پایتخت نشینان ۱۳ فروردین کرونایی امسال را در خانه بدر کردند

تهران- ایرنا- "سیزده بدر کرونایی امسال را در خانه گذراندیم" این جمله را یکی از شهروندان تهرانی می گوید که روز ۱۳ فروردین را بر خلاف سال های گذشته که در طبیعت سپری می کرده برای مبارزه با نحسی ویروس کرونا در خانه مانده است.

این شهروند تهرانی که ۱۳ بدر امسال را در بالکن خانه به در می کند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: ما هر سال در این روز با سنت های دیرینه از جمله بردن سبزی به طبیعت، کوبیدن چوب بر زمین و  گره زدن سبزه ها توسط دخترهای مجرد فامیل نحسی ها را از خود دور می کردیم.

وی اضافه می کند: اما امسال ویروس کرونا یک نحسی است که در بیرون از خانه هاست و ما با رفتن به بیرون خانه آن را به خانه می آوریم از این رو تصمیم گرفتیم تا برخلاف سال های گذشته با خانه ماندن این ۱۳ را بدر کنیم.

یکی دیگر از شهروندان تهرانی که امسال را در خانه مانده است به خبرنگار ایرنا می گوید: سپری کردن ۱۳ فروردین در طبیعت و بوستان های شهر یکی از سنت های دیرینه بود که امسال برای حفظ سلامت خود و سایر افراد جامعه در خانه ماندیم.

وی ادامه می دهد: در این روز، سبزه ای را که در خانه داشتیم را به یاد ۱۳ بدرهای سال های گذشته گره زدیم و آرزو کردیم تا از شر این ویروس کرونا خلاص شویم.

این شهروند اضافه می کند: اگر همه مردم همراهی کنند و به توصیه های بهداشتی توجه کنند به زودی این ویروس را از کشورمان بیرون خواهیم انداخت.

یکی دیگر از پایتخت نشینان که در حیاط کوچک خانه در کنار خانواده چهارنفری خود بساط مهربانی را پهن کرده است به خبرنگار ایرنا می گوید: هر سال به بوستان آب و آتش می رفتیم و در آنجا به کنار اقوام و آشنایان در کنار یکدیگر ۱۳ بدرمان را به در می کردیم.

وی بیان می کند: امسال این ویروس تمام برنامه هایمان را بهم زد و ما برای حفظ سلامت خودمان در خانه ماندیم ولی از این فرصت برای ماندن در کنار فرزندان و همسرم استفاده کردم و بیشتر از قبل روزهایم را با آنها سپری کردم.

وی اضافه کرد: بعد از اینکه اعلام کنند این ویروس از کشورمان رفته است به همراه خانواده به یک مسافرت می رویم تا روحیه مان عوض شود.

یکی دیگر از شهروندان تهرانی که ۱۳ بدر خود را در پشت بام خانه سپری می کند به خبرنگار ایرنا می گوید: خبر تعطیلی بوستان ها و پارک ها باعث شد تا تصمیم بگیریم در خانه خودمان و در پشت بام با چای سماورزغالی این روزمان را پشت سر بگذاریم.

وی ادامه می دهد: سختگیری های در خانه ماندن برای حفظ سلامت خودمان است و ما نه تنها این روز را بلکه روزهای قبل نیز به ندرت و برای تهیه اقلام ضروری از خانه خارج شده ایم.

یکی دیگر از شهروندان محدوده پیروزی (شرق تهران) که امروز را در خانه آپارتمانی به سر کرده است به خبرنگار ایرنا می گوید: هر سال این موقع در کنار پدر و مادرهایمان بودیم ولی امسال نتوانستیم حتی از نزدیک با آنها عید دیدنی کنیم از این رو از طریق فضای مجازی با آنها دیدار تصویری داشتیم.

وی می گوید: با این که دیدار مجازی مانند دیدار واقعی و رودر رو لذت بخش نیست ولی باعث می شود تا با دلگرمی بیشتری در خانه بمانیم و از حال یکدیگر با خبر شویم.

وی اضافه می کند: حتی پدرم از طریق فضای مجازی دعای این روز را خواند و ما برای سلامتی خودمان و همه مردمان سرزمینمان دعا کردیم.

هر ساله روز ۱۳ فروردین روز میزبانی طبیعت از مردمانی است که در کنار خانواده های خویش این روز را با خوشی، غم هایشان را به دست باد می سپارند و برخی معتقد هستند که این روز نحس را باید در بیرون از خانه از خود دور کرد. این روز یکی از میراث کهن ایرانیان و جلوه ای به یاد ماندنی از سپری کردن مردم در دامن طبیعت و شکرگذاری نعمت های بی پایان خداوند است.

نام سیزده بدر در میان مردم سرزمین ما با برنامه های مختلفی از جمله گره زدن سبزه و سپردن آن به طبیعت، رها کردن ماهی های قرمز در رودخانه ها و دریا، دورهمی های خانوادگی و جمعی در دامان سرسبز طبیعت ، برگزاری موسیقی های محلی، پختن غ ذاهای متنوع و خوردن کاهو و سرکه و سایر سنت های خاص این روز گره خورده است.

هر کسی با هر باوری که داشت در این روز به بیرون از خانه می رفت اما امسال مهمان نحس و ناخوانده ای به نام ویروس کرونا برنامه ۱۳ بدر مردم کشورمان را تحت تاثیر قرار داد و آنها را خانه نشین کرد این ویروس که از شهر «ووهان» چین پیدا شد و در  روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه سال گذشته دو شهروند قمی را در کشورمان به خود را مبتلا کرد همچنان ماندگار شده است.

ویروس کرونا سلامت افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی برای افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند احتمال مرگ و میر را نیز فراهم کرده است از این رو کارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت و درمان از مردم درخواست کرده اند تا برای حفظ سلامت خود و جامعه در خانه بمانند.

بر اساس اعلام رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۴۴ هزار و ۶۰۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۸۹۸ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۱۴ هزار و ۶۵۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

خانه بهترین مکان برای در امان ماندن از ویروس است و این روزها بسیاری از شهروندان به ندرت از خانه ها برای تهیه اقلام ضروری خارج می شوند اما در این میان هستند افرادی که بی توجه نسبت به این بیماری در اماکن عمومی و حتی در جاده ها برای مسافرت شال و کلاه کرده اند.

استان تهران دارای طبیعت منحصر به فرد و مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران شامل پارک های ملی خجیر و سرخه حصار در شرق شهر تهران، پارک ملی لار در محدوده شمال شرق استان و حد فاصل استان مازندران، منطقه حفاظت شده ورجین در لواسان، بخش هایی از منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در حوزه شمیرانات، منطقه حفاظت شده کویر در محدوده جنوب و جنوب شرقی استان، منطقه شکار ممنوع کوه سفید به همراه آثار طبیعی ملی غار رودافشان و دریاچه تار و هویر در محدوده دماوند و همچنین پناه گاه حیات وحش کاوده و اثر طبیعی ملی تنگه واشی در فیروزکوه است که مورد علاقه طبیعت دوستان و گردشگران است.

روز گذشته مدیرکل محیط زیست استان تهران اعلام کرد: به منظور جلوگیری از گسترش بیماری کرونا، ورود به مناطق تحت مدیریت محیط زیست در حوزه استان تهران تا اطلاع بعدی ممنوع است.

سعید محمودی گفته است: بمنظور کنترل و مهار بیماری کرونا، قطع زنجیره انتقال و جلوگیری از حضور و تجمع شهروندان در مناطق تحت مدیریت و تفرجگاه‌های طبیعی، ورودکلیه افراد به مناطق حفاظت شده، پارک های ملی، پناهگاه‌ حیات وحش، تالاب‌ها و اثار طبیعی ملی تا اطلاع بعدی ممنوع و درصورت مراجعت گردشگران به این مناطق از ورود آنها جلوگیری می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست تهران همچنین از شهروندان تهرانی درخواست کرد: بهترین کار در این شرایط توجه به توصیه‌های بهداشتی، پزشکی و دستور العمل های صادره از سوی نهادهای مسئول و ماندن در خانه است.

همچنین در تهران حدود یک هزار پارک کوچک و بزرگ وجود دارد که شهرداری به عنوان متولی و مدیریت آن از پایتخت نشینان درخواست کرده است که از اجتماع در این اماکن خودداری کنند و وارد این مکان ها نشوند.

در این زمینه حتی ورودی پارک ها و بوستان ها بسته شده است و بنرهایی با عنوان های هشداردهنده از وجود ویروس کرونا نصب شده است.

رئیس پلیس تهران بزرگ نیز روز گذشته اعلام کرده است که از ساعت ۵ صبح روز ۱۳ فروردین همه پارک ها، بوستان ها و تفرجگاه ها مسدود و از ورود افراد به مراکز جلوگیری خواهد شد.

سردار حسین رحیمی در این باره بیان داشته است: روز ۱۳ فروردین حضور در پارک ها و حتی اتراق و حضور در حاشیه پارک ها ممنوع است و در این طرح موتور سیکلت سوارها و خودرو فرقی نخواهد داشت.

وی ادامه داده است: کل پارک ها را بسته ایم و چنانچه کسی در حاشیه پارک ها توقف کند ۵۰۰ هزار تومان جریمه و در صورتی که به تذکر پلیس توجه نکنند خودروی آنها توقیف خواهد شد.

این مقام ارشدانتظامی خاطر نشان کرده است: از ۵ صبح تا ۱۲ شب کل پارک ها کنترل و مراقبت خواهد شد و از توان پلیس ویژه، پلیس یگان امداد، پیشگیری، یگان خدمات شهرداری استفاده خواهد شد.

همه نهادها در صدد هستند تا با همکاری مردم فهیم، دامنه توسعه این بیماری را قطع کنند از این رو از مردم درخواست کرده اند تا امسال ۱۳ بدر را در خانه بمانند و نحسی ویروس کرونا را به خانه ها نبرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =