۱۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۱
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83735325
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نخست وزیر مکلف عراق به حمایت از باندهای تخریب متهم شد

بغداد – ایرنا - «عدنان الزرفی»، نخست وزیر مامور تشکیل دولت روز چهارشنبه به حمایت از گروه های تخریب موسوم به «باندهای جوکر» در جریان اعتراض های خیابانی این کشور متهم شد.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان در میزگرد سیاسی شبکه تلویزیونی «العهد» ارگان خبری «عصائب اهل الحق» (شیخ قیس الخزعلی) گفت که عدنان الزرفی متهم به حمایت از باندهای تخریب جوکر مرتبط با آمریکا در جریان اعتراض های خیابانی در نجف اشرف است.
«کریم العلیوی» اضافه کرد که نخست وزیر مامور تشکیل دولت متهم به کمک مالی ماهانه به این باندهای تخریب است.
وی گفت که کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان در جریان اعتراضات خیابانی از نجف اشرف بازدید کرد و اطلاعات امنیتی در خصوص اتهام الزرفی در عملیات تخریب این استان به دست آورده است.
العلیوی افزود که این کمیسیون در صدد نوشتن یک گزارش کامل از نقش الزرفی در حمایت از این باندهای تخریب است.
اتهام حمایت الزرفی از باندهای تخریب در نجف اشرف و بغداد از همان ساعت های نخست معرفی و تکلیف او به عنوان نخست وزیر در رسانه های عراق مطرح شده است.
«برهم صالح»، رییس جمهوری عراق به درخواست تعدادی از نمایندگان پارلمان، الزرفی را در ۱۷ مارس گذشته (۲۷ اسفند ۹۸) مامور تشکیل دولت کرد امری که با اعتراض اغلب فراکسیون های شیعه مواجه شده است.
فراکسیون های بزرگ شیعه در پارلمان، پست نخست وزیری را طبق توافق سیاسی سهم شیعیان می دانند و اقدام رییس جمهوری را نقض قانون و توافق های سیاسی دانستند.
فراکسیون های شیعه درصدد طرح نامزد جایگزین الزرفی به برهم صالح هستند تا وی نیز به نوبه خود نامزد جدید را مامور تشکیل دولت کند. 
با وجود اعتراضات فراکسیون های شیعه به مکلف شدن الزرفی، این چهره سیاسی همچنان به عنوان نخست وزیر مکلف در حال رایزنی برای تشکیل کابینه است.
گزارش منابع پارلمانی عراق حاکی است که تاکنون الزرفی در رایزنی هایش برای تشکیل کابینه و گرفتن رای اعتماد فراکسیون های عمده شیعه توفیق چندانی نداشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha