طبیعت آرام هرمزگان در روز ۱۳ فروردین

بندرعباس- ایرنا- روز طبیعت امسال، گویی آسمان هرمزگان همچون بسیاری از نقاط کشورمان آبی تر از همیشه بود و دریا خوشحالتر از هر زمان دیگری خود را به ساحل می رساند و سلامی از ذوق به ساحل نشینان داشت.

 امسال دیگر طنابی به شاخه ها در روز طبیعت برای تاب خوردن ما آدمیان بسته نشد، گیاهانی که با آمدن بهار تازه جوانه زدند و سر از خاک برافراشتند زیر پاهای ما له نشد و تلی از پسماند غذایی، ظروف پلاستیکی و تنه سوخته و نیمه سوخته درختان به جای نماند و به معنای واقعی امسال روز طبیعت بود.

حال که به شامگاه ۱۳ فروردین ماه رسیدیم، گویی طبیعت با وزش باد خنک زبان به تشکر از آدمیان گرفته و می گوید: سپاس که از خانه بیرون نرفتید و به ما اجازه نفس کشیدن دادید  و نحسی سیزده امسال یعنی کرونا را به خانه نیاوردید.

 یکی از روزهای خوب و خاطرانگیز برای بیشتر ایرانیان، روز ۱۳ فروردین است که به نام روز طبیعت در تقویم نامگذاری شده؛ اما سالیان بسیاری است که این روز خاطرانگیز تبدیل به روزی حزن انگیز برای طبیعت شده است.

اما در روز طبیعت امسال با آمدن اختاپوس کرونا و به واسطه وضع قوانین سخت گیرانه، بسیاری ها مجبور و برخی نیز به اختیار و برای پایان دادن هر چه سریعتر به حیات این ویروس مرگ آور در خانه ماندند که این در خانه ماندن گویی لبخند را بر لبان طبیعت آورده است.

طبیعتی که همواره در روز طبیعت به دست برخی افراد آگاهانه و یا ناآگاهانه مورد هجوم و اذیت و آزار قرار می گرفت، امسال کمتر کسی را در این روز به خود دید و گویی نفسی از آرامش و امید کشید.

حالا طبیعت به همه ما افتخار می کند که یک شهروند منظم و بی درد سر بودیم که درخانه ماندیم و به مصوبات ستاد مقابله با بیماری کرونا توجه کرده و یک دور همی به جای بیرون در خانه برگزار کردیم و سیزدهی متفاوت از همیشه را جشن گرفتیم.

مردم در روز طبیعت با مسوولان همکاری بسیار خوبی داشتند

فرماندار بندرعباس با اشاره به اعمال محدودیت های سخت گیرانه و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، گفت: مردم در روز طبیعت امسال با ماندن در خانه همکاری بسیار خوبی با مسوولان داشتند و گامی مهم برای قطع زنجیره انتقال کرونا برداشتند.

عزیزالله کناری بیان داشت: همکاری مردم و جوانان روستاها و همچنین شوراها و دهیاری ها با هلال احمر و بسیج جهت پیشگیری از ویروس کرونا جای قدردانی دارد.

وی خاطرنشان کرد: طبق گزارش‌های دریافتی از مبادی ورودی و خروجی شهر بندرعباس هیچ گونه مشکلی گزارش نشده و خوشبختانه مردم به تذکرات و توصیه‌های انجام شده توجه کرده و در خانه مانده‌اند.

سلام دوباره مردم بشاگرد به طبیعت

فرماندار شهرستان بشاگرد نیز ضمن تشکر از مردم این منطقه که در روز ۱۳ فروردین در خانه ماندند، گفت: امسال در روز طبیعت مردم بشاگرد در خانه ماندند و از رفتن به دامان طبیعت خودداری کردند.

احمد محمودی اظهار داشت: طبق اعلام قبلی، در روز ۱۳ فروردین ماه امسال تمام تفرجگاه ها و پارک و بوستان های شهرها و روستاهای این شهرستان تعطیل بود.

ورودی پارک‌ها و ساحل بندرعباس در روز سیزده به در مسدود بود

سرپرست سازمان فضای سبز شهری شهرداری بندر عباس، گفت: به دنبال توصیه های صورت گرفته به شهروندان در روزهای گذشته مبنی بر تعطیلی مراکز تفریحی، در روز طبیعت امسال مردم در این مراکز حضور نیافتند.

مصطفی خادم بیان داشت: تمام ورودی پارک ها و ساحل بندرعباس در روز سیزده بدر امسال تعطیل بود و هیچگونه تجمعی از سوی خانواده ها در این مکان شاهد نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه ادارات کل، از ابتدای سال ۹۹ برای جلوگیری از مسافرت‌های نوروزی، پارک‌های جنگلی و بسیاری از پارک‌های تفریحی که دارای خدمات بودند، خدماتشان حذف شد.

خادم بیان داشت: از آغاز شیوع بیماری کرونا تمام سطوح پارک ها و وسایل بازی به صورت مستمر توسط نیروهای سازمان سیما و منظر شهری ضدعفونی می شود.

شمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان به ۱۹۹ نفر رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کرد: شمار مبتلایان به کرونا در استان تا روز ۱۳ فروردین ماه به ۱۹۹ نفر رسیده است.

دکتر حسین فرشیدی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هم اکنون بیشترین آمار مبتلایان مربوط به بندرعباس با یکصد نفر است.

وی شمار افراد فوت شده در اثر کرونا در هرمزگان را ۱۵ نفر اعلام کرد .

این مقام مسوول گفت: هم اکنون یک هزار نفر در مراکز درمانی استان به منظور بررسی بیشتر تحت قرنطینه هستند

وی با قدردانی از افرادی که سفر و جابجایی در ایام تعطیلات نداشته اند، تاکید کرد: از شهروندانی که به هردلیلی مجبور به سفر شده اند خواستاریم هنگام بازگشت حتما شرایط قرنطینه را رعایت کنند تا زنجیره انتقال این بیماری شکسته شود.

انتقال کووید ۱۹ به صورت فرد به فرد و راه‌های احتمالی  آن از طریق انتشار از راه هوا، تماس نزدیک با انسان مبتلا و دست زدن به وسایل آلوده  است.

مهمترین راه برای پیشگیری از ابتلا و قطع زنجیره شیوع ، پرهیز از حضور در تجمعات و ترددهای غیر ضروری ، ماندن در خانه ،  توجه به توصیه های بهداشتی و رعایت اصول ،تعطیلی صنوف غیرضرور و دوری از ترس و اضطراب ذکر شده است.

 این بیماری قابل پیشگیری است و به‌ راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد؛ ویروس کرونا دوره نهفته به نسبت طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین امر موجب شده‌ تا زمانی که علایمی‌ چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند، از آن آگاهی پیدا نکرده و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان احساس نکنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha