خراسان شمالی در روز طبیعت گل کاشت

بجنورد- ایرنا- مردم خراسان شمالی روز طبیعت گل کاشتند و پس از سال‌ها، امسال طبیعت دلتنگ مردمی شد که هر سال ۱۳ فروردین به بوستان‌ها، جنگل و مراتع پناه می‌بردند.

امروز طبیعت نفس تازه کرد و بعد از سال ها مردم با در خانه ماندنی هدفمند، روز طبیعت را گرامی داشتند و به طبیعت مادر زمین ارج نهادند.

خراسان شمالی، مردمانی طبیعت گرد دارد که نه تنها در روز ۱۳ فرودین، بلکه در هر وقت سال و به هر مناسبتی به دامان طبیعت پناه می برند و بعضا خواسته و یا ناخواسته تیشه به ریشه طبیعت خدادادی زده و آنرا تخریب می کنند، اما امسال گویا طبیعت نفس راحتی می کشد زیرا نه دستی شاخه های ترد و تازه را می شکند و نه آتشی برافروخته می شود تا مراتع و جنگل ها را بسوزاند حتی اگر به عمد نباشد.

گر چه امروز ۱۳ فرودین ۹۹ است و مردم در همراهی با پویش «در خانه بمانیم» در خانه مانده اند اما بوستان های خراسان شمالی نیز بسته است و علاوه بر این فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی استان نیز نسبت به تردد بی مورد در روز ۱۳ بدر در جنگل ها و مراتع هشدار داده است.

تشدید حفاظت از منابع طبیعی در روز طبیعت

سرهنگ موسی الرضا حیاتی گفت: حفاظت از منابع طبیعی در تعطیلات نوروز و روز طبیعت به دقت و جدیت انجام خواهد شد.

وی  از ابلاغ دستورالعمل تشدید حفاظت از هسته منابع طبیعی در تعطیلات نوروز ۱۳۹۹ و روز طبیعت در کشور خبر داد و افزود:  همانند سال‌های گذشته دستورالعمل تشدید حفاظت هسته منابع طبیعی در ایام تعطیلات نوروز ۱۳۹۹ و روز طبیعت را در دستور کار خود داشته و داریم.

سرهنگ حیاتی تصریح کرد: تلاش می شود تا از فرصت‌طلبی سودجویان که از ایام تعطیل برای تخلف استفاده می‌کنند، جلوگیری کنیم.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی خراسان شمالی با اشاره به تعامل مثبت با مسوولان انتظامی و دادستان‌ها در استان‌ و شهرستان‌ها، یادآور شد: دریافت مجوزهای قانونی برای برخورد در سطح کشور سبب برخوردهای قاطع‌تری در این زمینه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه شماره ۱۵۰۴ مانند سال‌های گذشته به صورت شبانه‌روزی در سراسر استان‌ها آماده دریافت اخبار و اطلاعات مردمی در حوزه منابع طبیعی است، گفت: با توجه به تاکید بر خانه ماندن خانواده‌ها به خاطر پیشگیری از بیماری کووید ۱۹، نوروز ۹۹، حضور افراد در جنگل‌ها و مراتع نسبت به سال های دیگر متفاوت خواهد بود.

سرهنگ حیاتی اضافه کرد :سرکشی به پاسگاه های تحت نظر یگان جهت بررسی عملکرد نیروهای کشیک گشت و مراقبت در این روز و همچنین بررسی عملکرد آنان در ارتباط با ماموریت های مرتبط با یگان در سراسر استان انجام و گروههای گشت زنی ما به صورت شبانه روزی فعالند و با هر گونه تخلف و تجاوز به اراضی ملی برخوردی قاطع خواهند داشت.     

این مقام انتظامی با اشاره به متفاوت بودن تردد در محیط های جنگلی و عرصه های طبیعی نسبت به سال گذشته، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط خاص حاکم بر جامعه و شیوع ویروس کرونا، اقدامات یگان حفاظت نیز ۲ برابر شده و در راستای کمک به حفظ سلامت عمومی جامعه از ترددهای بی مورد به جنگل ها و مراتع که با هدف تفریح و سرگرمی انجام می شود به طور قاطع ممانعت می شود.

ورود به پارک‌های ملی ممنوع

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز گفت: ورود به پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده در استان، تا اطلاع بعدی ممنوع شده است.

مهدی الله پور اظهار داشت: با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و به منظور پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، بازدید از پارک های ملی و نیز مناطق تحت مدیریت این اداره کل ممنوع شده است.

وی افزود: این ممنوعیت در روز سیزدهم فروردین ماه و روز طبیعت با جدیت بیشتری اعمال می شود.

وی با اشاره به اینکه حمل سلاح شکاری در روز طبیعت، به منزله اقدام به شکار است، گفت: با هر گونه تخلف در این زمینه هم به صورت جدی برخورد می شود.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست یوزپلنگ است با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی هم گفت: با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، حضور مردم در پارک های جنگلی ممنوع شده است.

حسن وحید اظهار داشت: این ممنوعیت تا اطلاع بعدی ادامه دارد و خوشبختانه در روزهای تعطیل نوروز امسال، گزارشی از تخریب و تصرف عرصه های طبیعی گزارش نشده است.  

تردد نزدیک به صفر در روز طبیعت

فرمانده پلیس راه خراسان شمالی نیز با تاکید بر این که طرح فاصله گذاری اجتماعی، با هدف به حداقل رساندن تماس‌های بین مردم اجرایی شده، افزود: تلاش داریم تا ترددهای بین شهری محدود شود و این اتفاق نیز افتاده است.

سرهنگ علیرضا حسین زاده اظهار داشت: پلیس راه تردد در تمام محورهای این استان چه اصلی و چه فرعی را زیر نظر دارد که میزان ترددهای امروز نسبت به دیگر ایام نوروز کاهش چشمگیری داشته است.

بنا بر ابلاغ ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا زمان طرح فاصله گذاری اجتماعی که از هشتم فروردین آغاز شد تا ۲۰ فروردین ادامه دارد.

این طرح  با هدف به حداقل رساندن تماس های بین مردم و محدودیت در ترددهای بین شهری به اجرا درآمده که در ۱۶ نقطه ایستگاهی استان اجرا می شود.

ایستگاه های تب سنجی و غربالگری نیز در مبادی ورودی استان خراسان شمالی ایجاد شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =