرونا بین ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر خواهد ماند. 
وی هشدار داد که اگر پاکستانی‌ها احتیاط نکنند این وضعیت به قیمت جان شهروندان تمام شده و بیم آن خواهد رفت که تعداد بیماران کرونایی نیز از ۵۰ هزار نفر فراتر برود که در این وضعیت مشکلات کشور برای مهار این ویروس دوچندان خواهد شد. 
عمران خان تاکید کرد: تنها دولت قادر به جنگ با کرونا نیست بلکه مردم نیز باید در این مسیر مسئولان را همراهی کنند. تعطیلی سراسری کشور قشر ضعیف و کم درآمد را به شدت تحت تاثیر قرار داده است اما اولویت دولت پاکستان تامین نیازهای قشر ضعیف در دوران اعمال فاصله گذاری اجتماعی خواهد بود. 
گزارش امروز شبکه‌های خبری پاکستان حاکی از تشدید محدودیت تردد ترافیک و رفت و آمد مردم در شهرها و سطح معابر است و دولت‌های ایالتی نیز درصدد هستند تا حضور مردم را تا روزهای آینده به حداقل برسانند. 
بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات پنجاب و سِند در پاکستان ثبت شده و مسئولان این کشور نگران هستند که بی‌اعتنایی مردم به فاصله گذاری اجتماعی می‌تواند تعداد موارد ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. 
رسانه‌های پاکستان به نقل از منابع رسمی اعلام کردند: شمار مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ از مرز ۲ هزار ۲۰۰ نفر عبور کرده و تاکنون ۳۰ بیمار کرونایی نیز جان خود را از دست داده‌اند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =