۱۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۹
کد خبرنگار: 1822
کد خبر: 83735397
۵ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۱۳ بدر؛ کرونا در به در

کرمان - ایرنا - امسال ایرانیان متفاوت‌ترین روز طبیعت را با ماندن در خانه پشت سر گذاشتند زیرا سلامت همه هموطنان برایشان مهم بود و این روز را تبدیل به یک وفاق ملی کردند و باید گفت؛ همگی سیزدتون بدر، کروناتون در به در، قرنطینتون تو خونه سر، گرفتاریاتون زود بدر و خوشی‌هاتون هزار برابر.

سیزده بدر؛ سیزدهمین روزِ فروردین‌ماه و از جشن‌های نوروزیِ ایران است که در تقویم‌رسمیِ ایران، بعد از انقلاب، این روز، روز طبیعت نامگذاری شد اما امسال کرونا مهمان طبیعت است. 

امسال این سنت حال و هوای دیگری دارد، زیرا به علت شیوع ویروس کرونا مسوولان می گویند که در خانه بمانید و سیزده به‌در را در منازل خود برگزار کنید، تصور اینکه این سنت بعد از سال‌های سال از دل طبیعت به درون خانه ها بیاید می تواند جالب باشد؛ هم اینکه به اعتقاد کارشناسان فرصتی به طبیعت داده می شود.
در واقع شیوع ویروس کرونا می تواند اتفاق جالب و حسنه ای برای محیط‌زیست و طبیعت باشد،  از آنجا که بنا به گفته بزرگان، بد مطلق در دنیا وجود ندارد و همه چیز نسبی است باید گفت که کرونا شاید تهدیدی برای سلامت انسان‌ها است آن هم از جنسی متفاوت اما به طبیعت مجال نفس کشیدن داد و با خاموش شدن کارخانجات و کاهش تردد در معابر عمومی موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا شد.

کرونا ورود به مناطق حفاظت شده کرمان را ممنوع کرد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از ممنوعیت ورود و تردد در تمامی مناطق چهارگانه تحت مدیریت این اداره‌کل از جمله اثر طبیعی ملی، پارک ملی، مناطق حفاظت شده و پناهگاه‌های حیات وحش و همچنین مناطق شکار ممنوع برای کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی خبر داد.
مرجان شاکری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سهم اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در جلوگیری از شیوع و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا افزود: مسافران بسیاری به قصد تفرج طی ایام نوروز سال‌های گذشته به این مناطق وارد می‌شدند که این امر امسال می‌توانست زمینه انتقال این ویروس را فراهم کند.

وی عنوان کرد: بازدید از پارک ملی خبر و پناهگاه های حیات وحش روچون، دربند، مهروییه، مناطق حفاظت شده سعدی کرمان، بیدوئیه بردسیر و مناطق انجرک رابر، گودغول سیرجان، نودرهنگ رفسنجان، شهربابک و دهج شهربابک، مارز قلعه گنج، سنگ مس بم، کوه شیر بم، زریاب بم و جیرفت، بحر آسمان جیرفت، کوه جوپار کرمان، کوه آسیاب کوهبنان و چاه کوچه کوهبنان و زرند تا اطلاع ثانوی ممنوع می‌باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان ادامه داد: این تصمیم بنا به دستور فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور و تأکید ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان کرمان در راستای حفاظت از جان و سلامت شهروندان و هم استانی‌ها اتخاذ شده و لازم الاجرا است.

وی از هم استانی‌ها و هموطنان درخواست کرد: مردم برای حفظ سلامت خود و سایر افراد از حضور در این مناطق، به خصوص در روز طبیعت(سیزدهم فروردین‌ماه امسال) به صورت جدی اجتناب و با در خانه ماندن به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کنند.
ورود به عرصه‌های جنگلی و مرتعی کرمان ممنوع شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان از ممنوعیت ورود و تردد بی‌مورد به عرصه‌های جنگلی و مرتعی این استان با هدف تفریح خبر داد.

مهدی رجبی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرایط خاص حاکم در جامعه و شیوع ویروس کرونا به دستور فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور و تاکید ستاد پیشگیری و مقابله با این ویروس در راستای کمک به حفظ سلامت عمومی جامعه و سلامت شهروندان از تردد بی مورد در عرصه های جنگلی و مرتعی استان کرمان در ایام باقیمانده تعطیلات نوروزی و بخصوص در روز طبیعت ۱۳ فروردین ماه خودداری می شود.

وی اظهار داشت: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان در صورت مشاهده افراد در عرصه های جنگلی و مراتع با آنها برخورد قانونی خواهند کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان تصریح کرد: مردم در صورت مشاهده ورود افراد به عرصه های جنگلی و مرتعی استان کرمان مراتب را با شماره تماس ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع طبیعی به کارشناسان این مجموعه اطلاع رسانیی کنند.

وی تاکید کرد: کارشناسان حوزه منابع طبیعی از طریق شماره تلفن اعلام شده به صورت شبانه روزی آماده دریافت اخبار و گزارش های ارسالی در حوزه منابع طبیعی هستند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =