واگذاری ۳ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در سال ۹۸

تهران- ایرنا- وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: در سال ۱۳۹۸ در مجموع بالغ بر ۲ هزار و ۹۹۸ میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی واگذار شده است.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران، خصوصی‌سازی به عنوان یکی از راه‌حل‌های کاهش دخالت دولت در اقتصاد و بهبود عملکرد شرکت‌های دولتی در ایران در چارچوب سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مورد توجه و پیگیری جدی قرار گرفته است.

محورهای اقدامات و عملکرد مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه واگذاری شرکت‌های دولتی در سال ۱۳۹۸ را در ۶ محور «فروش سهام شرکت‌های دولتی»، «واگذاری سهام به عموم مردم»، «اهلیت خریداران شرکت‌های دولتی»، «قیمت‌گذاری در سهام و دارایی‌ها»، «اصلاح روش های واگذاری» و «تشکیل کارگروه بررسی واگذاری ها» می توان دسته‌بندی کرد.

در بخش فروش سهام شرکت‌های دولتی، در نیمه اول سال ۱۳۹۸ با تصویب هیات واگذاری، باقی مانده سهام دولت در تعدادی از شرکت‌ها از جمله پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان عرضه و در مجموع حدود ۲۹۹۸ میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی به بخش غیردولتی واگذار شده است.

عملکرد واگذاری‌ها از منظر میزان واریزی به خزانه نشان می‌دهد، با توجه به حجم واگذاری‌ها در سال ۱۳۹۸ و سال های گذشته، در مجموع بیش از ۶ هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شد (در حالی که مصوب قانون بودجه ۵۰۷۵ میلیارد تومان بوده است) که این میزان با توجه به رقم مصوب بودجه، نشان دهنده ۱۱۸ درصد تحقق منابع در این بخش است.

میانگین تحقق این بخش از درآمدها نسبت به مصوب قوانین بودجه سنواتی طی سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۷ حدود ۷۱ درصد بوده است.

در بخش واگذاری سهام به عموم مردم، در راستای ترغیب و تشویق عموم به مشارکت در فعالیت های اقتصادی، هیات واگذاری در چارچوب مجوزهای قانونی و مقررات مربوط، مقرر شد باقیمانده سهام متعلق به دولت در ۱۸ شرکت بورسی (۲۰ درصد سهم دولت)؛ با ارزش بیش از ۵۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقد عرضه و در صورت عدم موفقیت در عرضه، در قالب صندوق‌های ETF  به عموم مردم واگذار شود.

بر این اساس نیز ساز و کار اجرایی واگذاری برخی شرکت‌ها در قالب صندوق ETF در وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه و حسب مورد به تصویب هیات واگذاری وشورای عالی بورس رسید.

در بخش اهلیت خریداران شرکت‌های دولتی، با توجه به اهمیت موضوع اهلیت خریداران، دستورالعمل روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و متقاضی خرید سهام کنترلی و مدیریتی، مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت و به موجب اصلاحیه، سازمان خصوصی سازی مکلف شد اهلیت خریداران را با رعایت مقررات دستورالعمل مذکور بررسی کند تا از بروز مشکلات احتمالی اجتناب شود.

در بخش قیمت‌گذاری در سهام و دارایی‌ها، بازنگری در قیمت‌گذاری سهام و دارایی‌ها یکی دیگر از اقداماتی است که در راستای رفع آسیب‌های شناسایی شده در سال ۱۳۹۸ در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت.

مقررات و روش‌های قیمت‌گذاری از جمله آیین‌نامه اجرایی شیوه‌های قیمت‌گذاری بنگاه‌ها و نحوه اعمال شیوه‌های مذکور در چارچوب موضوع جزء ۳ بند الف ماده ۴۰ قانون، برای رفع اشکالات شناسایی شده، لغو و یا اصلاح شد.

در بخش اصلاح روش های واگذاری، به منظور استفاده کامل از ظرفیت های ماده (۱۹) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، به‌ویژه در ارتباط با استفاده از روش واگذاری به شیوه پیمان مدیریت، مقرر شد سازمان خصوصی‌سازی پیش‌نویس اصلاحی دستورالعمل واگذاری شرکت‌های دولتی به شیوه پیمان مدیریت را جهت بررسی و تصویب به هیات واگذاری ارائه کند.

در بخش تشکیل کارگروه بررسی واگذاری‌ها، با توجه به اهمیت و همچنین تعهدات و مسوولیت‌های گسترده هیات واگذاری در قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی از یک‌سو و تعدد موضوعات ارجاعی به هیات واگذاری و محدودیت مدت زمان رسیدگی به پیشنهادات واصله از سوی دیگر، به موجب مصوبه هیات واگذاری مقرر شد کارگروهی متشکل از رییس سازمان خصوصی‌سازی (رییس کارگروه)، معاونین یا نمایندگان اعضای هیات و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، به عنوان مرجع مشورتی نسبت به ارائه نظرات، پیش از طرح موضوعات در هیات فوق اقدام کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha