سیزده به در امسال کرونا را پشت در خانه نگه دارید

اهواز - ایرنا -  سیزده به در امسال تفاوت بسیاری با سال‌های گذشته دارد چرا که امسال برای حفاظت از جان خود و عزیزانمان باید درخانه بمانیم تا از شر این ویروس در امان بمانیم.

به گزارش ایرنا آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی حاکی از یک نگرانی بزرگ در سطح دنیا است. کرونا اینجا و آنجا، پیر و جوان و مرد و زن هم نمی‌شناسد. هر روز به آمار مبتلایان و درگذشتگان این ویروس در دنیا افزوده می شود پس وجود همین آمار کافی است که شما برای حفظ جان خود و عزیزانتان در خانه بمانید.

کرونا بر همه جنبه‌های زندگی ما تاثیر خود را گذاشته است، و سیزده به در نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ با این همه کرونا نیز مثل خیلی از پدیده‌های دیگر در دنیا ثابت نمی‌ماند و همانطور که آمده روزی هم خواهد رفت اما آنچه باقی می‌ماند نتیجه رفتاری است که امروز از ما در قبال این ویروس سر می‌زند.

هر چند ۱۳ به در امسال تمامی پارک‌ها، باغ‌ها، مناطق نمونه گردشگری، جاده‌ها و حتی خیابان‌ها مسدود شده است اما مردم خوزستان با انتشار هشتگ سیزده به در را در خانه بمانیم نشان داده‌اند که خودشان پیشاپیش  به استقبال این امر رفته‌اند؛ علاوه بر این خلوت بودن پارک‌ها و مناظر طبیعی تا این لحظه نشان داده که مردم توانسته‌اند رفتار خودشان را مطابق با رفتار کرونا تغییر دهند.

سیزدهمین روز از بهار یا همان روز طبیعت برای همه ایرانیان همیشه فرصتی برای باهم بودن‌ها و دیدار دوستان و عزیزان و جمع شدن دور یک سفره در دل طبیعت بوده است، اما امسال نیز می‌توان با استفاده از امکانات فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مانند برقراری تماس تصویری، مهمان خانه دوستان خود شوید و سبزه عید خود را در خانه گره بزنید.

البته اگر با دید مثبت به ویروس کرونا نگاه کنیم فرصتی برای طبیعت است؛ طبیعتی که هر ساله در این زمان به دلیل بی‌مبالاتی برخی گردشگران یا پر از زباله می‌شد یا به خاطر خاموش نکردن آتشی که برای پخت و پز در طبیعت برپا می‌کردند به آتش کشیده می‌شد.

بر اساس طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که به منظور کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا از روز جمعه گذشته آغاز شده تمامی پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها، مراکز تفریحی که محل تجمع افراد هستند تعطیل شده‌اند.

علاوه بر این تنها افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود به آن شهر بوده و ورود افراد غیرساکن ممنوع است. نحوه شناسایی افراد ساکن و بومی با استفاده از مواردی همچون کارت ملی، پلاک خودرو، بیمهنامه خودرو صورت می‌گیرد.

خروج افراد غیرساکن و مسافر برای رفتن به محل سکونت خود بدون مانع بوده و بلکه تسریع می‌گردد. این افراد در طول مسیر اجازه ورود به شهرها را نداشته و از کنار گذرها عبور خواهند کرد.

این طرح به گفته استاندار خوزستان تا ۱۵ فروردین در این استان ادامه خواهد داشت احتمالا استمرار می یابد.

ویروس کرونا که کووید – ۱۹ نیز نامیده می شود، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تاکنون به بیش از ۲۰۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =